Olen miettinyt että miten muut masentuneet jaksavat arjessa. Itsellä on taas hieman huonompi kausi menossa ja olen myös saanut paniikkikohtauksia. Tuntuu etten millään pysty hoitamaan arkea.. Siis koulua, työharjoitteluita ja kotia. Haluisin vaan että lakkaisin olemasta, tai ettei minua koskaan olis ollutkaan. Miten te muut selviätte?
Miten jaksatte arkea?
piupau84
5177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse olen ottanut elettäväksi vain päivän kerrallaan. Kyllä se tästä menee niin kuin ennennkin mennyt. Vaikeista asioista höpöttäminen auttaa. päiväkirja. Myös reipas liikunta antaa puhtia. Kannattaa tehdä jotain mistä pitää välillä ja unohtaa päivän murheet. Saunominen rentouttaa ja hyvä musiikki....
En jaksakkaan, en käy koulussa, työharjoittelussa, töissä enkä myöskään harrastuksissa. Joudun tukeutumaan läheisten apuun. Tuntuu ettei pää kestä enää tätä elämää.
Raskasta on. Epilepsia kaataa opiskelut ja kotona oleminen ahdistaa ihan vitusti. Mitään ei jaksa tehdä, uni ainoa hyvä asia elämässä tyttären lisäksi.
Itsensä hirttäminen pyörii taas mielessä samalla kun sisäinen itku lisääntyy. Pirteempinä päivinä puhun taukoamatta ihan höpöjä ja saan salamaniskuja päähän, poissaolokohtauksia ja "leijun", huojun ja voin pahoin. Ei jaksais, ei jaksais enää millään. Tämä elämä mennyt liian raskaaksi ja vituiksi.
Saisimpa palata ajassa taaksepäin niin muuttaisin monta asiaa.
Joka päivä se vaa on sitä oottamista ja toivomista että puu kaatuu päälle tai auto ajaa yli ettei täällä paskassa tarviisi rypee...ei vaan jaksa kinostaa pätkääkään.
http://www.nettiapaja.net/uploads/2011/04/pätkä.jpg
Käy tutustumassa Alkuajatukseen, siitä löytyy toimivaa tietoa sisäisen selkeyttämiseen. Kotisivulta voit ladata maksuttomasti aihesarjan ja tutustua aiheeseen.