Moi...
Mitä eroa on c220 ja c250 välillä moottorissa. Tilavuus sama, mutta millä se teho o n otettu 250:stä?
t. TK
C250 ero
17
4209
Vastaukset
- hesu.
kaikkein suurin ero taitaapi olla että 250:ssä on kaksi turboa kun taas 220:nen saa tulla toimeen yhden kanssa.
- 2 kertaa turbo
Kylläpä ompi 220 myös kaksi turboa, että silleen. Viritysaste hiukan erilainen.
- C250
Onko 220:ssä todella kaksi turboa?
- cdi220/250
250 ja 220 kaksi turboa ja 200 yksi turbo.
- moottori tekniikkaa
cdi220/250 kirjoitti:
250 ja 220 kaksi turboa ja 200 yksi turbo.
Kertoisitko jos tiedät missä on, jos on tietoa mersun uusimmista moottoreista muustakin kuin tilavuus, D/B, kierrosluku ja KW/vääntö.
- C220 CDI
Eri moottorinohjauksen ohjelmiston parametrit.
Muussa autossa on sitten joitakin eroja, esimerkiksi takajarrut.- Cmen
250 on mm. kansi vähän avarampi, isommat suuttimet ym. 220 ei pysty
"Kellottaa" samaan kuin 250, ei ainakaan väännöltään.
OM 651 koneisessa 220cdi -09 eteenpäin on todellakin 2 turboa.
250cdi ja 220cdi piezo suuttimet. 200cdi solenoidisuuttimet. - c250
Cmen kirjoitti:
250 on mm. kansi vähän avarampi, isommat suuttimet ym. 220 ei pysty
"Kellottaa" samaan kuin 250, ei ainakaan väännöltään.
OM 651 koneisessa 220cdi -09 eteenpäin on todellakin 2 turboa.
250cdi ja 220cdi piezo suuttimet. 200cdi solenoidisuuttimet.Onko se niin että niitä piezosuuttimia (?) on hajonnut ennen aikojaan ja tehdas vaihtanut niitä takuuna?
- Iltalypsyllä
c250 kirjoitti:
Onko se niin että niitä piezosuuttimia (?) on hajonnut ennen aikojaan ja tehdas vaihtanut niitä takuuna?
Aika vedätystä sinulta C250. Jos hallitset somen niin osaat myös hakusanat suuttimille ja saat jopa tehtaan virallisen kannan asiaan.
- Cmen
c250 kirjoitti:
Onko se niin että niitä piezosuuttimia (?) on hajonnut ennen aikojaan ja tehdas vaihtanut niitä takuuna?
Delphin valmistamia piezoja vaihdettu boschin valmistamiin.
- piezot
c250 kirjoitti:
Onko se niin että niitä piezosuuttimia (?) on hajonnut ennen aikojaan ja tehdas vaihtanut niitä takuuna?
Minulla vasta kolmannet piezot jäi pysyviksi aikanaan. Veho, maahantuoja tai molemmat kyllä korvasi haitat kesärengassarjalla.
- c250
Iltalypsyllä kirjoitti:
Aika vedätystä sinulta C250. Jos hallitset somen niin osaat myös hakusanat suuttimille ja saat jopa tehtaan virallisen kannan asiaan.
Voisitko auttaa kun en löydä?
- c250:lle
c250 kirjoitti:
Voisitko auttaa kun en löydä?
Hae esim. mercedes suuttimet, mersu suuttimet, om651 delphi. Pikkusen selailet hakutuloksia niin löytyy esimerkiksi maahantuojan kertomana ongelman osittainen syy. Suutinongelman on jo aikoja sitten ratkaistu ja toivottavasti loputkin huonot vaihdettu.
- turboero
The c250 is a sequential twin turbo, the c220 single turbo, amongst other things. There are plenty of hardware differences between the two, not just software. Unfortunately you won't be able to just "upgrade".
http://www.mbclub.co.uk/forums/engine/96914-difference-between-w204-c220-blue-efficiency-c250-blue-efficiency.html- 220/250/2/2
C-malli tai E-malli tai vuosimalli tai moottorityyppi. Siinä voi jokainen katsella itselleen sopivan määrän turboja. Löytyy yhtä ja kahta.
- C350
Onhan siinä selvästi eroa moottorissa. Mutta ei niin paljon että sitä kannattaisi täällä mainostaa. Mainosta vasta sitten kun on varaa ostaa C350. Siihen tosin taitaa mennä vielä aika kauan aikaa.
- 3mil. ajetua km.
huhuu.. Älkää jauhako paskaa. Ne ajat ovat menneet kun missään teki mitään autolla joka liikkuu kahta sataa. Saksanki moottoritiet on helvetin vaarallisia ajaa yli meillä sallittua nopeutta eli yli 120 kmh.. Ei ne baanat ole yhtään meikäläisiä kummosempia. Ja mitä ihmettä leuhkia millä koneella pikkukiesi on laitettu kulkeen. ensinnäkin jos mennään paljo yli 200 hv,n niin täytyy oikeasti osaa ajaa ja sitähän ei saa kuin kilparadalla, missä puolestaan on sitten taas 700 hv aivan arkipäivää. Joten koettakaa rauhassa keskittyä miten kestäviä ja hyviä kiesinne muuten on ... Minä esim arvostan niitä mersun malleja joilla oikeasti pääsee 1000 000 km ennenkuin laukeaa. Kai mistä tahansa hetkeksi tehoa saa. Sai takatuuppari skodastakin puolitoista hv ja se lähti niin että kaikki jäi mutta kesto oli toista. Joten jos esim autolla ajaa kuten minä ammatikseen, on tärkeää että se on helppo käyttöinen ... Ovista pääsee hyvin ja lähtee käymään kylmästä, on hyvä ajaa... jne... Tässä kisassa jää jo moni auto ja kaikki japsit melkein laakista kelkasta... jne... Jättäkää moiset turpo-hulluttelunne terv : nimim.3000 000 ajettua kilometriä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482483
- 1801718
- 921588
- 691543
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6925- 80924
- 68871
- 59835
- 61808
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes167784