Pykälän valmennuskurssit

oikkari(ko)2014

Olisi mukava kuulla kokemuksia kyseisistä valmennuskursseista :)

- ovatko tehokurssit ylivoimaisesti ''parhaimpia''? Esim verrattuna pienryhmäkursseihin. Onko henk. koht. tutor parempi kuin yksi ryhmän vetäjä?

- monelta/kuinka kauan etukäteen kannattaa mennä jonottamaan, että pääsee haluamalleen kurssille? (esim teho1)

- onko Pykälä parhain kurssien järjestäjä? Miten Valmennuskeskus tai Eximia?

28

4602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Westendinpyrkijä

      Hakeudu kalleimmalle kurssille. Siellä on vähemmän työkkärin asiakkaita ym. sakkia, jotka pilaa negatiivisuudellaan ja luuseriasenteella koko ryhmän hengen. Kalliimpii kurssi

    • Josuus

      Kannattaa varmaan soittaa ko. tahoille ja kysellä miten heidän kurssit erottuvat muista. Tuntuisi vaikealta kuvitella, että minkään tahon kursseille tarvitsisi mennä jonottamaan mutta varmasti sekin selviää soittamalla tai s-postilla.

      • gsagsgaasg

        No mun mielestä tosiaan kannattaa ilmoittautua ajoissa, eikä olla niinku joku sossun asiakas 5 viikkoa myöhässä! Btw kallis kurssi on parempi kurssi imho. Witun demaria.


    • !!!

      Tehokursseille jonotetaan yötä myöten ja ovat ehkä hieman yliarvostettuja vaikkakin toki hyviä. Suosittelisin teoriakursseja, mielestäni niissä paras hinta-laatusuhde.

    • x, y ja z tappelivat

      Ihan turhaa stressata siitä pääseekö teholle. Kannattaa nimittäin huomata, että tehokurssilla on kaikkein eniten opetusta (4:nä päivänä viikossa vielä!) ja opetuksen kuuntelu syö aina lukuaikaa. Eivät ne pääsykoekirjat nyt niin VAIKEITA ole. Kyllä esim pieniryhmä vastaustekniikka tyylinen paketti on ihan riittävä ensikertalaiselle. Ja onpa aika moni päässyt etäkurssiltakin sisään.

      Valmennuskurssien paras anti on lisämateriaali ja harjoituskokeet. Ei kukaan opettaja voi kaataa oppia toisen päähän. Kyllä ne asiat täytyy aina tavalla tai toisella itse oivaltaa. Se auttaa toki, että opettajilta voi kysyä neuvoa vaikeissa asioissa, mutta 95 % työstä on itsenäistä puurtamista.

    • papanapana

      Jonotin tehokurssille portaikossa 17 tuntia viime syksynä, pääsin teho 1lle. Jo puoli tuntia myöhemmin jono oli portaiden alapäähän saakka, jollion olisi saanut jänniittää, pääseekö millekkään paremmalle kurssille...Tiedekustaan sen sijaan en päässyt :D Sitä edellisenä vuonna pienryhmäkurssilla, se "pieni" ryhmä on normi koululuokan kokoinen, ei missään nimessä mitään yksityisopetusta. Ei siellä voinut kun kerran kaksi kysyä tunnilla jotain, niin jo sanottiin, ettei ole aikaa kysymyksille... Oli parempia ja huonompia opettajia, olisi ehkä kannattanut ottaa ennemmin joku, jossa vähemmän opetusta, mutta kuitenkin sen verran, että oudoimmat asiat olisi käyty selityksineen läpi... Onnea lukemiseen :)

    • oikkari(ko)2014

      Kiitos asiallisista vastauksista! :)

    • Embbuu

      Itsekin oon kiinnostunut Pykälän kursseista, mutta tuo jonotus vähän jänskättää.. :S
      Eilen kävin kuuntelemassa Pykälän kurssien ensimmäisen infon ja tykkäsin tosi paljon. Ne kurssipäälliköt vaikutti asiantuntevilta ja motivoituneilta. Nyt vaan pitäisi löytää se oikea kurssi. Teho olisi kiva mutta varmaankin muiltakin kursseilta on mahikset päästä sisään..?

