Olen asunut vuokralla 5 vuotta kerrostalon maantasakerroksessa 2h k patio ja pieni oma piha.
Asun isossa vuokrataloyhtiössä.
Asuntoni on 20 vuotta vanha ja itse olen asunut huoneistossa 5v ja kun asun maantasakerroksessa asunnon valmistuttua 20 vuotta sitten pieni piha ja patio on ympäröity aroniamarja pensailla jotta maantasakerroksen asukkailla olisi jonkinlaista yksityisyyttä kun heti vuokrapihan vieressä menee kävelytie jota käyttävät useamman pihan asukkaat ja minä kuulun asukastoimikuntaan ja meillä on ollut tapana keskustella pihamme ympärärillä olevien pensaiden leikkamisesta.
Minulta on 4 vuotena kysytty haluanko vain pensasaitaan tasauksen vai leikataanko maantasalle nyt 5dentenä vuotena eli 28.10.2013 tulin kaupasta oli taloyhtiön toimesta meidän 4 asukkaan pihaaidat raiskattu eli ajettu maantasalle eikä aidassa ollut mitään vikaa eikä kukaan tiennyt asiasta mitään en edes minä vaikka kuulun asukastoimikuntaan jossa aikaisempina vuosina itse leikkasimme pihatalkoissa pensaidat.siis kohtuudella 10-15cm.
Kun tulin kotiin kaupasta pensasaita oli leikattu maantasalle olen itkenyt koko iltapäivän sillä nyt ei meillä maantasakerroksen asukkailla ole mitään yksityis suojaa sillä pihamme vieressä menee kävely pyörätie josta näkee suoraan meille sisälle olohuoneen kautta keittiöön asti.
Pitääkö meidän pitää 24h vrk sälekaihtimia kiinni sillä Lapset pysähtyivät jo tuijottaan ja huutelemaan millaista meille sisällä on emmekä voi mitään koska lapset ovat pyörätiellä huutelemassa eikä meidän pihassa!
On sellainen olo kuin olisimme tarjottimella eikä ens kesä tuo edes helpotusta sillä pensasaita ei kerkee kasvaa näkösuojaksi eikä ole kiva aamulla esim syödä aamupalaa saatika istuskella siinä ohikulkioiden töllisteltävänä pensasaidan kasvaminen näkösuojaksi kesti edellisestä raiskauksesta 7v.
Voinko vaatia taloyhtiöltä vuokran alennusta yksityisyyden menettämisestä sillä pensaissa ei ollut mitään vikaa eikä ne ollut kenellekkään haitaksi saati vaaraksi.
Itse asun olohuoneessa eikä minusta ole kiva olla ihmisten töllisteltävänä.
mitä voin tehdä jotta saan näkösuojan takas pidän asunnostani enkä haluaisi muutta.
Kertoisiko joku mitä varten pensaat on laitettu yksityisyyden suojaksi jos ne ajetaan julmasti muutamansentin pituiseksi vaikka olivat asukkaiden toimesta leikattu hyvin pihatalkoissa.
Aion mennä huomenna vaatimaan selityksiä piha aitamme raiskauksesta olen ottanut dikikameralla videota pihamme raiskauksesta menen vaikka vuokrayhtiömme johtajan juttusille. T: pettynyt ja surullinen asukas jonka yksityisyys on viety.
Muilla talomme asukkailla on parvekekaiteet jotka antavat näkösuojaa emmekä näe heidän asuntojensa läpi emmekä voi huudella heidän asunnoistaan niin kuin muut tekevät meidän maantasakerroksien asukkaiden asunnoista.
Taas alkoi itkettä ja tämä ei ole mikään feikki vaan aivan tositarina.
Kertokaa vinkkejä mitä teen ja vain asallisia vastauksia vittuilijat älkää vaivautuko kommentoimaan millään lailla teen heti valituksen ylläpidolle
asun vuokralla ja haluisin tietää onko mulla mitään oikeuksia
5
597
Vastaukset
- Jarna
Käytä niitä halvatun pilkkuja, hirveän vaikealukuista tekstiä.
- gereererer
menetin 30 aivosolua lukiessani tekstiä
jos kappalejaot olisivat edes oikeilla paikoillaan.. Hanki valoverhot!
Vaaleat verhot heijastavat valoa takaisin ikkunaan ja estävät sisään näkymistä. Kun hankin sopivalla vahvuudella niin näet vielä hieman uloskin halutessasi mutta valoa ainakin tulee.- hfgjk
Siellä voi olla joku kaupungin tehoparivaljakko ymmärtänyt tehtävänannon väärin. On sanottu että nuo pitää siistiä ja sankarit on päättäneet siisti kunnolla.
- jaksamista vaan
Vuokranalennusta tuosta on kyllä melko turha odottaa, mutta poikkeuksiakin tietysti on ja kysellähän aina voi.
Ei muuta kuin lantaa sinne juurille heti keväällä, rikkaruohot ja muut kasvit aina heti pois voimaa viemästä ja kastelua tarvittaessa , niin siinä on hyvää aidan alkua jo parin kesän jälkeen.
Sinne asti, niin kuin edellä sanottua, valoverhot on hyvä ratkaisu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam26414340Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu657261Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2077068Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä435088K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1124856Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754704Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos894464PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *204401Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko764154Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023948