Synnytyksestä on vähän vajaa viikko aikaa. Odotin jälkivuodon olevan hyvin runsasta, mutta eipäs ollutkaan. Ekana päivänä kyllä, mutta sen jälkeen hyvin niukkaa ollut. Koko päivän vuodot mahtuisi varmasti yhdellä siteelle. Repeämiä ei tullut, ulkosynnyttimiin vain pari nirhaumaa.
Ongelmana on nyt se, että sisemmät häpyhuulet hankautuvat siteestä, ja ovat sen takia hyvin arat. Välillä jopa hankala istua sen takia kun side hankaa/painaa. Osaako kukaan sanoa mikä tähän auttaisi?
Entä onko mahdollista, että jälkivuoto vielä tästä runsastuu? Tai voiko tällainen erittäin niukka vuoto kestää sen kolmekin viikkoa vielä?
Jälkivuodosta!
6
3698
Vastaukset
- earöuh
No, onko sinulla lasta varten Bepanthenia tai sinkkipastaa? Sivele jompaa kumpaa häpyhuuliin, niin hankaus helpottaa.
- jgt
Mul oli eka ja toka viikko niukkaa vuotoa, kolmas melko normaalia, mutta siis huomattavasti vähäisempää kuin kuukautiset. Nyt 4. viikko, välillä on vuotoa välillä päiviä ettei vuotoa ollenkaan. Mulle tuli yks tikki. Just kun luulee toipuneensa niin yhtäkkiä taas kirvelee.
- aloittaja
Nyt parina päivänä tullut runsaampaa vuotoa. Viime yönäkin oli pitkä yöside melkein kokonaan täyttynyt.. Onko tällainen vaihtelu normaalia? Siis kun aluksi vuoto oli aika niukkaa, meni jo hieman ruskeaksi väriltään, mutta nyt on vähän runsastunut ja muuttunut tummemman punaiseksi?
- aloittaja vielä
Äsken vessassa käydessäni tuntui että sisältä tulisi jotain isompaa ulos. Joku kananmunaa pienempi klöntti sieltä tuli, hyytymäkö mahdollisesti? Onko tuollaiset normaaleja vielä reilun viikon vuodon jälkeenkin?
- Susiekuuuuu
aloittaja vielä kirjoitti:
Äsken vessassa käydessäni tuntui että sisältä tulisi jotain isompaa ulos. Joku kananmunaa pienempi klöntti sieltä tuli, hyytymäkö mahdollisesti? Onko tuollaiset normaaleja vielä reilun viikon vuodon jälkeenkin?
Voi olla ihan normaalia. Itsellä takana 2 synnytystä ja molemmista jälkivuoto kestänyt kolme viikkoa. Juuri tuommoista vaihtelevaa, tuntuu et loppuu ja sitten vuotaakin taas. Kuuluu asiaan. Se, että tulee jotain hyytymiä (itselläni viimeksi myös) voi johtua siitä kun vuotoa on ja makaa niin se vuoto hyytyy sisään ja tulee pois kun lähtee liikkeelle. Imetyshän myös supistaa kohtua ja tekee voi tulla sen jälkeen hyytymiä. Lisäksi itselleni kerrottiin, että vaikka oli ns täydelliset jälkeiset on voinut jäädä jotain pieniä kalvon riekaleita, jotka tulevat hyytyminä pois. Tässä sain ohjeeksi vain seurata tuleeko kipuja vatsaan, lämpöä tai haiseeko vuoto -> mahdollinen kohtutulehdus -> tulee hakeutua suht pian lääkäriin jos näitä muita oireita.
- rq145
Hei! Itselläni alkoi jälkivuoto loppumaan jo 2. viikon jälkeen, verta tuli siis enää tipoittain. Yhtäkkiä vuoto taas lisääntyi, kerran oikeen säikähdin kun verta tuli niin paljon ettei edes yöside riittänyt. Hyytymiä tuli myös. Tätä loppumista ja uudelleen alkamista kesti mulla reilut 8 viikkoa e
ja neuvolassa sanoivat sen olevan normaalia, joten älä huoli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1696107Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa594655Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu444410Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644249Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682652En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612162Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331642odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1271497- 481431
- 341308