"Keskustelut" tällä forumilla

Nyfiken

Kun nyt aikaa löytyi, lueskelin tämän forumin "keskusteluavauksia" ja ihmettelen, ettei suurinta osaa ole jo poistettu arkistojen kätköön tai poistettu kokonaan herjaavien, rasististen (kyllä vain, rasistiksi todisteitta haukkuminenkin on rikos, tästä ennakkotapaus H:gissä tapauksessa, jossa ulkomaalainen syytti pidätystilanteessaan suomalaista poliisia rasismista aiheetta) ja epäisänmaallisten kirjoitusten takia.

Henk.koht. koin rasismin tapaista keski-Suomessa kun mainitsin mistä äidin suku on kotoisin.
Olen lukenut historiasta myös läntisen Suomen rasismista, joka kohdistui syyttömiin evakkoihin sodan jälkeen: eivät evakot viljelysmaata vaatineet, sen tekivät poliitikot. Asiasta syyllistettiin kuitenkin evakot, mokomat, kun puhuivatkin niin eri tavalla.
Ryssä-sanalla tulivat haukutuiksi.
Suomen ruotsinkielistä väestöä haukutaan järjestään hurreiksi.
Rasismi tuntuu olevan mannersuomalaisille ominaisuus tai sitten se on vain näkyvin osa, jota ei edes yritetä peitellä.

Kun katsoo tämän vuoden lokakuun kirjoituksia Ahvenanmaa-forumilla, näyttää siltä että palstalla hilluu moninikki, sillä otsikoiden avaamisesta kertovat lukumäärät ovat jääneet niin pieniksi.
Palstan ainoat oolantilaiset näyttävät olevan minä, Nyfiken ja ahvennainen, sitten vastapuoleksi on osoittautunut moninikki, joka on mitä ilmeisimmin naispuolinen. Feminiininen sävy on nähtävissä.
Moninikki kuittailee usein itselleen. Kirjoitusten klo-ajat ja pvm:t tuovat sen esiin, samoin kirjoitustapa; se on erittäin paljastava.
Kun häneltä kysyy, hän ei osaa vastata vaan vie ulosantiaan asiasta sivuun päästäkseen jälleen toistamaan omaa juttuaan.
Siksi tämä forum on aihealueena hedelmätön, tästä ei saa irti mitään.

Se, mitä kaipaisin, olisi mahdollisimman erilaiset ja AJANKOHTAISET asiat alueestamme, tapahtumistamme ja ihmisistä, koko saarialueella.
Näin toimien saisivat mannersuomalaisetkin TUORETTA tietoa olosuhteistamme, vinkkejä kivoista matkakohteistamme, jne.
Vuorovaikutus toimisi kuten pitääkin.

Mielipide, jota toistamalla toistetaan kaikkiin forumeihin sotkien aihealuetta, ei ole sananvapauden ilmentymä vaan sitä rajoittava: pahimmillaan ruotsinkieltä vastustava häirikkö sortaa muiden oikeutta sanan vapaaseen käyttöön heittämällä väliin provokatiivisia syytöksiään. Huomionhakuinen, tod.näk. huonolla itsetunnolla varustettu ihmistyyppi - siihen päätelmään väistämättä tulee.

2

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliko se oikein

      Tuo on aika mielenkiintoista ja tyypillistä suomenruotsalaisille, omahyväisille
      joille kaikki suomalaisuus on halveksuttavaa ja sehän paljastuu kun lukee tuon
      ylläolevan lurituksen.

      Suomenruotsalaiset estivät myös evakoitten asuttamisen omille asuinalueilleen
      ja siihen piti hakea tukea jopa ruotsista ja näin he saivat erityisen lakiosion jolla
      estettiin evakoitten asutus ruotsinkielisten pyhillemaille.

      • Nyfiken

        1. En ole ruotsinkielinen suomalainen.
        2. Pohjanmaalla, Hämeessä ja Satakunnassa oli isoja suomenkielisten suomalaisten tiloja joita lohkottiin evakoille. Suomenruotsalaiset tilat eivät olleet ainoita, jotka pistivät hanttiin kun tilat lohkottiin.

        Joten taas nähtiin kuinka rasistin piti päästä kuittaamaan tuolla vanhalla kortilla eikä pysty muuhun :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe