hyökkääjä valitsee ajan ja paikan.
veikkaan, että viestivälineet,
sähkö ja polttoaine on pian pois pelistä.
samoin kaikki armeijan varastot.
eli ne harvat jotka viitsivät tapella,
saavat käyttää omia vaatteitaan
ja omia metsästysaseitaan
- ellei vihreät takavarikoi niitä ennen hyökkäystä...
veikkaan, että viestivälineet,
sähkö ja polttoaine on pian pois pelistä.
samoin kaikki armeijan varastot.
eli ne harvat jotka viitsivät tapella,
saavat käyttää omia vaatteitaan
ja omia metsästysaseitaan
- ellei vihreät takavarikoi niitä ennen hyökkäystä...
Vastaukset 21
Vanhimmat
Huomenna tähän aikaan. Risteily ohjukset osuu alkoihin, kauppakeskuksiin ja seinäjoen asemalle. Spetsnaz on lähteny vr :llä pietarista helsinkiin jo tänään. Lauantain kymppi uutiset kerrotaanki jo venäjäksi. The end
aloittavat tuhoamalla kaasu- ja öljyvarastot
armeijan varastot
sähkölaitokset
Putinille hurrattiin Moskovassa:Anna meille seuraavaksi Suomi!
Krimin liitosjuhlassa keskiviikkona Moskovassa vaadittiin väkijoukon suulla seuraavaksi Venäjään liitettäviksi Suomea ja Puolaa.
Heti Presidentti Vladimir Putinin puheen jälkeen häntä kuunnellut, luultavimmin tarkoin valikoitu kuulijakunta hurrasi ”Venäjä! Venäjä! Putin! Putin!”, minkä jälkeen väki alkoi hoilottaa:
”Olee-olee-oleeee! Krim on meidän! Anna nyt Puola ja Suomi!
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1426747551233.html?pos=ok-nln
"Milloin Venäjä hyökkää?"
Hyökkäsipä milloin vain, niin turpaansa saavat. Ei suomalaiset tule koskaan
alistumaan sellaisten lieromaisten hallitsijoiden alaisuuteen.
Tervetuloa. Kohta lakaa rytinät. en aio taistella suo(len) riveissä Suo(L)i on kohta vallattu
Kyllä kaikki taas hokoo tuota. "En puolusta suomea, muutan ruåttiin, thaimaaseen" yms. Ja sitte haukutaan homoiksi armeijan kantahenkilöstö, varusmiehet, isänmaalliset, veteraanit, sankari vainajat ja kaikki jotka haluaisivat puolustaa isänmaataan. Karkuruudesta rangaistaan, petturit ammutaan ja ryssät häädetään! KUNNIA ISÄNMAA.
Edellisten lisäksi. Jos asuu lentokentän läheisyydessä, niin nyt kannattaa muuttaa pois.
Usan ydinohjuksia lauotaan Suomen kentille maahanlaskujoukkojen käytön eliminoimiseksi ja hyökkäyksen hidastamiseksi Ruotsiin ja Norjaan. Suomi uhrataan heidän edukseen niinkuin on aina tehty.
Kannattas muuttaa pois sieltä missä asut. NSA kuuli ton. Ne suuttuu ku sä paljastit niiden suunnitelmat suomen tuhoamiseksi. Saattaa tulla ohjus ikkunasta koska vaan.
Ai prkl...
Sinulla siis on ainakin se "metsästysase"?
Tule pois sieltä poterosta ennen kuin palelee.
Ennen kuin hyökkää, täytyy olla myös motiivi sille. Ja mikä se sitten olisi? Täällä ei ole mitään sellaista mitä ei Venäjällä itsellään olisi, ei ole siis mitään syytä aivottomalle hyökkäyksellekään.
Iänikuinen ahneus riittää syyksi.
Se kato on suomalaisten geeneissä, että vihollinen tulee aina idästä (onhan sitä kylläki oltu sodas engelsmannienkin ja muitten kanssa). Historiasta opittua. Eihän täällä sinänsä mitään muuta ku mettää oo niille ryssille, ja sitä niillä on ittelläki, mutta venäjän karhu on arvaamaton...
Ahneus? Mitä kohtaan? Vihreää kultaamme vai?
Geeneissä? Ei jmalauta. Se ei ole mikään "geeniasia" vaan geopoliittinen fakta. Pitkä itäraja Venäjän entisen NL:n kanssa se suurin ongelma on eikä mitkään vtun geenit. Paitsi tietysti se pohjattoman typeryyden geeni joka vaivaa koko ihmiskuntaa.
Ahne on tyytyväinen, kun saa nusastua vaikka euron toiselta.
Noh, itse asiassahan 1800-luvun alkuun asti Venäjän naapuri oli aggressiivinen Ruotsi, joka oli laajentumishaluinen ja uhkasi mm. Pietarin sivustaa jo tuolloin. Nykyisen Suomen alueen valtaaminen pois Ruotsilta oli Venäjältä sekä hyvin perusteltu toimenpide (nationalismin ja militarismin kontekstissa), että myös suomalaisten kannalta oikein loistava asia.
Myöhemmin uhkaa Venäjälle on aiheuttanut mm. Saksa, jonka kanssa suomalaiset olivat niiin hyvää pataa jo sisällissodastaan alkaen, että Talvisota ei ollut sinänsä mikään ihme Suomen kieltäydyttyä aluevaihdoista, ottaen siis myös huomioon Saksan varustautumisen ja Suomen hakeutumisen Saksan vaikutuspiiriin (jälleen uhka Pietarin / Leningradin sivustalle).
Hyvä! Kerrankin saa lukea järkitekstiä näistä asioista. Joku on siis ymmärtänyt aivan oikein historian kulun nimenomaan itärajan kannalta.
Tässä taannoin käytiin isoa keskustelua Iltalehden "keskustelussa" ja siellä oli yksi suuripää joka ei millään tajunnut tuota asiaa. Jauhoi vaan suureen ääneen että: "Imperialistinen Venäjä hyökkää ihan justiinsa jollemme Natoon mene!"
Ilman mitään motivaatiota Venäjä tuskin lähtee sotaretkelle. Ja nyt sitä motivaatiota olisi vaikea ymmärtää, toisin kuin oli esim. juuri 1930-luvun lopulla ja varsinkin talvisodan jälkeen.
Perusteena Venäjä uhalle on käytetty rajoillamme olevia ohjuksia, aivan kuin ne eivät aina olisi siellä olleet. Ja tulevat olemaan!
Juuri noin asiaa perustellaan Venäjällä ja tarvittaessa muutetaan historian kirjoituskin tukemaan tuota näkemystä. Aina on syynä länsimaat, jotka ovat agressiivisia ja valloitushaluisia pientä raukka Venäjää kohtaan... Siksi täytyy vain itsepuolustukseksi:
- hyökätä Suomen alueelle Novgorin aikana
- Iivana Julman aikoina piti saada Itämeri hallintaan, tietenkin vain itsepuolustuksellisista syistä
- Pietari Suuren piti saada vain itsepuolustuksellisista syistä vähän "Lebensraumia" ja saada uudelle pääkaupungille pikkuisen suojavyöhykettä
- Katariina Suuren piti vain itsepuolustuksellisista syistä valloittaa koko Puola ja samalla karkoittaa kaikki juutalaiset maasta (huom. Aatu oli oppipoika Venäläisiin nähden)
- ulkopuoliittisista syistä johtuen Venäjä valloitti Suomen Ruotsilta ja tietenkin mukana oli vain itsepuolustuksellisia syitä
- Itsepuolustuksellisista syistä johtuen piti hyökätä Suomeen 1939
- Itsepuolustuksellisista syistä johtuen piti aloittaa suurhyökkäys 1944
- Itsepuolustuksellisista syistä johtuen... Venäjällä on kaikki syyt hyökätä ihan ketä vastaan vaan.
Hitto kun saa odotella sitä hyökkäystä!
Miksi tätä asiaa jatkuvasti kaavamaisesti kysytään täällä?! Suomen armeijanko se pitäisi tietää? Painu itään ja kysy kentsuilta siellä!