Citalopram lopetus ja huimaus

Tästä asiasta on varmasti jo miljoona ketjua ja keskustelua, mutta ajattelin yrittää löytää samoin kokeneita. Söin siis Citalopramia paniikkihäiriöön noin 8 vuotta ja kyllästyin sen tuomaan tasapaksuun elämään ja jätin lääkkeen viime kevättalvena asteittain pois. Vieroitusoireistaoli ne sähköiskut yms jotka jäi pois, mutta melkein samantien alkoi myös ihan mahdottomat huimauskohtaukset. Nyt ne on invalidisoineet niin, etten tahdo ovesta ulos päästä. Ensin niitä ei tullut kotona, vain kaupassa yms. mutta nyt kärsin niistä kotonakin. Huimaa niin että pitää mennä pitkälleen, enkä enää uskalla siis pirtistä poistua. Ehkä jollain tavalla hyperventiloin ahdistuneisuuttani ja aiheutan tuon huimauksen. Samantien kun astun vaikka kaupan ovesta sisään, alkaa kaatava huimaus. Tämä kesto siis on yllättänyt, lääkkeen lopetuksesta on 7-8kk ja tilanne on edelleen yhtä paha. En aio lääkettä enää uudelleen aloittaa, aion selvitä tästä, mutta olisi siis kiva kuulla onko muilla tällaista kokemusta?
1184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Huimaus on ihan tavanomainen vieroitusoire kaikille SSRI-luokan lääkkeille. 7-8 kuukautta ei ole vielä pitkäkään aika näiden myrkkyjen kanssa, joten ajallisestikin sopisi vieroitusoireiluun. Toki on syytä sulkea pois kaikki muut vakavampi lääkärin vastaanotolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pinkki kirjoitti:

Tästä asiasta on varmasti jo miljoona ketjua ja keskustelua, mutta ajattelin yrittää löytää samoin kokeneita. Söin siis Citalopramia paniikkihäiriöön noin 8 vuotta ja kyllästyin sen tuomaan tasapaksuun elämään ja jätin lääkkeen viime kevättalvena asteittain pois. Vieroitusoireistaoli ne sähköiskut yms jotka jäi pois, mutta melkein samantien alkoi myös ihan mahdottomat huimauskohtaukset. Nyt ne on invalidisoineet niin, etten tahdo ovesta ulos päästä. Ensin niitä ei tullut kotona, vain kaupassa yms. mutta nyt kärsin niistä kotonakin. Huimaa niin että pitää mennä pitkälleen, enkä enää uskalla siis pirtistä poistua. Ehkä jollain tavalla hyperventiloin ahdistuneisuuttani ja aiheutan tuon huimauksen. Samantien kun astun vaikka kaupan ovesta sisään, alkaa kaatava huimaus. Tämä kesto siis on yllättänyt, lääkkeen lopetuksesta on 7-8kk ja tilanne on edelleen yhtä paha. En aio lääkettä enää uudelleen aloittaa, aion selvitä tästä, mutta olisi siis kiva kuulla onko muilla tällaista kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu