v*ttumainen perhe

perheonpahin

Toivottavasti joku edes lukee tämän viestin:

Asun vielä vanhempien kanssa samassa talossa, ikää 20v. Todella noloa tuon ikäisenä vielä asua kotona, olen opiskelija ja minulla ei ole varaa muuttaa omaan asuntoon.

Olen väsynyt vanhempiini ja koko perheeseeni. He uhkailevat minua ja kiristävät. Pikkusiskoni varastaa minulta kaikenlaista. Hän on vanhempieni lempilapsi (17v) . Äitini mielestä hän ei tee koskaan mitään väärää ja saan kaikki syyt aina niskoilleni.

Mitä te tekisitte tilanteessani?

7

408

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voimia siihen asti

      Ei ole mitenkään noloa asua venhempien luona. Onhan tuo järkevääkin jos opiskelu on noin mahdollsita. Ei ole missään sanottu, että aikuinen lapsi ei voisi asua ja elää lapsuudenkodissaan. Se on hyvinkin yleistä monessa maassa ja kulttuureissa. Tietenkin sen pitää olla molemminpuolin vapaaehtoista. On ikävä juttu, että vanhepasi kohtelevat sinua noin. Sen vuoksi on varmaan ilo kun pääset omaan elämään ja saat opintosi päätökseen.

    • ....................

      Saathan sinä opintotukea ja lainaa asumistukea kun asut omillasi, eli asunnon hakuun vain.

    • Tilanteita nähnyt

      Asunnon hakuun vain, ahdistus helpottaa kun pääset omillesi. Painostava perhe voi pilata elämän, samoin sisarukset (sivusta seuranneena voin näin todeta). Mitä pikemmin pääset heistä eroon, sitä parempi sinulle. Helpottaa varmasti oloa. Nuorena elämän pitäisi olla iloista ja mukavaa, oli se sitten rahallisesti kuinka köyhää vain. Kyllä opintotuilla pärjää jotenkuten, ja henkinen itsenäisyys korvaa menetetyt edut. Perhe voi joskus olla varsinainen painolasti, josta on viisainta pysyä mahdollisimman kaukana, vaikka se pahalta tuntuisikin (oma hyvinvointi on tärkein!).

      • ................

        Ja opiskelun ohella voi tehdä myöskin työtä.


    • Ei toi noloa oo ton ikäsenä vanhempien luona asua. Jos vanhempien luona asuminen ahdistaa niin kyllä se oma kämppä olis iso helpotus, ja kannattaa hakea apua jostain asiantuntijalta, kuka vois neuvoa sua miten saisit kämpän ja tukia asumiseen. Nuorille on vaikka mitä palveluja, kannattaa kattoa vaikka kaupungin sivuilta tai sitten jos koulussa on joku joka vois neuvoa tms?

    • muuttaisin pois

      Menisin johonkin vaikka toisen asteen oppilaitokseen ja muuttaisin soluasuntoon. Voi sinua raukkaparkaa mene vaikka sossuun juttelemaan kyllä jonkun täytyy sua auttaa,..on olemassa myös erilaisia nuorten hankkeita ja järjestöjä, Tyttöjen Talo esimerkiksi. Nuorisokeskuksillakin on nuoriso-ohjaajia jotka voivat kertoa mistä apua saa, tarvitset kuunteluapua, hirveä tilanne tuollaiset hirviövanhemmat!!!

    • 0+iu0h

      No kun kerroit että vanhempasi uhkailevat ja kiristävät sinua niin kerro tarkemmin miten,olisi hyvä kuulla.Voisitko saada tärkeät tavarasi mitä pikkusisko varastaa niin johonkin lukkojen taakse.
      Mitallilla on myös toinen puoli.Olet jo aikuinen nainen ja sinänsä ei ole mitään pahaa asua vielä kotona mutta muista että sinunkin tehtäväsi on auttaa kotona kotitöissä ainakin vähän ja vielä enemmän jos et maksa mitään kotiin esim.vuokraa tai ruokaa.
      Puhun kokemuksesta ja äitinä,ahdistaa taas kun tulee joulu ja oma aikuinen hellallettas-lapseni tulee käymään useaksi päiväksi ja odottaa kaiken olevan valmiina ja ilmoittaa heti kärkkäästi jos esim joulupöydästä puuttuu jotain eikä tuo edes joulukukkaa ei kahvipakettia ei suklaarasiaa mutta hänelle tarvii olla joulu valmiina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      109
      1461
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      817
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      716
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      711
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      141
      680
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      37
      581
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      551
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      203
      551
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      540
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      536
    Aihe