Hei!
Olen 23v nainen ja olen aina kärsinyt tämmösestä ongelmasta että ahmin aina yksin ollessani. Ihan sama mitä syötävää löydän, vaikka en edes siitä pitäisi niin syön sen ellei mitään hyvää ole käden ulottuvilla.. Joskus innostuin kuntoilusta ja terveellisestä syömisestä ja olinkin tosi hyvässä kunnossa ja nätin näköinen. Nyt oma peilikuva kuvottaa ja inhottaa kun vaatteet ei mahdu päälle. Lähes joka päivä päätän että nyt loppuu tämä hullutus ja alan taas syödä terveellisesti mutta aina viimeistään toisena päivänä tulee ahmintakohtaus ja sitten lannistun.
En edes ymmärrä mistä tämä voisi juontua, minulla on ihana avomies ja elämä on oikein mallillaan muuten mutta tämä kyllä masentaa aika pahasti. Onko kohtalotovereita? Kertokaa kokemuksianne ja kertokaa myös olisiko jotakin keinoa jolla voisin "parantua" ilman mitään kallonkutistajia tai lääkkeitä tms..
Hillitöntä ahmintaa..
3
306
Vastaukset
Hei!
Vastaan tähän viestiin koska uskon, että aihealue koskettaa monia ja moni lukija samaistuu kertomaasi. On aina tosi surullista kuulla mitä yhteiskunnassa jatkuvasti jylläävä laihdutuspuhe ja kelpaavuusajattelu saavat meissä ihmisissä aikaan. Se aiheuttaa juurikin kuvaamaasi terveydelle ja hyvinvoinnille haitallista ajattelua ja toimintaa, missä liikkumisesta ja ruuasta tulee ylimääräinen stressin aihe. Liikkumisen ja syömisen tulisi olla rentoa ja joustavaa, luonnollinen osa elämää, eikä aihealue mikä valtaa kaikki ajatukset ja toiminnan elämässä.
Siinä vaiheessa kun ajatukset jo pyörivät pakkomielteisesti oman kehon, ruuan ja liikkumisen ympärillä, on usein aika mahdotonta ja myös itseä kohtaan aika kohtuuton odotus selvitä yksin. Apua kannattaa hakea! Oikea osoite on oma perusterveydenhuolto oli se sitten työterveys, opiskelijaterveydenhuolto tai oma terveysasema.
Meiltä Syömishäiriöliitosta saa tukea halutessaan nimettömänä ja matalalla kynnyksellä. Nettisivut löytyvät osoitteesta www.syomishairioliitto.fi ja somesta meidät löytää Instasta @syomishairioliitto tai FB facebook.com/syomishairioliitto
Kaikkea hyvää!
Terhi / Syömishäiriöliitto- Anonyymi
eiköhän tullut selväksi.Ei samaa viestiä tarvitse kahteen kertaan laittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eiköhän tullut selväksi.Ei samaa viestiä tarvitse kahteen kertaan laittaa.
Tuo on Suomi24:n ominaisuus. Joskus se näyttää saman viestin kahdesti. Noissakin on sama kellonaika.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1466770MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny615873Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884529NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004446Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1594253Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941640- 4021536
- 821359
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301345Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?421122