Pärjääkö ylioppistos jos lukio meni 6 tai 7 tasolla ja tutkinto C tai M ?
Seleviääkö yliopistos jos lukiokin oli vuikeeta ?
7
334
Vastaukset
- Pärjää siellä
Nyrkkisääntö kuluu, että kyllä siellä yliopistossa pärjää, jos on pääsykokeet läpäissyt. Motivaatiosta se menestyminen on kiinni.
Onhan siellä yliopistossa moni valmistunut ihan lukiota käymättäkin. Tämäkin kuntaministeri Henna Virkkunen on lisensiaatti, vaikka lukio on jäänyt väliin. - olen sen kokenut
Pärjää jos tekee töitä mutta jos on huono matikassa, niin en suosittele teknistä alaa, taloustieteitä tai matematiikaa, fysiikkaa ja lääketiedettä. Niissä voi oikeasti nousta seinä vastaan, vaikka olisi kuinka motivoitunut.
- 14 + 13
Humanistisella puolella taas kirjoitetaan paljon.... Joka alalla luetaan paljon, eli siihen on aidosti kyettävä keskittymään. Pelkällä hauki-on-kala -ulkoluvulla (toimi vielä lukiossa) ei enää kahlata yliopiston tuhannen sivun tenttipaketteja menestyksellisesti läpi.
- nettikonsultti
Laiskoille ja lahjattomille suosittelen yhteiskuntatieteitä.
- Ldldl
No eipä tuo kansantaloustiede tai rahoitus mitään ihan lasten leikkiä ole
- Nopeudesta plussaa
Sellaisen havainnon tein yliopiston opettajista ja opiskelijoista, että he yleensä olivat nopeita lukemaan. Olen itsekin melko nopea.
Siitä ominaisuudesta lienee etua, kun joutuu niin tuhottomia määriä tekstejä läpikäymään. Kai se nopea lukija pystyy tietoakin nopeammin käsittelemään. - hitaudesta miinusta
AMK on sitten hitaita varten ? :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai939022Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki494790Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414481Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit492765Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota401187Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140