Gerbiililläni nokkatauti???

Emily

Moi,

oon jo pitkään ihmetellyt, että mistä johtuu että toisella gerbiileistämme on nenässä kuivunutta verta. Sitä ei ole kauhean usein, mutta ehkä noin parin kuukauden välein on nenä veressä. Meillä on kaksi gerbiiliä, täyttävät juuri vuoden, he ovat veljeksiä samasta pesueesta.
Aluksi mietin että tappelevatko he, mutta en usko, ei olla nähty heidän tekevän mitään sellaista.
Äsken huomasin taas että sillä toisella on nenässä kuivaa verta. Luin joltain sivulta että gerbiilillä voi olla "nokkatautia" mikä aiheuttaa nenän ruvelle raapimista. Nenä näyttää muuten ihan tavalliselta, mutta siinä on verta. Kun veri on hävinnyt, nenässä ei näy mitään erikoista. Eli en sanoisi että nenä on "raavittu ruvelle".
Osaako joku sanoa, mistä voisi olla kysymys ja pitääkö huolestua?

Ja vielä semmoinen kysymys että ollaan vähän mietitty jos hankkisi kolmannen gerbiilin, niin minkälaiset mahdollisuudet siihen on ettei se sopeutuisi noiden veljesten kanssa? Että kannattaako olla hankimatta...

2

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko nenänpää karvaton? Raapiiko gerbiili sitä? Jos ei, kyseessä on todennäköisesti ihan luonnollinen harderinrauhasen liikaerite, jota yleensä luullaan vereksi. Sitä voi välillä vuotaa myös silmistä. Sille ei välttämättä tarvitse tehdä mitään, mutta jos sitä on paljon, voit varovasti koittaa putsata, mutta yleensä gerbiili pesee sen itse pois.

      Jos harkitsette uutta gerbiiliä, suosittelen luovutusikäistä, se tottuu parhaiten ja nopeiten muihin gerbiileihin. Se myös hyväksytään nopeammin uuteen laumaan. Varsinkin aikuinen naaras aikuinen naaras taitaa olla mahdoton totutusyhdistelmä, mutta aikuisista uroksista en tiedä.

      • Emily1

        Ei ole nenänpää karvaton. Enkä ole kertaakaan nähnyt hänen raapivan nenäänsä. Ihan normaalilta näyttää, välillä vain punaista kuivunutta eritettä, luulin että verta. Mutta selityksesi kuulostaa järkevältä ja uskon että meillä ei sitten ole syytä huoleen. Silmissä en ole koskaan huomannut mitään erikoista, eikä nenäkään vuoda todella paljon.

        Kiitos vastauksesta :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      159
      8488
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      99
      4025
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3892
    4. 55
      3363
    5. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      42
      2694
    6. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1854
    7. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      363
      1834
    8. Yliajo Heinolassa

      Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi
      Heinola
      44
      1783
    9. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      11
      1741
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1501
    Aihe