    • dsgfsf

      Varmasti on miltä tahansa kurssilta mahdollisuudet päästä sisään, mahdollisuudet on vaikka ei olisi mitään kurssia käynytkään. Kävin viime keväänä Pykälän Teho1-kurssin ja sisällä ollaan, samoin kun reilu 20 viime keväänä saman kurssin käynyttä. On täälä kuitenkin vastaan tullut tyyppejä, jotka ovat ihan omatoimisesti lukeneet ilman mitään valmennuskursseja. Ei se valmennuskurssi mitään sisäänpääsyä takaa, jollei itse ole valmis käyttämään kevättä lukemiseen ja kovaan työhön. Toki mikä tahansa kurssi voi olla hyödyksi ja avuksi. Itse koin kurssin parhaaksi anniksi sen, että kurssi rytmitti lukemista ja potki eteenpäin kun kovatasoisessa ryhmässä huomasi kuinka paljon muut lukevat ja osaavat. Lisäksi tehtäväkansiot, välikokeet ja loppukoe olivat erittäin hyödyllisiä, kun pääsi testaamaan omaa taitotasoa. Jonottaminen kurssille oli aivan karseeta, mutta kyllä sen nyt kerran kestää. Itse jonotin n. 20tuntia, vähempikin olisi kyllä riittänyt viime vuonna. Pääsin siis ensimmäisellä hakukerralla, ja mikäli en olisi päässyt, en todennäköisesti olisi enää mennyt Teho-kurssille, vaan ennemmin teoriaan tai intensiiville. Ensikertalaiselle tehoa kuitenkin suosittelen, oppii ainakin kunnolla vastaustekniikan ja tavan millä pääsykokeeseen kannattaa opiskella.

    • Tuleva oikislainen

      Te jotka olette Pykälän tehokursseille aiempina vuosina päässeet, niin oletteko ihan tosissanne noista jonotus ajoista ? ( 17h/ yötä myöten )

      Olin eilen kurssi-infossa ja kuulemma teho 1 on suosituin näistä tehokursseista. Itsellä tarkoitus päästä joko ykköseen tai kakkoseen, vähän kahden vaiheilla vielä että kumpaan sitten loppupeleissä haluaisin..

      • dsgfsf

        Yes, jos haluaa paikkansa varmistaa etenkin Teho1:llä, niin suositeltavaa on jonottaa yön yli. Viime vuonna ensimmäiset jonottajat olivat rappukäytävässä 12-13 aikaan päivällä ja halusivat juuri ensisijaisesti Teho1:lle, jollen väärin muista. En tiedä monenko aikaan viimeinen ko. kurssille päässyt oli saapunut paikalle. Aina voi tietenkin koittaa onneaan puhelimitse, mutta sen varaan tuskin kannattaa laskea.


    • 123oikis

      missä voi käydä siellä vessassa?

      • Phuksinumero13

        Eihän sieltä mihinkään vessaan pääse. Pitää joko pidätellä, laskea housuihinsa tai käyttää aikuisvaippoja tai pottaa. Muuten menettää paikkansa jonossa. Koettu on tämäkin parina aikaisempana vuonna, kun vessahätä kävi niin suureksi, että piti juosta vastapäisen alepubin kusiseen vessaan paskalle ja maksaa narikat yms.

        Niinä vuosina menetinkin sitten paikkani jonossa ressuille ja sykkiläisille ja pääsin vain jollekkin huonommalle kuin tehokurssille, eikä paikkaa oikiksessa tullut.

