Muutkin urkkii, kuin NSA?

Olen tässä pidemmän aikaa pohtinut verkkotekniikkaa harrastavien kuuntelevan verkkoliikennettä. Olenkin ideoimassa omaa "network monitoring" -softaa, jolla saisi paljastettua tämänkaltaiset surffaajat. Ohjelma tulee laatia siten, että tulokset kelpaavat näyttönä oikeudessa, jonka jälkeen paljastan kaikki liikenteeni kuuntelijatt ja postini lukijat, ja vaadin oikeusteitse niin isoja summia kipurahoja, että eliniän ansiot ei riitä suomalaisella palkkatasolla korvaamaan koko summaa, eli kuuntelijat maksavat vielä haudassaan minulle.

Tämä siitä syystä, että mielestäni Suomessa on liian löyhä rangaistusasteikko hakkerointi - rikoksista, sillä kyseessä on vakava yksityisyyden suojan loukkaus, minkä seuraukset voi joutua kantamaan mukanaan loppuun asti. Kipurahojen lisäksi, jos kaikki "skripitikakarat", jotka osaavat etsiä hakkerointityökaluja hakukoneella ja käyttävät niitä, istuisivat vähintään kymmenen vuotta linnassa lyhentämättömänä rangaistuksena, johan alkaisi varmaan hiipumaan halut tekemisiin?

En ole toisaalta sen kannalla, että rangaistuksia lisäämällä saataisiin rikoksia vähennettyä, mutta kovan tuomion pelko saattaisi hillitä haluja lukea toisten sähköposteja esimerkiksi? Vaikea mennä varmana sanomaan, koska en tiedä, onko asiaa tutkittu sen laajemmin.

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ZzG3gvbC

      Muuten hyvä idea mutta ei vain ole mahdollinen.

      Jotain kuitenkin voi tehdä.
      - Laitetaan oman koneen tietoturva kuntoon. Windowsin tilalle Linux tai BSD.
      - Pidetään koneen kiintolevyt salattuna.
      - Surffaillessa käytetään salattuja yhteyksiä aina kun mahdollista. HTTPS
      - Sähköpostissa käytetään PGP salausta.
      - Vierailut arkaluonteisilla sivuilla voidaan peittä Tor verkolla.
      - Puheluissa käytetään ZRTP suojausta. Esimerkiksi Jitsi.
      - Pikaviestit voidaan salat.
      - Pilveen vain salattuja tiedostoja. Encfs on kätevä.
      - Ja niin edelleen aina tarpeen mukaan.

    • Kiinnostuin itse asiassa aiheesta enemmän, kun sanoit, että ei ole mahdollista... :) Tuossa tulikin ihan hyvä lista, mitä voi tehdä oman turvallisuuden parantamiseksi.

      • ZzG3gvbC

        Data kulkee paketteina. Kun paketti lähtee koneelta, se on verkon armoilla. Verkkolaitteet huolehtivat sen kuljettamisesta paketissa olevan osoitteen perusteella. Paketit voivat kulkea eri reittejä ja tulla perille eri järjestyksessä tai kadota matkalla. Vastaanottava kone taas huolehtii pakettien laittamisesta oikeaan järjestykseen ja uudelleenlähetyspyyntöjen tekemisestä kadonneille paketeille. Jokainen välillä oleva laite voi tehdä kopion paketista ja toimittaa analysoitavaksi tai tallennettavaksi. Mistään ei voi tietää onko pakettia kopioitu vai ei.

        Kadonneita paketteja saattaa olla paljonkin. Kun jonkin verkkolaitteen välityskyky loppuu, se alkaa hävittää ylimääräisiä datapaketteja. Vastaanottaja lähettää yhä enemmän uudelleenlähetyspyyntöjä. Kun pyynnöt lisääntyvät niin lähettävä kone hidastaa lähetysnopeuttaan.


    • Oma itse tekemäni monitorointityökaluni on seuraava: Liikkuvan datan määrän näkee halutulta portilta reaali - ajassa. On olemassa joitain kriittisiä portteja, joita vakoiluohjelmat käyttää, joten voi seurata epäillyttäviä kanavia... datahan liikkuu verkossa paketeissa, pitäisi päästä paketin tietoihin käsiksi, sekä saada selville lähtevän koneen tiedot, että vastaanottavan koneen tiedot. Ei mitenkään mullistavaa, mutta aikani kuluksi olen tälläisen suunnitellut.

      • ZzG3gvbC

        Wireshark on hyvä protokolla-analysaattori. Ja mikä parasta ilmainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      214
      7394
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4742
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4714
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3408
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1995
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1840
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1809
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1657
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      36
      1557
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1307
    Aihe