Hillitöntä ahmintaa..

Ahmija

Hei!

Olen 23v nainen ja olen aina kärsinyt tämmösestä ongelmasta että ahmin aina yksin ollessani. Ihan sama mitä syötävää löydän, vaikka en edes siitä pitäisi niin syön sen ellei mitään hyvää ole käden ulottuvilla.. Joskus innostuin kuntoilusta ja terveellisestä syömisestä ja olinkin tosi hyvässä kunnossa ja nätin näköinen. Nyt oma peilikuva kuvottaa ja inhottaa kun vaatteet ei mahdu päälle. Lähes joka päivä päätän että nyt loppuu tämä hullutus ja alan taas syödä terveellisesti mutta aina viimeistään toisena päivänä tulee ahmintakohtaus ja sitten lannistun.

En edes ymmärrä mistä tämä voisi juontua, minulla on ihana avomies ja elämä on oikein mallillaan muuten mutta tämä kyllä masentaa aika pahasti. Onko kohtalotovereita? Kertokaa kokemuksianne ja kertokaa myös olisiko jotakin keinoa jolla voisin "parantua" ilman mitään kallonkutistajia tai lääkkeitä tms..

3

454

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Vastaan tähän viestiin koska uskon, että aihealue koskettaa monia ja moni lukija samaistuu kertomaasi. On aina tosi surullista kuulla mitä yhteiskunnassa jatkuvasti jylläävä laihdutuspuhe ja kelpaavuusajattelu saavat meissä ihmisissä aikaan. Se aiheuttaa juurikin kuvaamaasi terveydelle ja hyvinvoinnille haitallista ajattelua ja toimintaa, missä liikkumisesta ja ruuasta tulee ylimääräinen stressin aihe. Liikkumisen ja syömisen tulisi olla rentoa ja joustavaa, luonnollinen osa elämää, eikä aihealue mikä valtaa kaikki ajatukset ja toiminnan elämässä.

      Siinä vaiheessa kun ajatukset jo pyörivät pakkomielteisesti oman kehon, ruuan ja liikkumisen ympärillä, on usein aika mahdotonta ja myös itseä kohtaan aika kohtuuton odotus selvitä yksin. Apua kannattaa hakea! Oikea osoite on oma perusterveydenhuolto oli se sitten työterveys, opiskelijaterveydenhuolto tai oma terveysasema.

      Meiltä Syömishäiriöliitosta saa tukea halutessaan nimettömänä ja matalalla kynnyksellä. Nettisivut löytyvät osoitteesta www.syomishairioliitto.fi ja somesta meidät löytää Instasta @syomishairioliitto tai FB facebook.com/syomishairioliitto

      Kaikkea hyvää!
      Terhi / Syömishäiriöliitto

      • Anonyymi

        eiköhän tullut selväksi.Ei samaa viestiä tarvitse kahteen kertaan laittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eiköhän tullut selväksi.Ei samaa viestiä tarvitse kahteen kertaan laittaa.

        Tuo on Suomi24:n ominaisuus. Joskus se näyttää saman viestin kahdesti. Noissakin on sama kellonaika.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      13
      2196
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1108
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      1077
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      79
      897
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      87
      833
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      798
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      706
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      691
    9. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      65
      681
    10. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      667
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      47
      650
    12. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      131
      639
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      598
    14. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      594
    15. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      52
      592
    16. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      554
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      548
    18. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      544
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      518
    20. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      513
    Aihe