Metallinpaljastin/metalliharava

Aarrearkku

Saako kreikassa käyttää metalliharavaa esimerkiksi rannoilla? Muistaakseni joskus näin jonkun ukkelin haravoimassa rantahietikollla jospa löytyisi kadonneita koruja jne.

22

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhtaus on hyve

      Muoviharavat on liian pehmeitä siellä kuumuudessa.

      Virallisesti haravoivat pulloja / sirpaleita. Löytävät kännyköitä, silmälaseja rahapusseja kolikoita.

    • Varmaa tietoa?

      "Muoviharavat on liian pehmeitä siellä kuumuudessa.

      Virallisesti haravoivat pulloja / sirpaleita. Löytävät kännyköitä, silmälaseja rahapusseja kolikoita".

      Siis viestistäsi päätellen metallinpaljastajaa saa Kreikassa käyttää. Onko asiasta jollain saitilla faktaa tietoa?

      • pah!

        Voi herra jee.... oletpas sinä kovin kiinnostunut. Mahtaisko joku sinua kovempi rikollisliiga tietää asiasta?? Hells Angels?
        Kohta krekuissa liikkuu tarina hullusta suomalisesta joka etsii rannalta toiselle aarteita! On vähän vinksvonks mutta avohoito rulettaa.


    • Täysin laillinen

      Käyttävät. Olen seurannut. Jotain etsivät ja kaverilla oli univormu mutta ei poliisi.

      • pöhhis

        Se oli kunnan "virallinen" siivooja.


      • 159753
        pöhhis kirjoitti:

        Se oli kunnan "virallinen" siivooja.

        Verkkopalvelun jälkeenjäänyt tuossa alapuolella viisastelee. Tosiasia on korujen suhteen että sormuksia myöten pois otetaan ja sitten öljyä pintaan. Eli kotuja löytyy. Samoin kännyköita, tupakkaaskeja, sytyttimiä.
        Puukkoja harvemmin mutta pienia hedelmäveitsi on voinut hotellista mukaan tarttua parin appelsiinnin kera


    • ihmejakumma2

      Tuo siivousta jota rannalla on pakko tehdä. Siellä voi olla esim. puukkoja ja muuta terävää hiekassa. Ei ne nyt koruja sieltä hae, se on sinun tyhmä päätelmäsi. Miten paljon olit juonut, kun tuollaista tuli mieleen?

      • eimuovia

        Onko metallinen harava kielletty Suomessakaan? Muovi ei pitkään kestä.


      • hyvälaatu
        eimuovia kirjoitti:

        Onko metallinen harava kielletty Suomessakaan? Muovi ei pitkään kestä.

        Meillä on maalla metallisia haravia, joilla haravoimme mm. lehtiä syksyisin ja keväisin.Mitään muovista ei meidän talouteen osteta.


      • juuriniin
        hyvälaatu kirjoitti:

        Meillä on maalla metallisia haravia, joilla haravoimme mm. lehtiä syksyisin ja keväisin.Mitään muovista ei meidän talouteen osteta.

        Samma här, metallisella haravalla puhdistetaan pihaa maalla, ei tulisi mieleenkään ostaa mitään muovista.


    • Älykääpiöt hoitoon

      Kerroinko muovisesta haravasta aloituksessani? Pöljät!
      Lukemattomat kerrat olen seurannut kun ihmiset etsivät kadonneita tavaroitaan hiekasta. Yleensä koruja. Miten voikaan aloitus mennä sivuraiteille ja pahasti. Kysyin vain että onkohan se sallittua Kreikassa?
      Ja siitä muovista. Ei ole mitään muovipussitavaraa se haravan etsin (harava), on kyllä kestävää ja kevyt käsiteltävä eikä vaikuta 40 asteen lämpö siihen mitenkään. Oletteko huomanneet tekniikan kehittyneen viimeisen 20- vuoden aikana aimo harppauksin.Ette ilmeisesti!

      Pistäkää pussi päähänne ja kuvitelkaa kävelevänne kuussa.

      Adjö

      • käsittämätöntä

        Tuota viestiä ei käsitä kukaan.... missä juoppojen paratiisissa sinä olet maannut rannalla ja vahdannut ihmisiä? On siinäkin lomanviettäjä, sanon!!


      • voijestas!