        Viime vuonna varustauduin kuitenkin potalla ja paikka tehokurssilla ja tiedekunnassa oli taattu. Olihan se vähän noloa kun piti siellä portaikossa kyykkiä ja hajukin oli aika hirveä, mutta olihan se kyllä sen arvoista kun kirje tipahti heinäkuussa postilaatikkoon.


      • potta :D:D
        Phuksinumero13 kirjoitti:

        Eihän sieltä mihinkään vessaan pääse. Pitää joko pidätellä, laskea housuihinsa tai käyttää aikuisvaippoja tai pottaa. Muuten menettää paikkansa jonossa. Koettu on tämäkin parina aikaisempana vuonna, kun vessahätä kävi niin suureksi, että piti juosta vastapäisen alepubin kusiseen vessaan paskalle ja maksaa narikat yms.

        Niinä vuosina menetinkin sitten paikkani jonossa ressuille ja sykkiläisille ja pääsin vain jollekkin huonommalle kuin tehokurssille, eikä paikkaa oikiksessa tullut.

        Viime vuonna varustauduin kuitenkin potalla ja paikka tehokurssilla ja tiedekunnassa oli taattu. Olihan se vähän noloa kun piti siellä portaikossa kyykkiä ja hajukin oli aika hirveä, mutta olihan se kyllä sen arvoista kun kirje tipahti heinäkuussa postilaatikkoon.

        Höpön löpöt :D Asiallisen mittaiseksi ajaksi saa jonosta poistua. Tilassa on vessat, jossissa saa käydä, myös Mannerheimin tien toisella puolella olevasssa mäkkärissä tuli pariin kertaan käytyä. Jos ruokatauko pysyy alle puolen tunnin, niin on ok. Joku taisi lähteä baariin kaveria moikkaamaan... Näin ainakin viime syksynä.


    • Phuksitar2012

      Siellä ne ensimmäiset jonottajat jo ovat :)

      • --------------------+-

        Höpö höpö


    • pebapee

      Itse jonotin v. 2011 syksyllä klo 23 eteenpäin ja olin viimeinen yhdelle tietylle pv-kurssille päässyt. Itse ainakin halusin nimenomaan aamukurssille, joten siksi menin jonottamaan. Nykyäänhän kurssitarjonta on hieman muuttunut (ja hinnat nousseet..), eikä esim. teoriakursseja enää ole. Tuon pienryhmäkurssin ja tehokurssin hintaero on puolestaan olematon. Itse ainakin tykkäsin pienryhmäopetuksesta, enkä varmaan olisi jaksanut seurata/ kuunnella muiden hakijoiden juttuja, jos siellä kurssilla olisi ollut tuplamäärä ihmisiä. Esimerkiksi pari vuotta sitten oli tehokurssin porukka huudellut lukevansa 12h päivässä. Ei kannata hankkia turhaa stressiä siis.

    • point of view

      Ei ne valmennuskurssit sisäänpääsyä ratkaise. Ehkä sitten, jos on vasta koulusta päässyt, hieman hitaalla käyvä tai itsekuri on ihan nollassa, voi olla, että ero on ratkaiseva.

      Tilastollisesti suurin osa käy kyllä valmennuskurssin, mutta tilastollisesti myös kurssin, minkä tahansa, käyminen nostaa sisäänpääsytodennäköisyyttä alle puolella verrattuna yleisiin prosentteihin. Ei niillä kävellä sisään. Ei kannata tuudittautua.

      Se perusasia pitää opetella ihan itse joka tapauksessa. Lukea pitää ihan itse. Se, missä kurssit auttavat, on, että siellä näkee muita opiskelijoita useita kertoja viikossa, ja joukkopaine auttaa tsemppaamaan, ja lisäksi tehtävät (jotka harvoin valmentavat pääsykokeeseen täysin) auttavat jollain tavalla mittaamaan omaa osaamistaan, ja varsinkin vertaamaan toisiin: parhaimpaan viidennekseen pitää päästä, muusta ei ole kyse. Opettajien taso Pykälän kursseilla on todella vaihteleva, syystä, että palkat ovat huonoja, ja moni opettaa siellä ihan huvin ja urheilun vuoksi.

