Tästä asiasta on varmasti jo miljoona ketjua ja keskustelua, mutta ajattelin yrittää löytää samoin kokeneita. Söin siis Citalopramia paniikkihäiriöön noin 8 vuotta ja kyllästyin sen tuomaan tasapaksuun elämään ja jätin lääkkeen viime kevättalvena asteittain pois. Vieroitusoireistaoli ne sähköiskut yms jotka jäi pois, mutta melkein samantien alkoi myös ihan mahdottomat huimauskohtaukset. Nyt ne on invalidisoineet niin, etten tahdo ovesta ulos päästä. Ensin niitä ei tullut kotona, vain kaupassa yms. mutta nyt kärsin niistä kotonakin. Huimaa niin että pitää mennä pitkälleen, enkä enää uskalla siis pirtistä poistua. Ehkä jollain tavalla hyperventiloin ahdistuneisuuttani ja aiheutan tuon huimauksen. Samantien kun astun vaikka kaupan ovesta sisään, alkaa kaatava huimaus. Tämä kesto siis on yllättänyt, lääkkeen lopetuksesta on 7-8kk ja tilanne on edelleen yhtä paha. En aio lääkettä enää uudelleen aloittaa, aion selvitä tästä, mutta olisi siis kiva kuulla onko muilla tällaista kokemusta?
Citalopram lopetus ja huimaus
Pinkki
51353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei,
Minulla oli ihan sama juttu. Olen syönyt myös Citalopramia paniikkihäiriöön, tosin vain kaksi vuotta. Annostus oli 20 mg. Kyllästyin jatkuvaan väsyneeseen oloon ja puolitin annostuksen kertaheitolla. Sähköiskumaiset nytkäykset olivat aika kovat, kestivät noin kolme viikkoa. Sen jälkeen alkoivat huimauskohtaukset, jotka käynnistyivät ensin tinnituksella. Kaikki äänet tuntuivat tosi kovilta esim. kaupassa ja yhtäkkiä toinen korva alkaa huutamaan ihan hirveästi ja kaikki pyörii. Jos en päässyt heti makuulle, tulin pahoivoivaksi. Pahoinvointia kesti puolisen tuntia ja sitten yleensä nukuin useamman tunnin. Lääkärini mielestä huimaus ei olisi lääkkeestä johtuvaa, ja hän lähettikin minut korvalääkärille tutkimuksiin, jos kyseessä olisikin jokin muu.
Korvalääkäri on vasta ensi viikolla.
Vieroitusoireet voivat kestää useita kuukausia tai vuosia. Joillain kaikki oireet eivät häviä ikinä. Siksi mielialalääkkeiden käyttöä suunnitellessa on hyväksyttävä riskit pysyviin vammoihin. Älä kuitenkaan luovuta. 7-8kk ei ole vielä aika eikä mikään näistä myrkyistä toipumiseen.
... epäilee edelleen, että pärjäätkö ilman lääkettä. Olet jo näköjään luovuttanut ja antanut vaivalle vallan ja se on sinut pirttiisi invalidisoinut. Pahoittelen provosoivaa kielenkäyttöäni, mutta vahvasti epäilen asian näin olevan. Mieli saa itsekullekin aikaiseksi lähes millaisia oireita tahansa, ihottumasta rintakipujen kautta huimaukseen. Voithan käydä kaiken varalta itsesi tutkituttamassa lääkärillä, mutta kaikki lähtee sinusta itsestä. Naura koko asialle ja ajattele, että huimaile sinä vain, mutta minä lähden kävelylle ja ulos elämään. Jos tuon oivallat ja haasteessa onnistut, niin eipä jatkossa huimaukset paljoa purista.
Lol. Vieroitusoireet kuvitelmaa :D Voin kuvitella miten savu nousuu ap:n korvista, kun tätä kommenttia tavaa. Mene sinä vaan kävelylle. On onnesi, että et tiedä mistä puhut.
Vieroitusoireetkin voivat varmasti olla kovin yksilöllisiä ja aiheuttaa oireita vielä pitkään lääkehoidon lopettamisen jälkeen. En kuitenkaan usko tuollaisen Citalopram -lääkityksen jälkeiseen pitkään vieroitusoireeseen.
Kannattaa tutustua vaikkapa oirelistaan, jossa luetellaan vaivoja, jotka potilas on saanut ihan itse oman mielen kiemuroilla itselleen aiheutettua. Kaikki vaivat ei aina parane lääkkeillä ja kaikki vaivat ei aiheudu lääkityksen lopettamisesta. Itse olen jonkin verran joutunut noita asioita kohtaamaan ja provosointini tarkoitus ei ollut aiheuttaa närää vaan avartaa aloittajan näkökulmaa. Aloitus on siis mielestäni asiallinen ja en kritiikistäsi huolimatta näe vastaustani epäasialliseksi. Ihan samalla tavalla se sisältää kokemusperäisen suppean näkökulman (vastauksessani tahallisesti) kuin ensimmäinen vastauskin.