Tulpanjohdot

Ajattelin tuossa tuunata kotteroa ja laittaa uudet tulpanjohdot kun vanhat oli varmaan alkuperäiset (240tkm). Vaan alkoi pähkäilyttään kun huvikseni yleismittarilla vastuksia mittailin että uusissa Boschin silikonipiuhoissa oli ainakin tulpasti suurempi vastus kuin vanhoissa?? Eikö vastus yleensä kasva kun piuhat kuluu ja vanhenee joten onko uudet nyt jotenkin huonot kun on enempi ohmeja? Kaivelin vielä huolto-oppaan tietoja niin jos sen mukaan mittailee niin nuo uudethan menee heti ulos "spekseistä". Vai kuuluuko se asiaan tällaisilla silikonijohdoilla?
41871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minä olen ajanut pikkuisella Ranskan Rapeallani vasta 478 000 km alkuperäisillä tulpanjohdoilla. Ei ole tullut mittailtua vastuksia ja hyvin pelaa vielä.

Taannoin (= ennen syntymääsi) minulla oli saksanseisoja Ford Escort. Siihen piti johdot uusia, kilometrejä en muista, olisiko ollut luokkaa 150 000? Siinä oli hiilijohdot ja niihin tuli katkoksia. Kostealla ilmalla pimeässä ne myös kipinöivät iloisesti eristyksen läpi. Tosin minulla oli siinä vaiheessa jo autossa kotimainen tyristorisytytys, jota katkojan kärjet ohjasivat. Kärkien ikä samalla kasvoi yli 10 -kertaiseksi....

Äänestä
  • Kaverilla hajosi tulpanjohto ja siinä samalla virranjakajasta joku kallis ja harvinainen osa ja autoa oli aika tuskaista kuulemma saada kuntoon. Että lienee hyvä jossain vaiheessa uusia halpoja piuhoja vielä kun ei ole kalliimpia paikkoja hajalla.

    Äänestä

http://www.ngk.de/fi/tuotteet-ja-tekniikat/sytytysjohdot/sytytysjohtotekniikat/ on sytytysjohdoista perustietoa. Jotkut ikivanhat sytytysjohdot oli tehty hiilijohtimesta ja ne alkoivat ajan kanssa katkoa. Johtimen vastus on sen takia, että se vaimentaa kipinähäiriöitä ja autoradiot kuuluu liikenteessä ollessa. Jos häiriösuojausta ei olisi, niin autoradiosta kuuluisi vain naapuriautojen kipinähäiriöt vaikkapa liikennevaloissa ollessa.

http://www.ngk.de/fi/tekniikkaa-yksityiskohtaisesti/sytytysjohdot/diagnoosi/sytytysjohtojen-testaaminen/

Äänestä
  • No mites sitten kun nähtävästi nää uudet piuhat on nyt vastuksellista tyyppiä ja tulpissakin on kai vastukset kun löytyy R-kirjain koodista niin ei kuulemma kannata käyttää kumpiakin samaan aikaan? Varmasti häiriösuojaus on nyt aivan loistava mutta kaiketi kipinä voi heikentyä liikaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fsdgdfh kirjoitti:

Ajattelin tuossa tuunata kotteroa ja laittaa uudet tulpanjohdot kun vanhat oli varmaan alkuperäiset (240tkm). Vaan alkoi pähkäilyttään kun huvikseni yleismittarilla vastuksia mittailin että uusissa Boschin silikonipiuhoissa oli ainakin tulpasti suurempi vastus kuin vanhoissa?? Eikö vastus yleensä kasva kun piuhat kuluu ja vanhenee joten onko uudet nyt jotenkin huonot kun on enempi ohmeja? Kaivelin vielä huolto-oppaan tietoja niin jos sen mukaan mittailee niin nuo uudethan menee heti ulos "spekseistä". Vai kuuluuko se asiaan tällaisilla silikonijohdoilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu