Tuttuni on sosiaalituella ja juo koko rahan edestä kun saa rahat.kummiski pystyy olemaan selvin päin jos rahaa ei ole. Onko tämä alkoholismia vai jotain huomionkeräämistä tai mitä? Jos on oikeasti,alkoholisti tekeekö alkoholisti mitä vaan että,saa,joka päivä viinaa? Eli jos pystyy olemaan loppu kuun selvin päin mutta juo alkukuusta kaikki rahat ja vetää ihan överikännit,ym. Tuttu ei suostu menemään koulutukseen tms koska sanoo olevansa sairas. Help me!
alkoholisti(ko?)
kertokaamiulle
8272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuuri juoppo. Kunnon juoppo kyllä pitää huolen, että rahat riittää koko kuukaudeksi esim kiljua tekemällä.
Aika moni on käsittänyt alkoholismin väärin, tai ainakin melko heppoisin perustein sellaiseksi itsensä mieltää. Esim. jossain aa kerhossa on tiukoin kriteerein määriteltynä vain alle puolet niitä, joita voisi hyvällä syyllä luokitella alkoholismia sairastaviksi.
"Tuttuni on sosiaalituella ja juo koko rahan edestä kun saa rahat.kummiski pystyy olemaan selvin päin jos rahaa ei ole. Onko tämä alkoholismia vai jotain huomionkeräämistä tai mitä?"
Alkoholistit ovatkin juuri sellaisia, että juovat aina silloin kun rahaa on.
Ilmaisviinoja ei ole olemassakaan.
Osa voi juoda velaksikin, mutta siinäkin tulee seinä vastaan.
Mutta eihän alkoholismia voin sanoa sitten edes sairaudeksi..alkoholismi on vain laiskojen ihmisten pinttynyt tapa jotka eivät jaksa hakea koulutukseen.alkoholista pääsee samanlailla eroon kun tupakasta.
Alkoholi on keskushermostoon vaikuttava myrkky tai huume, jonka yksi ominaisuus on taipumus aiheuttaa riippuvuutta. Jos riippuvuus on jo syntynyt, juominen ei ole "laiskojen ihmisten pinttynyt tapa", koska alkoholisti ei VOI olla juomatta. Alkoholisti juo pitääkseen vieroitusoireet poissa, ei siksi, että alkoholi tuottaisi hänelle iloa tai nautintoa.
"Alkoholista pääsee samanlailla eroon kuin tupakasta" - kuinkas monta kertaa olet kumpaakaan kokeillut? Riippuvuuksista on mahdollista irtautua, mutta sen, kuinka helppoa tai vaikeaa se on, tietää vain se, joka on kokeillut. Kaikille se ei onnistu koskaan.
Suomalainen alkoholikeskustelu on ärsyttävän mustavalkoista ja kaksinapaista. Joko olet absolutisti tai rapajuoppo, ja ongelmat on aina niillä muilla, ei koskaan minulla.
Aloittajalle sanoisin, että anna tuttavasi ryypätä itsensä vaikka hautaan. Moni raitistuu vasta, kun läheiset lopettavat hyysäämisen ja salailun. Kun juoppo jää pärjäämään omin voimin, hän saattaa tajuta lopettaa juomisen - tai sitten ei. Jos hänen käytöksensä sinua kiusaa, ota vähän etäisyyttä. Ei sinun tarvitse murehtia hänen puolestaan.
Tiedän sen että lopetin tupakan polttamisen 10v jälkeen,helppoa Se ei ollut vaati tahtoa ja halua.alkoholisti pääsee kyllä siitä eroon jos HALUAA. Vähän tuntuu että ovat laiskoja koska eivät jaksa edes yrittää.helppohan niiden On sossurahat juoda,ilmasta rahaa itse ei tarvitse tehdä muuta ku makoilla.jos sosiaalitukea ei maksettaisi varmasti loppuisi ryyppäys koska on pakko tehdä asioillesa jotain. Laiskuutta ja heikkoutta sanon minä.kuka vaan pääsee alkoholista eroon jos,tarpeeksi yritää ja haluaa.
Kaitpa näitä on neljä luokkaa:
-niitä jotka juovat viikonloppuisin pari päivää ja joskus harvoin viikon
-päivittäin juovat jotka ovat rahojen loputtua kuivin suin
-päivittäisjuopot jotka varmistavat juotavien saatavuuden vaikka kiljua tekemällä
-rappiojuopot jotka juo kokoajan ja vaikka lasinpesunestettä jos muuta ei ole
ensimmäseen luokkaan kuuluvat ne alkoholistit, jotka siis ovat töissä, joilla on koti ja usein perhekin tallella, ryyppäävät mökillään tai ulkomaanmatkoillaan ja pitävät kulissit kunnossa, mutta sisimmässään pelkäävät korttitalon jonain päivänä kaatuvan. Tai sitten eivät näe omaa tilaansa ja syyttävät muita juomisestaan. "Mitä v.a se sulle kuuluu ja mä juon omia rahojani"