olen aikeissa ostaa sienikirjaa mutta noita on monen näköisiä ja kokoisia..mikähän olis paras..?
millainen sienikirja on paras
rousku
31749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tosiaan, itse menin halpaan ja ostin edullisen pokkarin, jossa kyllä hyvät värikuvat ja tunnistusohjeet. Kunkin lajiesittelyn yhteydessä on jopa mainittu ja lyhyesti kuvattu muita (myrkyllisiä tai syömäkelvottomia) saman näköisiä sieniä. Ehdoton ominaisuus aloittelijalle! Ainoa ongelma on, että kirja on käännösteos, ja siis alun perin luultavasti Etelä-Ruotsin tai Tanskan olosuhteisiin kirjoitettu. Joten lajivalikoima on jokseenkin omituinen.
Toki kirjassa esitellään meilläkin yleisimmät sienet, mutta joitakin lajeja puuttuu (esim. tateista, haperoista ja rouskuista), ja sen sijaan esitellään kaiken maailman jalopuumetsien lajeja, samoin kuin kalkin suosijoita; molemmat kasvuympäristöt Suomen oloissa marginaalisia.
Ulkomaan kirjasta puuttuu myös olennainen tieto: tähtien ja ristien ohella ryöppäysmerkintä! Kotimaan oloihin suoraan kirjoitettu kirja on ehdottomasti luotettavampi kumppani!
Näkö- ja kokokysymykset ovat sitten makuasia. Jos kuljetat kirjaa metsässä (aloittelijalle suotavaa!) mieti, missä sitä kannat? Anorakin taskussa? Minkä kokoinen kirja taskuun mahtuu?
Joskus muinoin oli myynnissä sellaisia kirjayhdistelmiä, joissa kunnon kuvakirja on tuhti tietopaketti, ja ohessa on pieni vihkonen metsään otettavaksi, jossa on hyvin ylimalkainen kuvaus parhaista ruokasienistä ja ehkä myös yleisimmistä myrkkysienistä. Voi olla hyvä ratkaisu, jos etukäteen selvittää kirjasta täydellisemmät tunnistusohjeet, ja vihkoa käytetään vain muistilistana.
Parhaat ruokasienet ja maukkaimmat sieniherkut (Irma Järvinen, Lasse Kosonen, Marita Joutjärvi, WSOY)
Olen samaa mieltä, että Parhaat ruokasienet ja maukkaimmat sieniherkut on todella hyvä kirja. Paljon tietoa sienten tunnistamisesta ja lisäksi todella hyviä reseptejä.
Mutta kirja on sen verran iso, ettei sitä viitsi metsään mukaansa ottaa. Metsäkirjaksi suosittelen Annukka Laaksonen, Marsa Luukkonen ja Teija Peltoniemi: Sienestäjän opas. Sopii mainiosti taskuun ja sisältää aloittelijalle hyvät kuvat ja tunnistusominaisuudet.
Hauskoja sieniretkiä. Nyt on todella mahtavasti sieniä!