Hillitöntä ahmintaa..

Ahmija

Hei!

Olen 23v nainen ja olen aina kärsinyt tämmösestä ongelmasta että ahmin aina yksin ollessani. Ihan sama mitä syötävää löydän, vaikka en edes siitä pitäisi niin syön sen ellei mitään hyvää ole käden ulottuvilla.. Joskus innostuin kuntoilusta ja terveellisestä syömisestä ja olinkin tosi hyvässä kunnossa ja nätin näköinen. Nyt oma peilikuva kuvottaa ja inhottaa kun vaatteet ei mahdu päälle. Lähes joka päivä päätän että nyt loppuu tämä hullutus ja alan taas syödä terveellisesti mutta aina viimeistään toisena päivänä tulee ahmintakohtaus ja sitten lannistun.

En edes ymmärrä mistä tämä voisi juontua, minulla on ihana avomies ja elämä on oikein mallillaan muuten mutta tämä kyllä masentaa aika pahasti. Onko kohtalotovereita? Kertokaa kokemuksianne ja kertokaa myös olisiko jotakin keinoa jolla voisin "parantua" ilman mitään kallonkutistajia tai lääkkeitä tms..

3

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Vastaan tähän viestiin koska uskon, että aihealue koskettaa monia ja moni lukija samaistuu kertomaasi. On aina tosi surullista kuulla mitä yhteiskunnassa jatkuvasti jylläävä laihdutuspuhe ja kelpaavuusajattelu saavat meissä ihmisissä aikaan. Se aiheuttaa juurikin kuvaamaasi terveydelle ja hyvinvoinnille haitallista ajattelua ja toimintaa, missä liikkumisesta ja ruuasta tulee ylimääräinen stressin aihe. Liikkumisen ja syömisen tulisi olla rentoa ja joustavaa, luonnollinen osa elämää, eikä aihealue mikä valtaa kaikki ajatukset ja toiminnan elämässä.

      Siinä vaiheessa kun ajatukset jo pyörivät pakkomielteisesti oman kehon, ruuan ja liikkumisen ympärillä, on usein aika mahdotonta ja myös itseä kohtaan aika kohtuuton odotus selvitä yksin. Apua kannattaa hakea! Oikea osoite on oma perusterveydenhuolto oli se sitten työterveys, opiskelijaterveydenhuolto tai oma terveysasema.

      Meiltä Syömishäiriöliitosta saa tukea halutessaan nimettömänä ja matalalla kynnyksellä. Nettisivut löytyvät osoitteesta www.syomishairioliitto.fi ja somesta meidät löytää Instasta @syomishairioliitto tai FB facebook.com/syomishairioliitto

      Kaikkea hyvää!
      Terhi / Syömishäiriöliitto

      • Anonyymi

        eiköhän tullut selväksi.Ei samaa viestiä tarvitse kahteen kertaan laittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eiköhän tullut selväksi.Ei samaa viestiä tarvitse kahteen kertaan laittaa.

        Tuo on Suomi24:n ominaisuus. Joskus se näyttää saman viestin kahdesti. Noissakin on sama kellonaika.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1131
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      727
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      567
    Aihe