Maidoton ruokavalio

Te jotka olette vatsavaivoihin kokeilleet maidotonta ruokavaliota kuinka tarkasti noudatatte sitä, esim juustot, margariini, mitä kahviin maidon tilalle?
Miten ruokien pakkausmerkinnöistä voi olla varma ettei ole vain laktoositon?
Kuinka nopeasti vaikutuksia voisi odottaa? Aion kokeilla tähystystä odotellessa
Kiinnostaa myös oireiden erilaisuudet laktoosivaivassa ja maitoallergiassa

3

583

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä tee tuota

      mokaa jossa lähdetään karsimaan eri ruoka-aineita pois yksitellen, koska se johtaa pahimmillaan tähän!! Imogen Elliot'in tapaus ja lääkärit eivät pysty auttamaan häntä, mutta:
      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/laaketiede-vs-terveystiede/blogi-10-kesakuu-2012-imogen-elliott-laaketieteen-tietamattomyyden-uhri-jonka-l-a-l-b-ja-bif-probiootit-pelastaisivat/


      Lisää tietoa:
      ..........................jatkuu.
      * Vaihe 2. Mutta jos et pysty käyttämään rasvaista lehmän-maitoa:
      ””Lainaus alkaa: (Usein kysytty Probiootti-bakteereista)
      6. Kysymys:
      - Mistä minä noita mhb.ta sitten saan jos en voi käyttää rasvaista maitoa esimerkiksi laktoosi-intoleranssi n ja/tai maitoallergia n takia?
      Vastaus:
      - *)On eräs poikkeus jolla toimenpiteellä saatat kestää maitotuotetta: Tee kotiviiliä suoraan maitotilalta haettuun raakamaitoon, jolloin 24-tunnin hapattamisen jälkeen viilissä oleva Probiootti-bakteeri määrä on 256-kertainen aloitustilanteeseen nähden:
      Sivu avautuu uuteen ikkunaan, tai uuteen välilehteen:
      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/mhb-koti-viili-natural-yoghurt-teko-ohjeprobiootti-bakteerien-monistus-kotona/
      *) Varoitus: Tätä toimenpidettä et saa tehdä jos sinulla on anafylaksian (=vakava allerginen reaktio) vaara!
      -Lainaus loppuu.”"
      Sivu avautuu uuteen ikkunaan, tai uuteen välilehteen:
      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/39-2/
      - Jos et pysty käyttämään rasvaisia maito- ja/tai hapanmaito-tuotteita ollenkaan(katso edellinen kohta), niin ongelman voit ratkaista siten että syöt Probiootti-jauhekapseleita niin kauan (kuukausi….kuukausia!) että kestät maitotuotteita.
      - Saat mhb.t syömällä Probiootti-bakteereita kapselissa, jossa on kolme tärkeintä bakteeria 1.L-a, 2.L-b ja 3.Bif bakteerit joiden saantisuositus on 3×2-miljardia bakteeria, tai enemmän/vrk muut Probiootti bakteerit joita Probiootti(mhb)-tuote saa sisältää.
      Paluu tämän sivun alkuun

      * Vaihe 3. Mutta jos et pysty käyttämään eläinperäisiä hyötybakteereita ollenkaan(=maitojäämät), esimerkiksi herkän anafylaksian (=vakava allerginen reaktio)-, migreenin-, tai laktoosi-intoleranssin-vaaran takia.
      Sekä Älä Luovuta Liian Aikaisin!
      a.Silloin sinun on käytettävä alkuun 2vrk….14vrk herkk..................................
      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-maitohappoprobiootti-bakteerit-pahkinankuoressa-vaiheittain-lyhyesti/

    • Keliaakikko

      Aika helposti saa maidottoman toteutettua.

      Kahviin voi käyttää kasvipohjaisia maitokorvikkeita, soijamaitoa, riisimaitoa tai mantelimaitoa (suosittelen mantelimaitoa).

      Kerman tilalle sopii hyvin kookosmaito, löytyy myös erillistä kookoskermaa.

      Margariinistakin löytyy maidoton soijaversio.

      Jotkut keliaakikot ovat (ainakin alussa) myös maitovammaisia, jonka vuoksi moni gluteeniton elintarvike on myös maidoton (lue silti tuoteseloste, poikkeuksiakin löytyy).

      Muutoin taas laktoosi on nykyään niin yleinen ruokavamma, että merkitään aina pakkauksiin, mikäli siinä on käytetty laktoosillista maitoa/maitoa ylipäätään. Mainitaan myös, mikäli ehkä saattaa sisältää rippeitä maidosta.

      Muutoin ei ole oikein kokemusta muuta kuin omasta latentista maitovammasta, joka tuli keliakian seurauksena. Kyllä siinä hetkisen saa olla maidottomana, ennenkuin helpottaa.

    • Helpoimmin parannet-

      tavia sairauksia ovat laktoosi-intoleranssi ja migreeni!
      Älkää tehkö tuota karsitaan ruoka-aineita yksitellen, joka pitkässä juoksussa johtaa siihen että ei olekaan mitään ruoka-aineita joita voi syödä. Lääke kauppiaat toki tuosta hyötyy, mutta entäs potilas!?

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11659861

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1699
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1196
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1092
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      923
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 73
      590
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 36
      454
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe