Erikoisempia kotitekoisia soseita 7-9kk?

äit-ihminen

Eli olisiko vinkkejä millaisia herkullisia soseita voisi valmistaa itse vähn erikoisemmista ruoka-aineista? Ihan siksi kun alkaa itseäkin iänikuset bataatti-palsternakka-kesäkurpita-porkkana variaatiot jo kyllästyttää. Peruna ja porkkana pannassa ihoreaktioiden takia, muutenkin kokeillaan uusia makuja varovasti.

Itse tulin äsken juuri tehneeksi kurpitsasosetta (butternut pumpkin, en muista mikä on suomeksi). Paahdoin uunissa vähän oliiviöljyä päällä, kesti yli tunnin kypsyä. Sitten tilkka vettä ja soseeksi - nam!

Avokadoa ollaan myös haarukalla soseutettu ja hyvin maistuu, vaikkei ehkä erikoisemmasta päästä.

Entä voiko vauvalle tehdä soseita johon lurauttaa tilkan kookosmaitoa? Sillä saisi varmaan tosi hyvin makua esim. bataattisoseeseen.

Muita vinkkejä? Nimenomaan ei-makeisiin soseisiin kaipasin vinkkejä. Mausteita voisi teitty myös käyttää, mutta olen allergioiden pelossa ollut niiden kanssa toistaiseksi nollalinjalla...

4

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sderff

      en usko että lapsesi on vielä kyllästynyt noihin makuihin. Ehkä voisit ihan yksinkertaisia soseita vain tehdä, ethän niitä itse syö kuitenkaan. Pelkkä bataatti on hyvää, ja siihen voi sekoittaa vaihtelevasti yhtä muuta kasvista. Jos kuitenkin haluat käyttää eri makuisia kasviksia, niin kokeile tarjota erikseen kutakin makua. käytättekö lihatuotteita? Kana ja liha antaisivat lisämakua ihan tarpeeksi. Lapsilla on kehittymätön makuaisti, ja kaiketi vaatii kuutisen kertaa aina yhden maun maistelua, että makuaisti tottuu siihen. Eikä lapset yleensä vaadi mitään kovin erikoisia eikä ainakaan eksoottisia makuja.
      pehmeää leipää voi muussata kasvisoseen joukkoon, entä maissi, kukkakaali, munakoiso?
      Kookosmaidosta kannattaa neuvolassa kysäistä. mausteet on usein aika voimakkaita, niiden kanssa pitäisi olla varovainen. ei ainakaan mitään pippureita, valkosipulia tmv laittaisi lasten soseisiin.

      • Foood

        Allergisen kanssa pitää tietysti olla varovainen, mutta kyllä lapsen ruokaa voi maustaa kuivatuilla yrteillä ja ihan jopa sillä pippurillakin. Liikaahan sitä ei tietenkään pidä laittaa. Kookosmaitoa voi laittaa silloin tällöin soseeseen aivan hyvin.


    • Vitskut tallessa?

      Sitten kannattaa myös olla tarkka kypsennysajoissa, koska vaikka kurpitsassa on paljon vitamiineja ja kaliumia, jäin miettimään, mitä niistä on jäljellä yli tunnin uunissa kypsennyksen jälkeen?

    • miku

      -Seiti, riisi tai nuudeli, kookosmaito
      -lohi, ohrasuurimot
      -couscous, broileri

      Ja lisäksi käytän porkkanaa, kesäkurpitsaa että tulee kasvistakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3246
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2545
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2176
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2105
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      2012
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1624
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1610
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1293
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1218
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1113
    Aihe