        Siis haravalla etsitään haravaa????


      • pöyristyttävää!

        Nytkö piti jo nimmariakin vaihtaa? missähän köyhälistön kulmilla oot liikkunut . Ymmärrän että laiskat krekut voivat etsiä jotain jopa hiekasta, mutta se että joku finne lähtee kreikkaan varta vasten etsimään toisten kadottamaa omaisuutta! Kaikkea noille rikollisille tulee mieleen - no ovathan alallaan päteviä tietysti!
        Onko sulta kadonnut jotain Kreikassa? koru? Kello?
        On siinäkin ihmisellä elinkeino!


    • Hujanhajansilmämunat

      Voi jeesus kahta viimeistä viestiä! Äly hoi älä jätä! Luuletko tosiaankin kyttääväni rannalla mitä kukin etsii tai puuhaa??? Siellä nyt sattuu olemaan muitakin kuin minä siellä rannalla. Ympärilleen katselu onkin sitten kiellettyä vai mitä?
      Ette suinkaan katsele liikenteessä ympärille, ettei kukaan törmää teihin? Hyi teitä kun katselette ihmisiä liikenteessä. Entä kaupan kassan jonossa? Teillä on varmaan pipo silmillä, ettei kukaan voi syyttää teitä ahdistavilta katseilta
      On teillä elämä. Voi perkele!

      • operaattori saunis

        Usko huvikses. Se on verkkopalvelun akka joka näitä aivottomuuksia latoo.
        Viimeaikoina ollut netti- ET sivustoa pilaamassa


      • typerykselle

        Sä varmaan kaupassakin kyttäät jos joltain utoaa lompakko, nappaat sen ja ryntäät ulos!!
        Minä en ainakaan lähde lomalle katseleen mitä vosi löytyä roskisksesta tai muualta, saisinko napattua jonkun käsveskan tms!
        Meillä ex-punapää tonkii roskiksia hakiksessa eli teitä on!!!
        Olet erittäin tyhmä!


    • pienivihje

      Eräällä saarella kerrottiin taskuvarkauksien lisääntyneen huimasti viime kesän
      aikana. mahtaisko se olla sulle ala.... mutta mene vaikka kreetalle, tuolla toisella on poliisi valppaana, "musta maija" oli lentoasemarakennuksen seinustalla valmiina...
      toki ammattilainen onnistuu...

    • uin meressä

      Uimapuku tai uimahousut ovat pakolliset. Otan kyllä mukaan mieluummin aurinkolasit kuin haravan.

    • Olly

      Kuten huomaat, Kreikassa käyvät suomalaiset turistit eivät edes netissä osaa alkeellisimpia käytöstapoja.
      Kreikan suurlähetystö Suomessa osaa varmaankin vastata, voitko etsiä metallinpaljastimella esineitä julkiselta rannalta Kreikassa.
      Tässä vielä idiooteille faktaa.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Metallinpaljastin

      • Kiitos Olly!

        Hyvä Olly!

        Löytyy sentään edes yksi joka osaa käyttää aivojaan muuhunkin kuin asioiden vääristelyyn. Kuten linkistäsi käy ilmi, käytetään "miinaharavaa" mm. aarteen etsintään.

        Miten ihmeessä nämä tietyt pölvästit selviytyvät elämänsä läpi ilman ulkopuolisten hoitajien apua. Ja minä maksan veroa teidän hoidoistanne raskaamman mukaan.
        Teitä pitäisi vedellä ihan oikealla haravalla ympäri korvia niin että korvat irtoavat...


      • Kiitos Olly!

        Hyvä Olly!

        Löytyy sentään edes yksi joka osaa käyttää aivojaan muuhunkin kuin asioiden vääristelyyn. Kuten linkistäsi käy ilmi, käytetään "miinaharavaa" mm. aarteen etsintään.

        Miten ihmeessä nämä tietyt pölvästit selviytyvät elämänsä läpi ilman ulkopuolisten hoitajien apua. Ja minä maksan veroa teidän hoidoistanne raskaamman mukaan.
        Teitä pitäisi vedellä ihan oikealla haravalla ympäri korvia niin että korvat irtoavat...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      118
      12422
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      63
      4972
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      156
      4434
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      465
      4188
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4118
    6. 73
      3754
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2793
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2069
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      21
      1687
    Aihe