Metallinpaljastin/metalliharava

Aarrearkku

Saako kreikassa käyttää metalliharavaa esimerkiksi rannoilla? Muistaakseni joskus näin jonkun ukkelin haravoimassa rantahietikollla jospa löytyisi kadonneita koruja jne.

22

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhtaus on hyve

      Muoviharavat on liian pehmeitä siellä kuumuudessa.

      Virallisesti haravoivat pulloja / sirpaleita. Löytävät kännyköitä, silmälaseja rahapusseja kolikoita.

    • Varmaa tietoa?

      "Muoviharavat on liian pehmeitä siellä kuumuudessa.

      Virallisesti haravoivat pulloja / sirpaleita. Löytävät kännyköitä, silmälaseja rahapusseja kolikoita".

      Siis viestistäsi päätellen metallinpaljastajaa saa Kreikassa käyttää. Onko asiasta jollain saitilla faktaa tietoa?

      • pah!

        Voi herra jee.... oletpas sinä kovin kiinnostunut. Mahtaisko joku sinua kovempi rikollisliiga tietää asiasta?? Hells Angels?
        Kohta krekuissa liikkuu tarina hullusta suomalisesta joka etsii rannalta toiselle aarteita! On vähän vinksvonks mutta avohoito rulettaa.


    • Täysin laillinen

      Käyttävät. Olen seurannut. Jotain etsivät ja kaverilla oli univormu mutta ei poliisi.

      • pöhhis

        Se oli kunnan "virallinen" siivooja.


      • 159753
        pöhhis kirjoitti:

        Se oli kunnan "virallinen" siivooja.

        Verkkopalvelun jälkeenjäänyt tuossa alapuolella viisastelee. Tosiasia on korujen suhteen että sormuksia myöten pois otetaan ja sitten öljyä pintaan. Eli kotuja löytyy. Samoin kännyköita, tupakkaaskeja, sytyttimiä.
        Puukkoja harvemmin mutta pienia hedelmäveitsi on voinut hotellista mukaan tarttua parin appelsiinnin kera


    • ihmejakumma2

      Tuo siivousta jota rannalla on pakko tehdä. Siellä voi olla esim. puukkoja ja muuta terävää hiekassa. Ei ne nyt koruja sieltä hae, se on sinun tyhmä päätelmäsi. Miten paljon olit juonut, kun tuollaista tuli mieleen?

      • eimuovia

        Onko metallinen harava kielletty Suomessakaan? Muovi ei pitkään kestä.


      • hyvälaatu
        eimuovia kirjoitti:

        Onko metallinen harava kielletty Suomessakaan? Muovi ei pitkään kestä.

        Meillä on maalla metallisia haravia, joilla haravoimme mm. lehtiä syksyisin ja keväisin.Mitään muovista ei meidän talouteen osteta.


      • juuriniin
        hyvälaatu kirjoitti:

        Meillä on maalla metallisia haravia, joilla haravoimme mm. lehtiä syksyisin ja keväisin.Mitään muovista ei meidän talouteen osteta.

        Samma här, metallisella haravalla puhdistetaan pihaa maalla, ei tulisi mieleenkään ostaa mitään muovista.


    • Älykääpiöt hoitoon

      Kerroinko muovisesta haravasta aloituksessani? Pöljät!
      Lukemattomat kerrat olen seurannut kun ihmiset etsivät kadonneita tavaroitaan hiekasta. Yleensä koruja. Miten voikaan aloitus mennä sivuraiteille ja pahasti. Kysyin vain että onkohan se sallittua Kreikassa?
      Ja siitä muovista. Ei ole mitään muovipussitavaraa se haravan etsin (harava), on kyllä kestävää ja kevyt käsiteltävä eikä vaikuta 40 asteen lämpö siihen mitenkään. Oletteko huomanneet tekniikan kehittyneen viimeisen 20- vuoden aikana aimo harppauksin.Ette ilmeisesti!

      Pistäkää pussi päähänne ja kuvitelkaa kävelevänne kuussa.

      Adjö

      • käsittämätöntä

        Tuota viestiä ei käsitä kukaan.... missä juoppojen paratiisissa sinä olet maannut rannalla ja vahdannut ihmisiä? On siinäkin lomanviettäjä, sanon!!


      • voijestas!

