Olemme tavallinen suomalainen kolmilapsinen perhe. Varaa on hankkia lapsille tarpeellinen ja vähän ylikin, älytömyyksiä meille ei hankita.
Nyt on käynyt selville että kohta 15v, poikamme käy rahasta myymässä itseään. Olemme panneet merkille että poika hankkii esim. vaatteita, joihin meillä ei olisi varaa. Myös muuta, "ylellisyystarvetta" jota meille ei hankita, alkoi pojan huoneesta löytyä. Viimeinen pisara oli kun löysin pienehkön" tukun rahaa, pojan pöytälaatikosta.
Aluksi kovistelimme poikaa, että onko hän alkanut varastelemaan. Mutta melko ankaran ripityksen jälkeen selvisi, että hän tapailee kolmea alle kolmekymppistä miestä, jotka maksavat ja ostavat hänelle, melkein mitä vain "vastapalveluksi". Poika on ikäisekseen komea ja kaikinpuolin miehen mitoissa - mutta mielestäni ei homoseksuaali tai bi. Ja vaikka olisikin, hyväksymme sen, mutta tätä "huoraamista" alaikäisen kanssa emme hyväksy. Tätä on jatkunut jo viime keväästä asti. Poikka on hävittänyt kaikki netti keskustelut, näiden miesten kanssa ja puh. tiedoistakaan ei mitään, asian tiimoilta löydy. Ei myöskään toista liittymää, jolla hän voisi pitää yhteyttä ko. miehiin.
Joten ainoaksi, vauhtoehdoksi jää että tapaamiset sovitaan tapaamiskerroilla.
Ei auta järkipuhe, eikä kovempikaan keskustelu. Olemme aivan hukassa, Eihän poikaa voi huoneeseensakkaan teljetä.
Minulla on yksi aavistus, yhdestä näistä miehistä - mutta en voi olla sata varma. Ja poikahan ei suostu paljatamaan miesten nimiä tai olinpaikkoja.
Rakastamme lapsiamme paljon, mutta tätä emme hyväksy, missään muodossa ja onhan kyse vielä alaikäisestäkin.
Viikko sitten asi paljastui täydellisesti, olimme antaneet rahaa uusiin talvikenkiin, housuihin, takkiin ja alusvaatteisiin. Poika tuli kotiin ja esitteli ostoksiaan, rahat olivat "riittäneet" ainakin kolmekertaa kallimpin vaatteisiin, kuin se summa jonka olimme hänelle antaneet......
Poika on ollut aina 8-10 oppilas, nyt tuntuu että koulukin on alkanut syksyllä sujua huonommin - syystä?
Onko muilla vastaavia ongelmia, ottaako poliisi asian tutkiakseen, kun ei ole suoraa näyttöä, näistä miehistä. Vai onko palkattava yksityisetsivä, ensin asiaa selvittämään?
Mistä aapua?
onnettomat vanhemmat
1
249
Vastaukset
- kaalimato.com
Hei,
Suosittelemme ottamaan yhteyttä poliisiin. He osaavat neuvoa miten asiassa toimitaan. Kyse on kuitenkin alle 16 vuotiaasta lapsesta ja jos on näin, että häntä hyväksikäytetään aikuisen/aikuisten toimesta joutuvat nämä aikuiset tästä rikosoikeudelliseen vastuuseen.
Terveisin
Kaalimato.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148143Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4147356Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804614Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294369Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-63654Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032759- 1132573
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332525Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232184Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12047