En osaa puhua hänelle

kauhee stressi;D

Olen ollut ihastunut tässä nyt muutaman kuukauden ajan. Kiinnitin häneen kyllä huomiota jo ihan ensisilmäyksellä. Näen häntä ohimennen töissä melkein päivittäin. Aluksi tervehtiessä hän usein hymyili tai oli muuten vain pilke silmäkulmassa katsoessaan minua. Se oli hämmentävää. Hän vaikutti iloiselta ja kohteliaalta nähdessään minut, en ole tottunut siihen. Pari kertaa satuttiin tilanteeseen, jossa hän vaihtoi muutaman sanasen kanssani. Enkä osannut sanoa mitään! Vastasin vain jotain tyyliin "niinpä". En vain osaa jutella enkä osaa small talkia. Tuntuu etten osaa edes hymyillä. Vaikuttaa varmaan etten ole kiinnostunut. Sitten aloin miettimään, että hänen työhönhän kuuluu asiakaspalvelu ja kohteliaisuus ja minä tyhmä ajattelin sen olevan henkilökohtaista. Hän varmaan hymyili sillä tavalla kaikille, en tiedä. Nyt hän on varmaan luovuttanut tai on jotain muita huolia. Ei ole enää pilkettä silmäkulmassa. Ja miksi tervehtii niin virallisesti? Sekin viittaa siihen, että on kyse vain ammattiin kuuluvasta ystävällisyydestä. Usein ollut sellainen tilanne, että olisin voinut keksiä tikusta asiaa ja mennä juttelemaan, mutta kun menen ihan lukkoon kun tilaisuus koittaisi ja ajatukset katoaa päästä! En tiedä onko hän ujo, mutta minä ainakin olen. En uskalla laittaa kaveripyyntöä fb:ssä, koska jos hän onkin varattu tai ei vain kiinnosta niin olisi todella kiusallista nähdä töissä joka päivä. Kiitos kun sain purkaa tämän tänne.

7

555

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jii

      Mikä kaupunki? :)

    • aapee

      Uudellamaalla.

    • Sivusta..

      Hmm..en usko et on minulle kun ei kaikki täsmää ja en ole alkanut yhtäkkiä viralliseksi, mutta anna vähän tuntomerkkejä itsestäsi ja toisesta?

      Jos et uskalla jutella niin sitten laittaisin facebookissa viestiä vaikka kahville menosta. Kaveriksi kutsuminen on ok mutta se on aika raskas toimenpise jos ei ole sen enempää kiinnostusta. Yksinkertainen viesti tai kahvipyyntö naamakkain tai facessa ovat parempia.

      Ei siinä mitään kiusallista ole.

      Mutta ei ollut minulle joten tilanteeseen en enempää ohkeita osaa antaa

    • Sivusta..

      Lisään vielä että hän voi olla nyt varattu tai on huomannut kiinnostuksesi jonla vuoksi hän on virallinen ettet ymmärrä häntä väärin.

      Vaikka en asiakadpalvelussa olekkaan niin olen joutunut toimimaan noin joskus kun olen huomannut toisen oöevan yli-innokas suhteeni enkä ole halunmut antaa ymmärtää että olen kiinnostunut kum en sitä ole ollut alunperinkään.

      Osalla ihmisistä on luonnostaan "pilkettä silmäkulmassa". Osalla se voi tulla esille toki ammatinkin välityksellä.

      Sinun kannattaa mietyiä sopisitteko muuten yhteen (eämäntavat jne. )jos tiedät hänestä mitään.

      Jos nyt haluat pelata ujona varman päälle niin tarkkailisin hänen käytöstään..jatkuuko "virallinen linja" vai etsiikö hän katsettasi aina kun kohtaatte ja hymyilee?
      Jos joku on kiinnostunut niin tuskin hän tuosta vain "luovuttaa". On mahdollista että olet kuvitellut hänet kiinnostuneeksi.

      Jos saisit tehtyä edes vähän tikusta asiaa niin huomaisit varmaan onko hän ylivirallinen vai kiinnostuneen oloinen jos suora aloite tuntuu liian vaikealta.

      Kaveripyynnön ongelma facessa on että siitä on vaikea kieltäytyä loukkaamatta toista.

      Toivotan rohkeutta ja onnea.

      • Sivusta..

        Niin ja ymmärrän ujouden ongelmat. Sekin voi vaivata joslus meitä kaikkia. Toiselle juttelu jostain tikusta voi selventää jonkin verran asioita jos se suora aloite hirvittää. Siinä on kuotenkin se mahdollisuus perääntyä jos toinen ei vaikuta kiinnostuneelta. .

        Olen joskus toiminut noin jos kyse on ollut mm. työpaikasta. Se kun voi olla hankalan tuntuinen tilanne kenelle tahansa ja väärinymmärryksiä sattua.


      • aapee
        Sivusta.. kirjoitti:

        Niin ja ymmärrän ujouden ongelmat. Sekin voi vaivata joslus meitä kaikkia. Toiselle juttelu jostain tikusta voi selventää jonkin verran asioita jos se suora aloite hirvittää. Siinä on kuotenkin se mahdollisuus perääntyä jos toinen ei vaikuta kiinnostuneelta. .

        Olen joskus toiminut noin jos kyse on ollut mm. työpaikasta. Se kun voi olla hankalan tuntuinen tilanne kenelle tahansa ja väärinymmärryksiä sattua.

        Hmm. No, tuli tuossa kirjoitettua tunnekuohuissa vähän mitä sattuu, että en ehkä kirjoittanut niin harkitusti kuin yleensä on tapana ja siksi joitain asioita tekstistä voi ymmärtää vähän väärin. Vastaan nimimerkille 'Sivusta..':

        "Ei siinä mitään kiusallista ole."


    • M****

      Kuin sanasta sanaan mun tilanne. Kunpa ei aina menisi ihan puihin. Joku päivä mä olen rohkea, you´ll see :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2889
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      46
      2396
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1143
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1017
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      869
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      744
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      710
    8. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      203
      702
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      648
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      601
    Aihe