Oletteko koskaan ajatelleet seuraavaa - sieniä syövät ja siten niiden hajuun tottuneet eivät myöskään pysty haistamaan mahdollisen hometalon vaurioita vaan pitävät hajua normaalina.
Itse en syö sieniä ja haistan hyvinkin selvästi kaiken ympäristössä lahonneen ja kasvustoa tuottavan aineksen. Tiedän eri sienten haisevan hiukan erilaiselta (jotkut jopa erittäin pahoilta), mutta silti niissä kaikissa on sama perus-haju.
Karjalaisena tiedän olevani paaria-luokkaa, mutta silti ehkä tässä on osaselitys ihmisten kykenemättömyyteen havaita home- ja lahovaurioita ajoissa.
Hajuaisti
nicehome
1
115
Vastaukset
- pöhkönbongaaja
Höpö, höpö! Syötävät sienet ovat yhtä kaukana homesienistä kuin on kasvien puolella koivu tomaatista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917495- 373987
- 453520
- 2372822
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402672- 452492
- 1322411
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292299Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212264- 451982