      Valitettavasti tai ei, mutta valmennuskursseja pitävä voi yhtä tuntia seuraamalla yleensä sanoa, ketkä pääsevät sisälle (jos nyt ei ekalla kerralla, niin tokalla viimeistään), ja ketkä eivät koskaan. Peli ratkeaa yleensä ihan suoraan henkilökohtaisten ominaisuuksien myötä. Kurssilla tuo asia yleensä selviää opiskelijallekin, jos tekee tehtäviä ja kokeita, ja on rehellinen itselleen.

      Mutta miksi kannattaa mennä kurssille? Sosiaalisin, menestymisenhaluisin "broileriaines" käy kurssin, nimenomaan Pykälän. Kursseilta löytää yleensä sen coreporukan, joka loistaa oman vuotensa opinnoissa, ja loistaa myös työelämässä. Siihen kannattaa kuulua. Usein jo valmennuskurssia käyvät löytävät toisiaan, sparraavat toisiaan, ja se mentaliteetti siirtyy lukemiseen ja auttaa sisään. Sisällä on helpompi aloittaa, jos on jo tuttuja kursseilta, monesti aktiiviset kurssilaiset ovat ekan vuoden aktiivisia pykälistejä, ja seuraavan vuoden hallitusmatskua. Oikiksessa ei ole paljoakaan kontaktiopetusta, ja Pykälä-aktiivisuus ratkaisee tosi pitkälle ekojen oikkari-työpaikkojen saannin, ja sitä kautta koko työllistymisen eli suhteet, suhteet. Alla viihtymisen ja sijoittumisen kannalta valmennuskurssin kautta menemisellä voi olla isompi merkitys kuin millään muulla asialla.

    • Utelias kysymys

      Millainen on Pykälän kurssien materiaalipaketti ts. millaisista osista se koostuu? Tiivistelmät ja diat nyt varmaan löytyy, mutta onko myös harjoitustehtäviä?

    • tehtävääJUU

      Tehtäviä on kyllä tarpeeksi, ja kevään mittaan niitätulee lisää. Ennemmin loppuu aika sekä lukea et tehdä kaikki tehtävä,t ku että tehtävät loppuis kesken. Olisko vastaustekniikka- ja muillakin pykälän kursseilla ollut jotain 30-40 tehtävää/kirja. Ja niitä kun tekee niin hahmottaa paremmin kirjojakin samalla kun täytyy soveltaa tietoa.

    • Helsinkiin

      Minkälaisia fiiliksiä muilla on tässä vaiheessa kevättä ? Itsellä ainakin "puolivälin kriisi" pukkaa päälle ja lukeminen tuntuu ajoittain jo todella pakkopullallta..

      Miten on välikokeet menneet :) ?

    • oikiksessa nähdään

      Ihan hyvä fiilis ainakin toistaiseksi... hallinto-oikeuden välikokeesta tuli vähän yli 20 pistettä että ihan ok.. kai? Immateriaalin kirja tuntuu vaikeimmalta, hallinnon ja oikeusteorian kirjat suht hyvin hallussa. Kurssiin olen ollut todella tyytyväinen! :)

    • AMPPZ

      Eipä ole tämän kevään aikana tullut mitään negatiivista sanottavaa Pykälän kursseista. Materiaali ja opetuksen taso just jees ja muutenkin nasta meininki kursseilla. Vapun jälkeen tilojen kunto vähän hymyilytti, mutta se taitaa kuulua asiaan :)) Immateriaali tuntuu uppoavaan hyvin juuri nyt, hallinto aika peruskauraa, mutta jostain syystä teoria tökkii aika pahasti. Siitä ei oikein saa mitään kosketuspintaa, vaikka hyvin kirjoitettu kirja onkin. Tällä viikolla olisi edessä toinen välikoe, saa nähdä miten käy... Kohta se paniikkikin varmaan iskee.

    • juristiJuristi

      No nyt on eksynyt palstalle Pykälistien pykälisti, point of view -nimimerkillä kirjoittava henkilö, jonka veikkaan olevan jommankumman niistä kahdesta Pykälä-aktiivista, joilla on muutenkin kyseenalaiset metodit mm. puffata Pykälän valmennuskursseja ja ainejärjestön ylivertaisuutta.

      Point of view kirjoittaa: "Valitettavasti tai ei, mutta valmennuskursseja pitävä voi yhtä tuntia seuraamalla yleensä sanoa, ketkä pääsevät sisälle (jos nyt ei ekalla kerralla, niin tokalla viimeistään), ja ketkä eivät koskaan. Peli ratkeaa yleensä ihan suoraan henkilökohtaisten ominaisuuksien myötä. Kurssilla tuo asia yleensä selviää opiskelijallekin, jos tekee tehtäviä ja kokeita, ja on rehellinen itselleen."

      Ihan tottako, onko sinulla empiirisiä havaintoja väitteesi tueksi - ettäkö ihan jo yhden tunnin perusteella kykenet päättelemään, ketkä pääsevät sisälle ja ketkä eivät? Olet kyllä varsinainen yleisnero ja psykologista pelisilmää koet omaavasi riittämiin. Joopa. Ja mitä oikein tarkoittaa, että peli ratkeaa yleensä ihan suoraan henkilökohtaisten ominaisuuksien myötä? Avaisitko tätä hieman? Toki älykkyys, suurten kokonaisuuksien hallinta, oppimistavat, yksityiskohtien mieleenpainaminen ja viime kädessä sisäänpääsy yliopistoon ja elämässä pärjääminen nojaavat hyvinkin pitkälti henkilökohtaisiin ominaisuuksiin, mutta miten tämä liittyy siihen, että sinä ja sinun psykologinen silmäsi (anteeksi, niiden valmennuskurssilla opettavien kavereittesi silmä) pystytte jo tunnissa muodostamaan noinkin kattavan kuvan?

      Ja jos kaikki kerran palautuu pelkästään henkilökohtaisiin ominaisuuksiin, niin miksi hakeutua valmennuskurssille? Ai niin - onkohan olemassa mahdollisuus, että valmennuskurssit asettavat sittenkin ihmisiä hieman erilaiseen lähtötilanteeseen pääsykokeeseen nähden - mutta jos näin ei ole, niin sinullahan on jo vastaus valmiina siihenkin, miksi Pykälän valmennuskursseille pitää perimmäiseltä syyltään osallistua. Työllistymisen ja suhteiden takia!

      Point of view kirjoittaa: "Mutta miksi kannattaa mennä kurssille? Sosiaalisin, menestymisenhaluisin "broileriaines" käy kurssin, nimenomaan Pykälän. Kursseilta löytää yleensä sen coreporukan, joka loistaa oman vuotensa opinnoissa, ja loistaa myös työelämässä. Siihen kannattaa kuulua. Usein jo valmennuskurssia käyvät löytävät toisiaan, sparraavat toisiaan, ja se mentaliteetti siirtyy lukemiseen ja auttaa sisään. Sisällä on helpompi aloittaa, jos on jo tuttuja kursseilta, monesti aktiiviset kurssilaiset ovat ekan vuoden aktiivisia pykälistejä, ja seuraavan vuoden hallitusmatskua. Oikiksessa ei ole paljoakaan kontaktiopetusta, ja Pykälä-aktiivisuus ratkaisee tosi pitkälle ekojen oikkari-työpaikkojen saannin, ja sitä kautta koko työllistymisen eli suhteet, suhteet. Alla viihtymisen ja sijoittumisen kannalta valmennuskurssin kautta menemisellä voi olla isompi merkitys kuin millään muulla asialla."

      Väität siis tosiaan, että Pykälän VALMENNUSKURSSILLA muodostuu koko opiskeluajan ydinporukka, johon kuuluvat pätevimmät? Aika kova mainoslause. Ai niin, ja "aktiivisista kurssilaisista tulee aktiivista hallitusmatskua" - mikäs sen parempaa. Ja ihan suoraan kirjoitat, että Pykälä-aktiivisuus ratkaisee tosi pitkälle ekojen työpaikkojen saannin.

      Voin kertoa, että tämä ei pidä paikkaansa. Itse kävin Pykälän kurssin mutta en sen enempää Pykälän varsinaiseen toimintaan osallistunut kuin bileisiin. Ja kyllä, verkostoiduin paitsi oman alani opiskelijoiden kanssa myös osakuntatyöskentelyn ja poliittisten ryhmien myötä. Väitän, että laaja-alaisella ihmisten tuntemisella on huomattavasti suurempi merkitys kuin sillä, kuuluuko Pykälän sisäpiiriin vai ei. Onhan se jo nähty, mitä parista sisäpiiriläisestä on tullut - yhdeltäkin jäi opiskelut käsittääkseni kesken ja toiselle tuli se toinen probleema.

      Harvinaisen vastenmielinen, sisäänpäinlämpiävä point of view. Pykälä oli mun kannalta ihan ok ainejärjestö, jolla on paljon rahaa, paljon toimintaa, paljon bileitä ja ilmaista viinaa - siis ihan kivaa mutta en kokenut hallituspestin tai "coressa" hengaamisen niin merkittäväksi, että olisin jaksanut nähdä vaivaa. Kuitenkin sain entry level -duuneja toimistoihin ihan omin meriitein ja ilman Pykälä-suhteita hommattua ja loppuvaiheessa opiskelua mulla olikin jo selvät sävelet duunikuvioiden suhteen ja yhden määräaikaisuuden jälkeen olen ollut vakiduunissa isohkossa toimistossa.

      Ja siis - kun nyt mietin duunikavereitani ja kollegoita muista toimistoista, niin muutaman kovan luokan pykälistin sieltä keksin mutta suuri osa ei ole käsittääkseni Pykälä-aktiiveja ollut. Onpa täällä Hgissä muualtakin valmistuneita töissä.

      Joten ihan vain kaikille tiedoksi: Pykälän valmennuskurssi ei ratkaise suhteitten luomista toisiin opiskelijoihin, opintomenestystä tai töitten saantia. Harmillista ja surkuhupaisaa, että point of view haluaa eksplisiittisesti tällaisen kuvan antaa.

      • asfs

        What he said.

        Pykälän coreporukka ja hallitusaktiivit ovat muita viileämpiä, mukavampia ja suosituimpia vain oman ryhmänsä sisällä. Kaikilla pykälisteillä on ystäviä ja omia kaveriporukoitaan, eikä yksikään nouse muiden yläpuolelle "paremmuudellaan".


    • Embbuhhhhhh

      Tänään iski ensimmäisen kerran puolivälin paniikki :S Mites muilla, onko lukeminen vielä hyvällä mallilla? Onhan tässä aikaa vielä mut tuntuu että varsinkin hallinnon kanssa on vielä tekemistä. Immateriaali ja teoria on hyvällä mallilla kun niitä opetettiin ekana kurssilla. Vähän tää hallinnon lukeminen jäänyt.. :S

      Onneksi opettaja vaikuttaa erinomaiselta ja materiaaleista on iso apu mutta se punainen lanka pitäsi jostain löytää.

      Mites muilla pykälän pyrkijöillä?

    • pykälisti vm. 2004

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      288
      6045
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      55
      3941
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      37
      3294
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      73
      3205
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      75
      3117
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      173
      3046
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2827
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2536
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      205
      2160
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2093
    Aihe