Sain eilen soneralta kaapelimodeemin. Asensin sen eilen ja nyt tässä on ooteltu, että päästäs vielä nettiinkin. Mutta ei oo päästy. Kuinka kauan yleensä menee, että linja aukee, vai onko jotain vikana, eikä nettiin pääse sen takia. Modeemi on thomson vuokramodeemi ja se helisee, kun sitä heiluttaa. Lisäksi siitä ei saa virtoja pois päältä, muutoin kuin repimällä virtajohdon irti. Siinä on kyllä internet on/off-nappi, jonka painaminen ei näyttäisi vaikuttavan mihinkään mitään. Onko tämä normaalia vai onkohan Soneran toimittama modeemi sökö?
Liittymän avautuminen
Stegu
2386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla on Elisan laajakaista ja sieltä myös ulkoinen modeemi (ostettu). Sain sen ennen kuin laajakaista avattiin, ilmoittivat minulle puhelimitse kun yhteys toimi. Sen jälkeen asensin modeemin ja homma pelas hyvin. Tässä sulle linkki Soneran sivuille, soita sinne niin eiköhän asia selviä.
http://www.sonera.fi/CDA.FI.ArticleFrame/0,1362,expandSize=2&expandLevelId=613_332_&hierarchyId=613,00.html
Mulla toimi kaapelinetti seuraavana päivänä tilauksesta. Tosin mulle kävi niin, että olin vahingossa saanu vääränmallisen modeemin joka ei toiminutkaan, ja meni pari päivää et löyty oikeanlainen. Onko modeemisi malli thomson tcm390? Kerroppas mitä valoja siinä etupaneelissa palaa, niin saatan pystyä neuvomaan, onko vika sun koneessa vai soneran päässä.