Domainin siirto?

Tietämätöntatti

Hei fiksummat!

Minulla on muutamia domaineja, osa on .fi -päätteisiä. Eli tilaanko palvelun uudelta toimeksiantajalta varatulla domainilla vain webhotellin ja annan siinä kysyttävän valtuutusavaimen jotka Viestintävirasto on mulle lähettänyt. Kaikki hoituu siis automaattisesti, kunhan siirrän vanhan tarjoajan servulta uuden tarjoajan servulle romppeet. Tuleeko siinä katkoksia vaihdossa?

Sen jälkeen irtisanonon palvelut nykyiseltä palveluntarjaojalta, ettei sinnä jää mitään webhotellipalveluja vaikka domain olisikin jo muualla. Eikö?

Mutta entä .com, .tv ja -org -domainit. Miten niiden siirto käytännössä tapahtuu?

7

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietämätöntatti

      Ja joudunko maksamaan jokaisesta siirrtettävästä domainista uuden rekisteröintimaksun? Näitä kun on parisenkymmentä enkä jaksa odottaa että tulisi uuse rekisteröinti lähemmäksi :)

      • Asian vierestä

        Tuossa linkissä kerrotaan domainin siirrosta toisen henkilön hallintaan, ei domainin siirrosta eri wehhotelliin josta aloittaja kysyi.


      • ffsdsfd
        Asian vierestä kirjoitti:

        Tuossa linkissä kerrotaan domainin siirrosta toisen henkilön hallintaan, ei domainin siirrosta eri wehhotelliin josta aloittaja kysyi.

        Ai?
        "Palveluntarjoajan tekemä verkkotunnuksen siirto

        Palveluntarjoaja voi siirtää verkkotunnuksen haltijan puolesta kirjautumalla fi-verkkotunnuspalveluun oman käyttäjätunnuksensa ja salasanansa avulla ja valitsemalla toiminnon "Siirrä verkkotunnus"."


    • Vähän alkeita

      Uusi webhotelli hoitaa siirron, siirtokulut (se työ) kuuluu yleensä hintaan mutta se vähän vaihtelee eli kannattaa kysyä suoraan sieltä uudelta webhotellilta. Itse rekisteröintimaksuun siirrolla ei ole vaikutusta eikä sitä veloiteta uudestaan. Niiden domainien osalta joihin sinulle ei ole niitä avaimia (.com, .org yms.) niin uusi webhotelli kysyy ne sieltä vanhalta, joudut toki antamaan vanhalle webhotellille luvan niiden kertomiseen. Tai voit kysyä ne itsekin ja kertoa sitten uudelle webhotellille jos halua nähdä vaivaa.

      Sisällön joudut itse luonnollisesti siirtämään (tosin joillain webhotelleilla on maksullinen palvelu että hoitavat senkin). Pieni katkos tulee ennenkuin uusi osoite päivittyy DNS-palveluihin, käytännössä joitain tunteja pahimmillaan riippuen miten eri käyttäjien operaattoreiden DNS-välimuistit päivittyvät.

    • Viestintävirasto myöntää .fi päätteisen domainnimen ja viestintävirasto valtuuttaa nimipalvelimet tälle domainille, ja ne nimipalvelimet sitten kertovat sivustosi varsinaisen sijainnin.

      Eli, käytännössä annat valtuutusavaimen uudelle palveluntarjoajalle, tämä tekee domainin siirron heidän hallitsemiin nimipalvelimiin jossa voivat ohjata liikenteen osoitteisiin, mikäli et itse hallinnoi millään tavalla mitään nimipalveluasetuksia.

      Domainin siirrossa on viivettä. 2h menee helposti aikaa, mutta 12h sisällä on suurimmaksi osaksi päivittynyt. 48h kuluttua tieto on päivittynyt lähes kaikkialle maailmaan.

      Eli, kun hankit uuden web hotellin niin hoida ensiksi rojut sinne. Tämän jälkeen tee domain siirto niin 48h tunnin kuluttua voit olettaa, että se mitä päivität sinne näkyy maailmalle. Siirtymäaikana käyttäjät ohjautuvat jonkin aikaa vanhalle WWW-palvelimelle kunnes nimitiedot ovat päivittyneet.

      • ekiYlitalo

        Kuka olisi nyt halvin tai/ja luotettavin verkkotunnusvälittäjä? Antakaa vinkkiä ja/tai kokemuksia ja paljonko joudutte maksamaan kuukaudessa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      122
      1721
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1422
    3. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      992
    4. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      990
    5. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      90
      864
    6. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      66
      841
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      770
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      741
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      62
      658
    Aihe