        Siis haravalla etsitään haravaa????


      • pöyristyttävää!

        Nytkö piti jo nimmariakin vaihtaa? missähän köyhälistön kulmilla oot liikkunut . Ymmärrän että laiskat krekut voivat etsiä jotain jopa hiekasta, mutta se että joku finne lähtee kreikkaan varta vasten etsimään toisten kadottamaa omaisuutta! Kaikkea noille rikollisille tulee mieleen - no ovathan alallaan päteviä tietysti!
        Onko sulta kadonnut jotain Kreikassa? koru? Kello?
        On siinäkin ihmisellä elinkeino!


    • Hujanhajansilmämunat

      Voi jeesus kahta viimeistä viestiä! Äly hoi älä jätä! Luuletko tosiaankin kyttääväni rannalla mitä kukin etsii tai puuhaa??? Siellä nyt sattuu olemaan muitakin kuin minä siellä rannalla. Ympärilleen katselu onkin sitten kiellettyä vai mitä?
      Ette suinkaan katsele liikenteessä ympärille, ettei kukaan törmää teihin? Hyi teitä kun katselette ihmisiä liikenteessä. Entä kaupan kassan jonossa? Teillä on varmaan pipo silmillä, ettei kukaan voi syyttää teitä ahdistavilta katseilta
      On teillä elämä. Voi perkele!

      • operaattori saunis

        Usko huvikses. Se on verkkopalvelun akka joka näitä aivottomuuksia latoo.
        Viimeaikoina ollut netti- ET sivustoa pilaamassa


      • typerykselle

        Sä varmaan kaupassakin kyttäät jos joltain utoaa lompakko, nappaat sen ja ryntäät ulos!!
        Minä en ainakaan lähde lomalle katseleen mitä vosi löytyä roskisksesta tai muualta, saisinko napattua jonkun käsveskan tms!
        Meillä ex-punapää tonkii roskiksia hakiksessa eli teitä on!!!
        Olet erittäin tyhmä!


    • pienivihje

      Eräällä saarella kerrottiin taskuvarkauksien lisääntyneen huimasti viime kesän
      aikana. mahtaisko se olla sulle ala.... mutta mene vaikka kreetalle, tuolla toisella on poliisi valppaana, "musta maija" oli lentoasemarakennuksen seinustalla valmiina...
      toki ammattilainen onnistuu...

    • uin meressä

      Uimapuku tai uimahousut ovat pakolliset. Otan kyllä mukaan mieluummin aurinkolasit kuin haravan.

    • Olly

      Kuten huomaat, Kreikassa käyvät suomalaiset turistit eivät edes netissä osaa alkeellisimpia käytöstapoja.
      Kreikan suurlähetystö Suomessa osaa varmaankin vastata, voitko etsiä metallinpaljastimella esineitä julkiselta rannalta Kreikassa.
      Tässä vielä idiooteille faktaa.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Metallinpaljastin

      • Kiitos Olly!

        Hyvä Olly!

        Löytyy sentään edes yksi joka osaa käyttää aivojaan muuhunkin kuin asioiden vääristelyyn. Kuten linkistäsi käy ilmi, käytetään "miinaharavaa" mm. aarteen etsintään.

        Miten ihmeessä nämä tietyt pölvästit selviytyvät elämänsä läpi ilman ulkopuolisten hoitajien apua. Ja minä maksan veroa teidän hoidoistanne raskaamman mukaan.
        Teitä pitäisi vedellä ihan oikealla haravalla ympäri korvia niin että korvat irtoavat...


      • Kiitos Olly!

        Hyvä Olly!

        Löytyy sentään edes yksi joka osaa käyttää aivojaan muuhunkin kuin asioiden vääristelyyn. Kuten linkistäsi käy ilmi, käytetään "miinaharavaa" mm. aarteen etsintään.

        Miten ihmeessä nämä tietyt pölvästit selviytyvät elämänsä läpi ilman ulkopuolisten hoitajien apua. Ja minä maksan veroa teidän hoidoistanne raskaamman mukaan.
        Teitä pitäisi vedellä ihan oikealla haravalla ympäri korvia niin että korvat irtoavat...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      5979
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      3995
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      3993
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3733
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2527
    7. 33
      2249
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2234
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      447
      1838
    Aihe