Mikä on rivitalon pihan arvo asuntokaupoilla, osa 2.0

pihalla 2.0

Tuo edellinen keskustelu lähti hiukan lipeämään alkuperäisestä kysymyksestä, mutta oli mielenkiintoista kuitenkin.

Haluaisin ottaaa tähän hiukan uuden näkökulman...eli avoin vai suojaisa piha?
Taloyhtiössämme on kahta eri linjaa eli toiset haluaisivat ilmavat, avoimet ja siistit pihat ja toiset taas pitää ne aikojen saatossa (vähän) pöheikköytyneet, mutta suojaiset pihat. Yritin tuolla vauva.fi puolella saada Galluppia aikaiseksi, mutta huonolla menestyksellä.

6

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksella...

      No itse möin rivarimme keväällä. Iso yhtiö ja monta rivistöä välikujilla. Meillä oli talonyhtiön paras tonttisijainti. Reunarivistö ja omat tonttiosuudet suurimmat plus talonyhtiön tontti ennen puistoa ja metsää. Saimme noin 20,000 euroa enemmän kuin takanamme rivistö saisi. Samaan aikaan niin myytiin pari ja siitä hinta vertailu vaikka molemmat paremmassa/siistimmässä kunnossa kuin meillä. Joten kyllä sillä pihallakin oli merkityksensä..

      • pihalla 2.0

        Ok, paljonkohan tuo 20 on prosentteina? Pari vastausta galluppiin tuli, ja nähtävästi asia on niin ilmeinen, ettei kukaan edes viitsi vastata. Kaikki haluavat suojaisen pihan! Oma mielipiteeni on, että jos pihalle näkee vapaasti, niin se ei tunnu enää omalta pihalta vaan taloyhtiön yhteiseltä alueelta.


      • Onko se piha-alue yhtiöjärjestyksessä määritelty kuuluvaksi osakeryhmän hallinta-alueeseen? Jos ei ole, niin osakkaalla on siihen pelkkä käyttöoikeus. Voi muuten tulla myyjälle kalliiksi jos on ilmoittanut isosta omasta pihasta johon onkin pelkkä käyttöoikeus, ja yhtiö sitten ottaa osan pihasta muuhun käyttöön (siinä ei osakas voi kitistä vastaan), tai pihalla oleva terassi puretaan salaojaremontin yhteydessä osakkaan kustannuksella (ellei osakkaalla ole yhtiön antamaa kirjallista lupaa sen rakentamiseen) yms...


      • Kokemuksella...
        pihalla 2.0 kirjoitti:

        Ok, paljonkohan tuo 20 on prosentteina? Pari vastausta galluppiin tuli, ja nähtävästi asia on niin ilmeinen, ettei kukaan edes viitsi vastata. Kaikki haluavat suojaisen pihan! Oma mielipiteeni on, että jos pihalle näkee vapaasti, niin se ei tunnu enää omalta pihalta vaan taloyhtiön yhteiseltä alueelta.

        Saatiin 85m2 kolmiosta 282,000 kun meidän takaa myytiin 260-265,000 eurolla. Vaikka omasta mielestäni jopa siistimässä kunnossa olivat....


    • Ai niin, se alkuperäinen kysymys. Kyllä suojaisa piha on selkeästi halutumpi kuin avoin piha, niin ostajien kuin myös omasta mielestäni.

    • ouj 809 jöl

      Vaikuttaa eniten myyntiaikoihin. Myös hintaan, asiassa toki se puoli, kaikki riippuu ostajasta. Joku haluaa avaran pihan, toinen suojaisan.

      Tuo käyttöoikeus hupaisa juttu. Se takaa kotirauhan. Periaatteessa hallintaoikeudella ei ole mitään merkitystä. Koska jos taloyhtiö joutuu tekemään remonttia tms ja tonkimaan pihaa, se nyt tekee sen jokatapauksessa. Se taas, jos yhtiö ottaa käyttöönsä pihan tai pihasta osan omiin tarkoituksiinasa taas ei ole ollenkaan yksiselitteinen asia. Yhdenveraisuussääntö. Mikäpä siinä, jos menettely sama jokaisen asunnon kohdalla, mutta sitten meneekin kiintoisaksi, jos yhtiö päättää tehdä vaikkapa jätekatoksen jonkun pihalle. Niettä kenen pihalle ? :DDD

      Tärkein asia on tuo kotirauha. Aidatulla pihalla alue täysin selkeä. Sinne ei asiattomilla mitään asiaa. Tätä muuten kieltäydytään ymmärtämästä. Ainakin hallituksen jäsenet, huoltomiehet jne ovat olevinaan tietämättömiä. Jos terassin ovi aukeaa pellolle, eikä ole muuta, kuin rajapyykit yhtiän ympärillä, siinä sitten kaikki asukkaat koittavat vaivihkaa levittäytyä ulos yhtiön tontilta. Näin etenkin, jos tontin rajalla jokin epämääräinen maa-alue.

      Itellä käyttöoikeus. Hyvin aidattu piha. No, eipä nuo jotkut tunnu aidoista piittaavan. Ulkopuolisia, sitten hallituksen jäseniä ja niitten perheenjäseniä tunkee orapihlaja-aidan läpi kartanolle aina joskus. Ja siitähän tietenkin aina samaa huutamista. saahan sitä noinkin tehdä, kyseessä täytyy tosin silloin olla jokin hätätilanne, vaikkapa nyt tulipalo, tms. Esim polisi tarvitsee erittäin painavan syyn tunkeutua toisen kotirauhapiiriin. Rikosepäily tai hätätilanne. Palokunta tunkee asuntoon jos tulipalo jne. Nuo niitä poikkeuksia, muuten kotirauha rikkomaton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      24
      3712
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2712
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2270
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2251
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1739
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1529
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1501
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1231
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1194
    Aihe