Muistakaa että romanit ei tee kaikkia rikoksia!

Myös valkoset syyllistyvät tikoksiin. Tällä palstalla saa sen käsityksen että romanit tekevät kaikki rikokset. Näin ei kuitenkaan ole. Romaneissa on myös yksittäistapauksia. Rasistit täällä huutelee.
499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuka tällaista on väittänyt? Eiköhän se taida olla tällä palstalla vähän toisinpäin, että romaneiden mielestä kaikki paha on ulkoistettu valkolaisiin he ova kaiken pahan juuri ja alku. Tuskimpa kukaan nyt sitä ajattelee, että 10 000 ihmisen väestöryhmä tekee kaikki rikokset, mutta prosenttuaalisesti heidän ryhmänsä sisällä ollaan aika korkeissa luvuissa kun ruvetaan niitä mittailemaan heidän määräänsä.

Äänestä

Romaneita on Suomen väestöstä vain 0,2% joten olisi hyvä jos he tekisivät korkeintaan saman verran kaikista rikoksista. Jokainen voi miettiä tekevätkö enemmän vai vähemmän...

Äänestä

Ottaen myös huomioon sen, että romanit ovat koko ajan poliisin silmätikkuna ja epäillään koko ajan ja siis myös jäävät kiinni helpommin kuin valkolaiset. Tilastoja katsottaessa ensin täyttykin edes katsoa, onko kyseessä rkoksesta epäillyt vai tuomitut.
Kerran eräs valkolaispariskunta näytti meille ruokakaupassa, kun olivat lastanneet ison kassin täyteen ruokaa, jonka aikoivat varastaa. Ei olisi romanelta onnistunut, on sen verran aina vartijoita niskan takana kyttäämässä.

Äänestä

Romanit eivät tee kaikkia rikoksia. Suuremman osan tekee mustalaiset ja tattarit. Mannetkin ovat kovia tekemään rikoksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hai sie täs mie kirjoitti:

Myös valkoset syyllistyvät tikoksiin. Tällä palstalla saa sen käsityksen että romanit tekevät kaikki rikokset. Näin ei kuitenkaan ole. Romaneissa on myös yksittäistapauksia. Rasistit täällä huutelee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu