En osaa puhua hänelle

kauhee stressi;D

Olen ollut ihastunut tässä nyt muutaman kuukauden ajan. Kiinnitin häneen kyllä huomiota jo ihan ensisilmäyksellä. Näen häntä ohimennen töissä melkein päivittäin. Aluksi tervehtiessä hän usein hymyili tai oli muuten vain pilke silmäkulmassa katsoessaan minua. Se oli hämmentävää. Hän vaikutti iloiselta ja kohteliaalta nähdessään minut, en ole tottunut siihen. Pari kertaa satuttiin tilanteeseen, jossa hän vaihtoi muutaman sanasen kanssani. Enkä osannut sanoa mitään! Vastasin vain jotain tyyliin "niinpä". En vain osaa jutella enkä osaa small talkia. Tuntuu etten osaa edes hymyillä. Vaikuttaa varmaan etten ole kiinnostunut. Sitten aloin miettimään, että hänen työhönhän kuuluu asiakaspalvelu ja kohteliaisuus ja minä tyhmä ajattelin sen olevan henkilökohtaista. Hän varmaan hymyili sillä tavalla kaikille, en tiedä. Nyt hän on varmaan luovuttanut tai on jotain muita huolia. Ei ole enää pilkettä silmäkulmassa. Ja miksi tervehtii niin virallisesti? Sekin viittaa siihen, että on kyse vain ammattiin kuuluvasta ystävällisyydestä. Usein ollut sellainen tilanne, että olisin voinut keksiä tikusta asiaa ja mennä juttelemaan, mutta kun menen ihan lukkoon kun tilaisuus koittaisi ja ajatukset katoaa päästä! En tiedä onko hän ujo, mutta minä ainakin olen. En uskalla laittaa kaveripyyntöä fb:ssä, koska jos hän onkin varattu tai ei vain kiinnosta niin olisi todella kiusallista nähdä töissä joka päivä. Kiitos kun sain purkaa tämän tänne.

7

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jii

      Mikä kaupunki? :)

    • aapee

      Uudellamaalla.

    • Sivusta..

      Hmm..en usko et on minulle kun ei kaikki täsmää ja en ole alkanut yhtäkkiä viralliseksi, mutta anna vähän tuntomerkkejä itsestäsi ja toisesta?

      Jos et uskalla jutella niin sitten laittaisin facebookissa viestiä vaikka kahville menosta. Kaveriksi kutsuminen on ok mutta se on aika raskas toimenpise jos ei ole sen enempää kiinnostusta. Yksinkertainen viesti tai kahvipyyntö naamakkain tai facessa ovat parempia.

      Ei siinä mitään kiusallista ole.

      Mutta ei ollut minulle joten tilanteeseen en enempää ohkeita osaa antaa

    • Sivusta..

      Lisään vielä että hän voi olla nyt varattu tai on huomannut kiinnostuksesi jonla vuoksi hän on virallinen ettet ymmärrä häntä väärin.

      Vaikka en asiakadpalvelussa olekkaan niin olen joutunut toimimaan noin joskus kun olen huomannut toisen oöevan yli-innokas suhteeni enkä ole halunmut antaa ymmärtää että olen kiinnostunut kum en sitä ole ollut alunperinkään.

      Osalla ihmisistä on luonnostaan "pilkettä silmäkulmassa". Osalla se voi tulla esille toki ammatinkin välityksellä.

      Sinun kannattaa mietyiä sopisitteko muuten yhteen (eämäntavat jne. )jos tiedät hänestä mitään.

      Jos nyt haluat pelata ujona varman päälle niin tarkkailisin hänen käytöstään..jatkuuko "virallinen linja" vai etsiikö hän katsettasi aina kun kohtaatte ja hymyilee?
      Jos joku on kiinnostunut niin tuskin hän tuosta vain "luovuttaa". On mahdollista että olet kuvitellut hänet kiinnostuneeksi.

      Jos saisit tehtyä edes vähän tikusta asiaa niin huomaisit varmaan onko hän ylivirallinen vai kiinnostuneen oloinen jos suora aloite tuntuu liian vaikealta.

      Kaveripyynnön ongelma facessa on että siitä on vaikea kieltäytyä loukkaamatta toista.

      Toivotan rohkeutta ja onnea.

      • Sivusta..

        Niin ja ymmärrän ujouden ongelmat. Sekin voi vaivata joslus meitä kaikkia. Toiselle juttelu jostain tikusta voi selventää jonkin verran asioita jos se suora aloite hirvittää. Siinä on kuotenkin se mahdollisuus perääntyä jos toinen ei vaikuta kiinnostuneelta. .

        Olen joskus toiminut noin jos kyse on ollut mm. työpaikasta. Se kun voi olla hankalan tuntuinen tilanne kenelle tahansa ja väärinymmärryksiä sattua.


      • aapee
        Sivusta.. kirjoitti:

        Niin ja ymmärrän ujouden ongelmat. Sekin voi vaivata joslus meitä kaikkia. Toiselle juttelu jostain tikusta voi selventää jonkin verran asioita jos se suora aloite hirvittää. Siinä on kuotenkin se mahdollisuus perääntyä jos toinen ei vaikuta kiinnostuneelta. .

        Olen joskus toiminut noin jos kyse on ollut mm. työpaikasta. Se kun voi olla hankalan tuntuinen tilanne kenelle tahansa ja väärinymmärryksiä sattua.

        Hmm. No, tuli tuossa kirjoitettua tunnekuohuissa vähän mitä sattuu, että en ehkä kirjoittanut niin harkitusti kuin yleensä on tapana ja siksi joitain asioita tekstistä voi ymmärtää vähän väärin. Vastaan nimimerkille 'Sivusta..':

        "Ei siinä mitään kiusallista ole."


    • M****

      Kuin sanasta sanaan mun tilanne. Kunpa ei aina menisi ihan puihin. Joku päivä mä olen rohkea, you´ll see :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      152
      3350
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      86
      2257
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2227
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      13
      1928
    5. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      78
      1910
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      25
      1899
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      30
      1798
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1753
    9. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      18
      1552
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      8
      1344
    Aihe