Tarjous oli 2.5e paketti/ kaksi pakettia talous. Mutta kävin aina eri kassalta. Sehän
on eri reissu, jos välillä käy autolla.
on eri reissu, jos välillä käy autolla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
No on sulla aikaa ja vähän rahaa, kun viittit.
Meisdän supermarket ilmoitti vasta huomisesta alkaen kaksi pakettia 5 €. Taidan tehdä valituksen. Tuskin on koko kuukauden tarjous.
Kuinka viisaasti aiot sijoittaa säästämäsi sentit?
Hankipa itsellesi naamioitumistarvikkeita. Kun olet kaikki kassat käynyt läpi, niin uudet vetimet niskaan ja uusi kierros. Helppo ja hauska tapa rikastua !
Voisihan naapurista pyytää kersoja mukaan auton täydeltä, kuin aikoinaan rasvaretkille Ruotsin puolelle.
Turha tarjouskahvin takia on sutena häärätä, aina tulee uusia tarjouksia.
Millähän hinnalla myytäisiin punaista juhlanokkaa?
Cittareista saa punaisen monsterinenän yksysiysi kappale.
Kiitos tiedosta! Pelkäsin jo, että olen pakoitettu syömään Viagraa.
Taitaa olla totta se väittämä, jotta suomalainen eläkeläinen on silloin onnellinen, kun saa huijattua jotakin, tavalla tai toisella. Onnellinen onnistuessaan ,vaikka hyöty olisi kuinka vähäinen. Tämä juttu on oikein korkeakoulussa tutkittu juttu.
Tähän totuuteen nojaa peliautomaattienkin logiikka.
Aikoinaan maalla asuessani huomasin maaseudun idylliin kuuluvan sen, jotta nämä isännät ja emännät olivat onnenesa kukkuloilla, saadessaan tehdä naapurille jonkin keljun jäynän.
Maksoivat itse vaikka vitosen, jotta naapurille sai aikaan parin markan vahingon.
Oli kumminkin hyvä mieli onnistumisesta.
Ei ne kassatytöt jaksa syynätä kenenkään kahviostoksien määrää. Sisäänheittotarjouksia kun ovat. Hae rauhassa toiset kymmenen pakettia. Riittää Joulukahviinkin halpaa pöönäjauhoa.
On sulla ollut outoja naapureita siellä maalla. Ikäni oon maalla asunut enkä ole tuollaseen törmännyt.
Laskitko, paljonko tienasit?
Mikä oli tuntipalkka?
Varmaan lehti tulee teille monille, ja olette tutustuneet solalien elämään tämänkin kirjoituksen kautta.
“Espoolainen Habiba Ali, 26, paistaa keittiössään aamiaisvohveleita
seitsemän (7) lapsen pyöriessä ympärillä. Suurperheen yksinhuoltajan
lauantai ei ole varsinainen lepopäivä.
"Viikonloppuisin on aikaa tehdä kunnon aamupala, ja silloin paistan
joko lettuja tai vohveleita. Monet somaliäidit tekevät perinneaamupalaa,
jonka nimi on canjeero", Habiba kertoo vohveliraudan ääressä.
Habiba on kasvanut viisivuotiaasta lähtien Suomessa, joten
osa somaliperinteistä on hiipunut pois.
Perheen vanhimmat lapset käyvät normaalisti lauantai- ja
sunnuntaipäivisin läheisen moskeijan koraanikoulussa, mutta
se on kesän jäljiltä vielä tauolla."
http://www.yhteishyva.fi/yhteishyva-lehti/viikon-kohokohta/0218010-236235
Ääriliikkeiden koraanikoulua juu käydään. Jutussa ei vain mainita sanallakaan missä on perheen isä. Äiti on sentään vasta 26-vuotias ja silti jo 7 lasta.
Todennäköisesti samalla moniavioisella somali-isällä on 2-3 muuta samanlaista "yksinhuoltaja"-perhettä. Siellä samanlaiset isot lapsikatraat, joita kaikkia Suomen sosiaalitoimi ruokkii.
Tämänkin kivan "yksinhuoltaja" somaliperheen elättäminen maksaa vähintään 40.000 - 45.000 € vuosittain valtiolle
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/84512-3562€kk-ilman-veroja-tyottomalle-nain-se-kay-kenelta-tahansa
Hyvä, ettei lopu työntekijät Suomesta, kun tuottavat paljon ja halvalla.
Tehtailevat ammatikseen lapsia ansaintamielessä , muka yksinhuoltajana, ja sossu maksaa julmetunmoiset rahat porukan ylläpitoon.
Suvakit puolustavat, kuin susiemo pentujaan
Suomalainen äiti on kyllä se joille nämä etuudet on ensisijassa tarkoitettu. Näitä sopimuksia ja etuuksia tekemässä olleet tuskin aavistivat että näistä tullaan kiinnostumaan ympäri maapalloa ja maahanmuutto lisääntyy vain sen vuoksi että kaikki tulijat laitetaan samalle viivalle. Rahaa kun ei riitä loputtomiin ja kassat alkavat olla tyhjiä.
Ei niitä kuulkaa tuhansien järvien kylmä maa kiinnostaisi pätkääkään jos sosiaalietuudet minimoitaisiin.
Suomen uusi slogan onkin " Suomi tuhansien eurojen maa!" tänne haikailevien silmissä.
Jos sinulle " kuuluvat " nuo edut ne kuuluvat kaikille maassamme asuville.
Sekin kassavaje jota vikkuuttelet on sitten yhteinen asia, miksi muualta muuttaneella pitäisi olla huonommin? Ajatteletko suomalaisten olevan parempia ihmisiä kuin mamut?
Heidät on maahamme valittu, saavat etuja tai eivät, samat on oikeutensa kuin meilläkin....pitäisikö jo lopettaa tuo ala-arvoinen vinkuminen?
Ottaisikohan joku Afrikan maa minut vastaan ...tarjoaisi täyden ylöspidon ja IHMISOIKEUDET.
Nekun Suomessa ovat perustuslain 118 §:n manipuloinnin seurauksena
( ja vähän halosen, braxin ja hirvelänkin toimien seurauksena )
pääseet minulta KOTOSUOMESSA HUKKUMAAN !
Juu, onhan heidät maahamme valittu. Somaliasta tänne ovat tunkeneet itsensä ne, joilla on ollut varaa lähteä sieltä. Ne todella hädänalaiset jäävät sinne koskei ole varaa lahjoa asioita järjestäviä bulvaaneja.
Kyllä se kannattaa, jos on aikaa.
Minäpä en viitsinyt ostaa yhtään pakettia. Ostin silloin kun oli 1,99 paketti. Eikös se kahvi ole halpenemassa maailmanmarkkinoilla? Toivottavasti saat sitä ennen juotua ne 10 pakettia!
Voi helkatti on sullakin harrastus, rahaa tuntuu riittävän muutenkin, paitsi jos olet kahvijobbari mutta kuka hullu kalliimmalla ostaa.
Kävin vielä 8 pakettia ( kaksi pkt Juhla Mokka 5 e).
Oli vaan niin pitkät jonot, että en viittinyt kymmentä.
Nyt on 18 pkt halpaa Juhla Mokkaa. Jos Normaali
hinta olisi 4,50 niin säästin 36 e
Jihuu, lähetään vaimon kanssa lounaalle niillä rahoilla.
Saahan sitä kahvia halvemmallakin kuin 2,50/pkt. Joka viikko on jossin kaupassa tarjous.
Itse en viitsi tuollaista määrää ruveta varastoimaan. Mieluummin käytän tuoreempia poroja.