Miksi ei koskaan ole työpaikkailmoituksia Helsingin kaupungin sairaaloissa osastonsihteereille? En muista nähneeni koskaan. Kaikki ilmoitukset on aina HUS:in. Joskus olen nähnyt terveyskeskusavustajille paikkoja, mutta niitäkin harvemmin.
En myöskään muista, että esim. opiskeluaikana kukaan meidän ryhmästä olisi ollut kaupungin sairaalassa sihteeriharjoittelussa, vain tk-avustajana oli muutama.
En myöskään muista, että esim. opiskeluaikana kukaan meidän ryhmästä olisi ollut kaupungin sairaalassa sihteeriharjoittelussa, vain tk-avustajana oli muutama.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä henkilöt otetaan suoraan ja ilman hakuja. Myös lapsia, tuttavia jne otetaan joskus ilman asianmukaista koulutusta. Potilaskuljettajatkaan ei näy hauissa.
Ylihoitajien, lääkärien, hoitajien lapsia jne. Kuitenkin olisi hyvä laittaa asianmukaisesti vakanssit auki. Antaa tietyn kuvan ja osaako kouluttamaton henkilö hoitaa niinkin vastuullisia asioita.
Kuten ajanvaraus, tekstit, kirjoitus, diagnooseista tuskin mitään tietoa tai osaamista.
Osastonsihteerin työ on vaativaa, vastuullista ja se ei ole säästöä jos tehtävään palkataan kouluttamaton sukulainen, tuttavava jne.
Jos valitaan ja laitetaan hakuun niin saadaan lähes aina paras, koulutetuin ja osaavin henkilö. Näin se menee oikealla tavalla.
Kohta varmaan sairaanhoitajaksikin pääsee ihan pelkästään suhteilla. Turhaa taisin käydä koko lähihoitajakoulutuksen, olisi vaan pitänyt sen kahden vuoden aikana keskittyä luomaan suhteita oikeisiin ihmisiin. Itsellä on koulutus, mutta vähän kokemusta eikä suhteita. Sitten joku kouluttamaton saa paikan. Kiva.
On se sinäällään turhaa olla LH että monesta työstä saa kouluttumattomana parempaa palkkaa kuin lähäri joka on viettänyt koulunpenkillä 2-3v..