Olen AMK opiskelija, joka on saanut nyt 2kk opintotukea. Nyt on tilanne se, että joudun päättämään opiskeluni ainakin tämän lukukauden osalta, koska olen jäänyt jälkeen ja kursseja suorittamatta. Kysymys: mitäköhän tukea voin saada Kelalta tai sosiaalitoimistolta lopettaessani opiskelun?
Vastaukset 4
- Jaussi
Lisättäköön että asun vuokralla ja itse pitäisi itsensä elättää, töitä on vain viikonloppuisin ja niiden tuomat ansiot riittävät juuri vuokraan.
- näinvaan
Lisäät kiireesti työntekoa niin, että ansioilla elää. Tai otat opiskelussa muut kiinni parantamalla opiskelutahtia, jolloin opintotuki voi jatkua.
- ---
"joudun päättämään opiskeluni ainakin tämän lukukauden osalta"
Mitä tarkoitat tällä? Tilanne on nimittäin tukien kannalta ihan erilainen jos a) lopetat virallisesti koulun eli eroat ja b) jos pysyt koulun kirjoilla, pidät taukoa ja jatkat keväällä.- 15+13
Kyllä. Jos pysyt poissaolon aikana kirjoilla koulussa, olet yhä opiskelija. Jos revit oppisopimuksesi, olet työtön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134762Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197720Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars102696Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47677Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!28653- 61629
- 47600
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59535Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520