Tervoa tuputetaan

kadunmies Erkki,,,,

Ns "kirjailija" Jari Tervon urakehitykselle on ollut ja on elintärkeää jatkuva julkisuus medioissa. Viimein Tervo saatiin jopa lottoarvontaan mannekiniksi biljeeraamaan
omaa ekoaan. Miten "kirjailija" Tervo tähän ylettömään julkisuuteen on voinut nousta tuhansien kirjailjoiden joukosta joilla olisi tuhatkertaa enemmän sanottavaa kuin Tervolla? Tervolla on laaja hyväveli ja sisko verkosto mediataloissa ja niiden liepeillä . Ylläpitääkseen tätä tyjää täynnä olevaa
superjulkisuuttaan Tervo ketsitsee juottaa ja syöttää median hyväveljiä ja siskoja Helsingin keskustan ravintoloissa viikottain,se takaa esillä olon ja julkisuuden.
Seuraavana päivänä mediataloista soitetaan taas kerran Tervolle tarvitaan kommettia taas kerran johonkin tyjänpäiväisyyteen. Ehdoksi Tervo asettaa että hänen kommenttinsa saa julkaista vain kuvan kanssa. Nyt kun lotto siirtyi mtv3
hoidettavaksi Tervon kestittävien joukoon liityi uusia mtv3-sen pomoja syömään ja varsinkin juomaan.

8

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isi kerrohan

      Keitä ovat nämä tuhannet kirjailijat, joilla on tuhat kertaa enemmän sanottavaa kuin Tervolla?

    • 1+2

      Julkisuushakuisuus on out!
      Kadunmies Erkki ei ole mikään poikkeus vaan se on yleinen trendi. Julkisuustyrkkyjä suorastaan inhotaan.

      Toimittajat ja etenkin valokuvaajat ovat kyrsiintyneet myös. Katselkaa! Naurettavan karseita kuvia ja väkisin tehtyjä juttuja.

    • Etustaja Virkki

      Saatanan läskinaamat!

    • Takaisku

      Mistäs nyt tuulee, kun Jari Tervo ei tänä vuonna päässytkään Finlandia-ehdokkaaksi?

    • teeveenvihaaja

      No missä sitä Tervoa niin kauheasti tuputetaan? Ai televisiossa. Niin, mutta mikä pakko teidän on avata se televisio?

    • Tämä vuodatus ei kuulu kirjallisuuspalstalle. Olisit voinut lähettää sen vaikka Maailman menoa -osioon.

      Tärkein "analyysistäsi" puuttui: Miten kommentoit Jari Tervoa kirjailijana? Voisit vaikka eritellä hänen kirjallista kaartaan alkaen varhaisesta lyriikasta ja sitten tulla hänen Pohjois-Suomen-romaaniensa kautta aina nykypäivään ja uusimpaan teokseen asti.

      Vaikutat poikkeuksellisen sivistyneeltä. Olisi mukavaa myös kuulla kaltaisesi kultivoituneen ihmisen lyhyt muutaman sanan arvio Tervon jokaisesta teoksesta.

    • Axselsson

      Vaatimus, että pitäisi lukea kaikki Tervon teokset, ennen kuin voi arvostella hänen kirjailijakuvaansa tai taitoaan kirjailijana, on kohtuuton.

      Jotakin kertoo se, että jari Tervon teokset eivät kelpaa ulkomaille. Ei edes Layla kelvannut, vaikka on ihanteellinen käännettäväksi aiheensa puolesta.

    • Paska on paskaa

      Paska on paskaa eikä tonkimalla parane.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe