Tervoa tuputetaan

kadunmies Erkki,,,,

Ns "kirjailija" Jari Tervon urakehitykselle on ollut ja on elintärkeää jatkuva julkisuus medioissa. Viimein Tervo saatiin jopa lottoarvontaan mannekiniksi biljeeraamaan
omaa ekoaan. Miten "kirjailija" Tervo tähän ylettömään julkisuuteen on voinut nousta tuhansien kirjailjoiden joukosta joilla olisi tuhatkertaa enemmän sanottavaa kuin Tervolla? Tervolla on laaja hyväveli ja sisko verkosto mediataloissa ja niiden liepeillä . Ylläpitääkseen tätä tyjää täynnä olevaa
superjulkisuuttaan Tervo ketsitsee juottaa ja syöttää median hyväveljiä ja siskoja Helsingin keskustan ravintoloissa viikottain,se takaa esillä olon ja julkisuuden.
Seuraavana päivänä mediataloista soitetaan taas kerran Tervolle tarvitaan kommettia taas kerran johonkin tyjänpäiväisyyteen. Ehdoksi Tervo asettaa että hänen kommenttinsa saa julkaista vain kuvan kanssa. Nyt kun lotto siirtyi mtv3
hoidettavaksi Tervon kestittävien joukoon liityi uusia mtv3-sen pomoja syömään ja varsinkin juomaan.

8

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isi kerrohan

      Keitä ovat nämä tuhannet kirjailijat, joilla on tuhat kertaa enemmän sanottavaa kuin Tervolla?

    • 1+2

      Julkisuushakuisuus on out!
      Kadunmies Erkki ei ole mikään poikkeus vaan se on yleinen trendi. Julkisuustyrkkyjä suorastaan inhotaan.

      Toimittajat ja etenkin valokuvaajat ovat kyrsiintyneet myös. Katselkaa! Naurettavan karseita kuvia ja väkisin tehtyjä juttuja.

    • Etustaja Virkki

      Saatanan läskinaamat!

    • Takaisku

      Mistäs nyt tuulee, kun Jari Tervo ei tänä vuonna päässytkään Finlandia-ehdokkaaksi?

    • teeveenvihaaja

      No missä sitä Tervoa niin kauheasti tuputetaan? Ai televisiossa. Niin, mutta mikä pakko teidän on avata se televisio?

    • Tämä vuodatus ei kuulu kirjallisuuspalstalle. Olisit voinut lähettää sen vaikka Maailman menoa -osioon.

      Tärkein "analyysistäsi" puuttui: Miten kommentoit Jari Tervoa kirjailijana? Voisit vaikka eritellä hänen kirjallista kaartaan alkaen varhaisesta lyriikasta ja sitten tulla hänen Pohjois-Suomen-romaaniensa kautta aina nykypäivään ja uusimpaan teokseen asti.

      Vaikutat poikkeuksellisen sivistyneeltä. Olisi mukavaa myös kuulla kaltaisesi kultivoituneen ihmisen lyhyt muutaman sanan arvio Tervon jokaisesta teoksesta.

    • Axselsson

      Vaatimus, että pitäisi lukea kaikki Tervon teokset, ennen kuin voi arvostella hänen kirjailijakuvaansa tai taitoaan kirjailijana, on kohtuuton.

      Jotakin kertoo se, että jari Tervon teokset eivät kelpaa ulkomaille. Ei edes Layla kelvannut, vaikka on ihanteellinen käännettäväksi aiheensa puolesta.

    • Paska on paskaa

      Paska on paskaa eikä tonkimalla parane.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      151
      1497
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      585
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      514
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      472
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe