Käykö täällä palstalla ollenkaan miehiä? Olisi mielenkiintoista ja mukavaa saada miehistä näkökulmaa ja ajatuksia joihinkin keskusteluihin. Mutta ehkä tää aihepiiri tietysti kiinnostaa enemmän naisia. Mutta miehet vois saada vaikka kullan arvoista tietoa, että mitä niiden naisten päässä kenties liikkuu!
Tai menisivät entistä enemmän hämmennyksiin!
Tai menisivät entistä enemmän hämmennyksiin!
Vastaukset 4
Vanhimmat
käy täällä.
pitäisi jotain legendaarista keksiä armaani kihlaamiseen (myöntävä vastaus varmahko... ;) ), joten sellaiseen vinkkejä haeskelin.
tekevät(kö)hän kultasepänliikkeet kaiverrukset myös muualta ostettuihin sormuksiin? eli siis tässä tapauksessa ulkomailta hankittuihin... ottavatko kovasti hintaa moisesta?
Hei!
Todennäköisesti sydämesi valittu tulee olemaan ikionnellinen kosinnasta, on hetki sisällöltään miten spesiaaliksi suunniteltu hyvänsä! :)
Kultasepänliikkeissä tehdään kaiverruksia lähes mihin vain, jos se vain on mahdollsta. Maksaa koneella tehtynä 5-10 euroa liikkeestä riippuen, käsin kaiverrettuna saattaa olla hiukan kalliimpaa!
Toivottavasti olet ihan varma valittusi mausta korujen suhteen, jos ajattelit hankkia sormuksen etukäteen! Sitä kun pidetään kuitenkin esillä koko loppuelämä (toivottavasti) niin on tärkeää, että sormus on täysin sopivan kokoinen ja mieleisen näköinen! Ei ole yhtään epäromanttista käydä kosinnan jälkeen yhdessä kiertelemässä kultasepän liikkeitä, päinvastoin!
Onnea sulle! :)
niinpä, vaihtoehtoja on oikeastaan vain kaksi, eräs tietynlainen Kalevalakoru-sormus kultaisena tai sitten tavallinen sileä. Niitä on kyllä jo pidemmän aikaa kultasepän ikkunassa katseltu... :) Vaikka itse kihlauksesta kumpikaan ei vielä ole maininnut sanallakaan. :)
Yhdessä voitaisiin mennä sitten kaiverruttamaan. kokoakin ilmeisesti voi (suurempaan päin) säädellä ihan pikkuisen kultasepällä, ainakin niin olen kuullut.
Hölmöltä tässä vain tuntuu se, että samalla, kun saisi suhteellisen edullisesti hyvännäköiset sormukset ulkomailta (paremmat, kuin Suomessa käytettävissä olevalla rahalla), olisi tietysti järkevää ostaa molemmat sormukset kerralla. Mutta sormuksen ostaminen itselle tuntuu kovasti typerältä... Miten muut ovat menetelleet?
Haluaisin kuitenkin sisällyttää kosintaan juuri tuon sormuksen antamisen armaalleni. Toivottavasti ei mene tilaisuuus ohi sopivia keinoja kehitellessä... :)
Mieheni oli ostanut kummatkin sormukset valmiiksi ennen kosintaa, koska hän halusi ehdottomasti, että yllätyskosinnassa on mukana myös sormus, ja jos vastaan myöntävästi, hänkin halusi heti oman somuksensa sormeen, eikä niin, että minä olisin sitten myöhemmin käynyt ostamassa hänelle somuksen.
Sormukset käytiin kaiverruttamassa sitten myöhemmin. Ja kyllä, kokoa pystyy säätämään, sormukseni oli liian tiukka joten sitä suurennettiin. Ulkonäöstä ei huomaa, että on suurennettu.
Kaiverruksesta sen verran, että jos haluatte, että sormuksenne kaiverretaan käsin, niin pyydä ensin jokin samassa liikkeessä tehty kaiverrus nähtäväksesi, jotta tiedät minkälaatuinen omasi tulee olemaan. Meille sattui huono tuuri, valitsimme käsikaiverruksen luullen, että on persoonallisempi. Ja kissan kakat, kaiverrus on heikko ja epäselvä, ja rumalla, horjuvalla käsialalla tehty. Joku voi tehdä hyvänkin kaiverruksen, en sitä väitäkkään että aina epäonnistuisi, mutta pyydä tosiaan jonkin valmis työ nähtäväksesi, onko juuri tällä kyseisellä kaivertajalla mieleisenne tyyli.
Koneellisella kaiverruksella tulee aina tasalaatuinen, selvä ja kirjasinvaihtoehtoja on monia - sanoisin, että oman kokemukseni perusteella parempi vaihtoehto. Vihkisormukseemme tuleekin sitten koneellinen kaiverrus.