Osaisikos joku kertoa mistä netistä löytyisi reittikartta Lehmon ja Joensuun väliselle bussiliikenteelle? Jonkinlaisen aikataulun löydän linjalle 202, mutta sitä en, mistä tuo bussi kulkee. Wilma-portaali ei kerro kuin Joensuun puolella olevan reitin ja sen pysäkit. Mukava olisi käyttää bussia, mutta ei viitsi mennä seisomaan sattumanvaraisesti valitsemalleen pysäkille toivomaan, että tästä saattaisi kulkea joskus joku bussi johonkin.
Lehmosta bussilla Joensuuhun?
etsivä ei löydä
181619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eipä taida olla kartaa Kontiolahden puolelta, vaikka vaikka linja-autoliikenteen järjestelyn tuottaa Joensuu myös Kontiolahdelle. Pelkän pysäkkilistan saa matkahuollon sivulta, mutta kertooko pysäkin paikan nimi mitään? Parempi olisi numerointi ja rehellinen kartta.
En osaa kyllä sanoa kun en busseja käytä, mutta aina kannattaa ottaa yhteyttä ja valittaa. Joskus saattavat korjata asioita
EI BUSSIFIRMA matkustajia kaipaa
Lehmolaisena olen vuosikaudet ihmetellyt bussifirman surkeaa linjainfoa.
Jos bussilla aiot mennä niin arvo ensin: Jos onnistut niin bussi kulkee arvioimaasi reittiä ja pääset eteenpäin.
Lipun hinta nousee kyllä riittävän usein.
http://www.joensuu.fi/bussiliikenteen-matkaliput-ja-hinnat
Kiitos hintalinkistä, vaikka tuo ei olekaan ongelmana. Hintatiedot löytää helposti tai kuulee viimeistään silloin kun nousee bussiin, mutta mistä nousta ja milloin, se oli alkuperäinen kysymykseni johon vastausta kaipaan edelleenkin. Tilanne korjaantuisi luultavasti, jos Joensuu ja Kontiolahti yhdistyisivät. Sitä en tosin kannata, ajelen mieluummin vaikka polkupyörällä.
Netistä löytyy. Pohjolanmatka.fi ja sieltä "reittiliikenne" jasieltä paikallis- ja lähiliikenne". Siellä on Joensuun seudun aikataulut Lehmoon ja muuallekkin.
No ei tuo kerro millä tiellä bussit kulkevat. Lehmossa kun noita teitä on kolme vierekkäin.
Meeppä kävellen, tai opettele lukemaan, tiet missä bussi kulkee on mainittu aikataulussa..
:D :D muistan kun vuonna -79 muutin Helsingistä Lehmoon ja Kontiolahden yläasteelle niin ..ttu kun siellä ei ollut edes katuvaloja silloin .Ja nyt Lehmolaiset miettii miten bussilla pääsee Joensuuhun PYÖRÄLLÄ PYÖRÄLLÄ menkee immeiset. Onneks mä lusin vaan sen yläasteen siellä ja pääsin takaisin Helsinkiin. Ois kiva käydä katsomassa miten Lamminranta on muuttunut 30 vuodessa .
Ole vain siellä Helsingissä, ei sinua kaipailla tänne lusimaan, ei edes Lehmonharjun putkaselleihin.. Sulla on arvot perseestä, Lehmoon päästään,, Helsinkiin joudutaan.
voi sinäkin pikkusielu ,kun otat niin vakavasti keskustelut :D
Meeppä peilin eteen ja mieti, kuka on pikkusielu.. Jos yksi muuttaja kyselee bussin kulkuja, sun mielestä koko Lehmo on eksyksissä..
Huumorintaju on lahja jota ei kaikille ole jaettu.
Käyppä kysyy Moottorihotellista tai Eero Sorsan kaupasta siitä Lehmon motellia vastapäätä. :D
Tässä hyvä apu kun tuote on valmis:
http://kulmakerroin.net:5555/
Taitaapa nousta lehmon rampista ylös ja kangastietä s-marketille ja kioskin ohi kaupunkiin päin.
Nykyisin Lehmon läpi kulkee kaksi bussia keskustaan tunnissa, linja 204 paiholasta nepenmäelle ja heti perään linja 202 Kontiolahdelta petäikkölään.
http://www.joensuu.fi/documents/11127/182842/Aikatauluvihko talvi 2015 - 2016/55e887e4-69f0-46d3-a85c-2d09f47351ff
Oheisesta linkistä löytyy aikatauluvihko ja sen sivulta 28 linjan 202 reittikadut sekä kartta. Kannattaa myös katsoa, että jos linja 204 sivulla 32 pystyisi tarjoamaan lisäpalvelua.
Tässä vielä linkki Joensuun kaupungin joukkoliikenteen reitit ja aikataulut -sivulle, jolta löytyy tuo aikatauluvihkon linkki(mikäli meni postatessa vahingossa piloille) sekä linkki aikatauluhakuun.
http://www.joensuu.fi/reitit-ja-aikataulut
Kyllä se siitä, pohjoiskarjalaisittain Lehmossa on yleensäottaen hyvä joukkoliikenne niin aikataulun kuin pysäkkienkin varustuksen puolesta. Eli kurjempiakin pussinperiä vähemmässä liikennöinnissä on, niissä kulkiessa pitää olla jakkarareppu selässä tai makuualusta mukana jahka väsyy seisoksimaan paikoin pitkääkin vuoroväliä seuraavaa yhteyttä odottaen.