Miten saada vauva nukkumaan omassa sängyssä?

oma sänky

En tiedä onko tähän mitään vinkkejä kun vauva vasta parin viikon ikäinen, mutta kysyn kuitenkin.
Vauva nukkuu hyvin päivät tuossa äitiyspakkauksen laatikossa. Yöksi siirrämme laatikon sänkymme viereen, minun puolelleni. Puolen yön jälkeen vauva heräilee siinä 1-2 välillä. Useasti kova itku ja huuto, joten siirryn toiseen huoneeseen syöttämään jotta mies saisi nukuttua. Vauva nukahtaa imettämisen jälkeen syliin, mutta kun hänet laittaa laatikkoon alkaa itku samantien. Ilmeisesti ei ole niin sikeässä unessa joten herää siksi? Välillä tutin avulla saan itkun loppumaan ja otan hänet viereeni sänkyymme, ja siihen hän nukahtaa. Välillä yöllä taas homma menee niin, että vauva saattaa imetyksen jälkeen valvoa sen1,5-2 tuntiakin putkeen. Toinen herääminen siinä 3-4 aikaan, ja silloin vauva nukahdettuaan herää useasti vasta puol 8 aikaan. Saa siis itsekin nukkua :) Saisin itse nukuttua paremmin, jos vauva nukkuisi omassa sängyssä, mutta onko mitään keinoa saada hänet nukkumaan siinä? Yövalvomiselle ei varmaan mitään voi? Valvon jos vauva valvoo..

2

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapusha

      Ihan ekaksi sanon,etten alunperin ollut kovinkaan innostunut siitä että vauva nukkuu mun vieressä, mutta seuraavien tapahtumien johdosta siihen päädyttiin.
      Meillä poika nukkui pinniksessä sängyn vieressä, mutta heräsi AINA kun hänet laittoi imetyksen jälkeen takaisin omaan sänkyynsä. Olin ihan epätoivoinen, koska poika ei vaan suostunut nukkumaan omassa sängyssään vaan saattoi 9 tunnin aikana herätä 17krt joista 2 oli syöttöjä.
      Kokeilin ensin niin,että vauva oli koko ajan peittonsa sisällä niin ei tullut lämpötilavaihtelua. Joku neuvoi,että vauva saattaa herätä kun laitetaan siitä lämpöiseltä alustalta jo viilenneeseen. Tämä auttoi hetken, mutta edelleenkään en saanut kunnolla siirrettyä omaan sänkyynsä ilman heräämistä :S Kerkesin aina laittaa pääni tyynyyn niin alkoi ähinä -> huuto.
      Sitten annoin luovutusvoiton ja annoin vauvan nukkua vieressä syönnin jälkeen! Saatiin molemmat kunnon unet. Vauva kävi siis nukkumaan omaan sänkyyn,mutta ekan syötön jälkeen jäi nukkumaan minun ja pinniksen väliin. Ensin en meinannut saada nukutuksi,mutta totuin pikkuhiljaa :) Välillä kyllä teki ennätyksiä ja nukkui syönnin jälkeen omassa sängyssäänkin!
      7kk vanhana kun yösyöminen loppui niin opetin pojan nukahtamaan omaan sänkyynsä :) Oli silloin siihen valmis. Ja siitä asti sitten nukkui (poikkeuksia toki oli) omassa sängyssään läpi yön.
      Siirrytko tuon toisen heräyksen aikana myös toiseen huoneeseen? Vauva saattaa virota siinä kun siirrytään. Riippuu tietysti vauvasta,meidän tyyppi huomasi heti pienenkin muutoksen/liikkeen mitä tapahtui.
      Ensin olin kovasti sitä vieressä nukkumista vastaan, mutta kuitenkin pienet tarvii vielä kovasti läheisyyttä. Ja siinä varmasti vauva ei kerkeä aloittamaan nälkähuutoa vaan huomaat heti kun vauva alkaa heräillä syömään niin kerkeät antaa ruokaa ennen kuin huuto alkaa. Näin saisitte nukkua molemmat ilman mitään valvomisia keskellä yötä (syötöt poislukien) ja voin sanoa, että se oli ihanan helppoa kun vaan nosti paitaa ja antoi vauvan syödä ja itse oli jossain "koomatilassa" sen aikaa :) Ja näin myöskään mies ei heräisi. Meillä ei mies tiennyt yhtään että vauva oli ylipäätään herännyt yöllä (ihmetteli kun joskus olin kovin väsynyt :D)

      Toivottavasti näistä on jotain apua!:) Muista toki, että teidän vauva on vielä kovin kovin pieni ja juuri vasta maailmaan tullut. Vauva nauttii läheisyydestä ja herääväthän eläimenpoikasetkin yöllä tarkistamaan emon läsnäolon :) Jos kokeilet onnistuuko vauvan kanssa vierekkäin nukkuminen (kun ei sitä loputtomiin kestä :)) ja jos onnistuu niin saisitte paremmat unet molemmat :)

    • kapaloo

      Tuli mieleen, että auttaisiko vauvan kapalointi nukkumaan paremmin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe