Onko meillä vt vai vs kaupunginjohtaja?
Kaupungin Nettisivuilla tervetuloja toivottaa vt.kaupunginjohtaja Veikko Tikkanen ja kaupunginhalituksen esityslista/kokouskutsua allekirjoitaa vs.kaupunginjohtaja Veikko tikkanen.
Kaupungin Nettisivuilla tervetuloja toivottaa vt.kaupunginjohtaja Veikko Tikkanen ja kaupunginhalituksen esityslista/kokouskutsua allekirjoitaa vs.kaupunginjohtaja Veikko tikkanen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
ei tuolla tikanmäen Uuskepuli porukalla ole mitään kunnon otetta miten pitäisi toimia pyhäjärvisten parhaaksi. Sehän suoltaa pääasiassa valituksia ja valituksia. Ei siinä silloin ole väliä on vs tai vt.
Kaikesta sitä viitsitään itkeä. No onneksi huomenna on lauantai!
vedä itseksesi itkuliinaasi ja luovaan käteesi.
Kaupunkilaisena ja veronmaksajana sekä lakia kunnioittavana, haluan todella tietää...johtaako kaupunkia viransijainen VS vai virkaatekevä VT ?
VS vai VT?
perseestä on meno meinaan hallituksella ja hallinnolla.
nyt minä mieleni pahoitin. Voiko kepu olla kieroakin kierompi. ilmeisesti.
Etuliitteellä on vakava merkitys.
No niin. Nyt on Tikanmäki myynyt kaupungin vokaalit! Aivan varmasti omaan piikkiin ja taas on miljoona siirtynyt Tikanmäen tilille! On tämä kieroa peliä! Vähintäänkin A-studio paikalle...
inhoan koko miestä, (JT) sama sille, mutta yhteisen kuntamme johtajan on oltava joko
A. kaupunginjohtaja eli ( Tita Rinnevaara)
B. viransijainen eli Veikko Tikkanen
C. virkaatekevä eli ei kukaan, niinhän tämä menee
kuka vielä haikailee vanhojen perään.
Kaupunginhallitus Tikanmäen johdolla on törmäillyt kokeillen lain ja oikeuksiensa rajoja
-rinnevaaran virkavapauden yksipuolisella muutoksella vieden sen valtuuston erona
(HO,n täytäntöönpanokielto päätöksestä)
-estäen rinnevaaran virkaan palaamisen elokuun alussa, puheenjohtajan ja vt kaupunginjohtaja Lehtosaaren johdolla, törkeä virkarikos?
-hankilan korvausvaateen käsittely yksipuoleisesti, ilman vaadittuja vastineita ed.hallitukselta
-lakimiehen palvelujen ostaminen ilman kilpailutusta
-hallinnon väsyttäminen jatkuviin hallituksen kokouksiin, mtä ovatkaan kokous-ansionmenetyspalkkiot?
-lehtosaaren työnjohdollinen määräys viraston esimieheksi muutettiin asiakirjoissa vt.kaupunginjohtajaksi, muotovirhe
-veikko tikkanen osallistui virkamiehenä tämän asian valmsiteluun,tietäen että rinnevaaralla on virka ja työsuhde pyhäjärvelle voimassa
-valtuuston päätösten täytäntöönpanon laiminlyönti
-valtuutettujen aloitteiden, jopa tahallinen, hyllyttäminen unholaan kiireen nimissä
- nettilähetysten katkaiseminen
-henkilöstön lisääminen hallintoon ? onko liiallisella kokoustamisella suurin seuraussyy?
Rinnevaaran asia on hallinto-oikeuden ratkaistavana, eikä eronmyöntämistä Rinnevaaralle ole kaupunginhallitus pannut täytäntöön.
Tökerökirjoitus aivan kuin Parkkisen ajatushautomosta.
hei, ei itketä lauantaina!
Niin ja tikkanen käyttää vt. nimitystä. Virka on kuitenkin vs., sillä rinnevaaran viransijaisuutta hän hoitaa.
Kukas tätä johtaa???
Tuossa oli kyllä semmonen top ten- lista, että on pakko yhtyä kirjoittajan keräilyyn. Pittääpä ottaa talteen, ettei kukkaa poista. Tuostahan tuli ihan asialle asti aihetta.
Tuosta Hankila jupakasta on sanottava ja kummeksuttavaa, että hallitus on päättänyt kysyä ed.hallitukselta lausuntoa asian johdosta. Lausunnot käytettävissä, mutta
Sitten heippa, hei, päättääkin yks kaks, että 16 500 maksetaan ilman, että annetut lausunnot on käsitelty. Lausunnot käsitellään 2.12. Mitä tällainen hallinnon hoito on ? Uskomatonta, mutta pöytäkirjoista luettua.
vt on aivan oikein, suotta on muuta väittää, valtuusto on vaan hyväksynyt eronpyynnön mitä siitä jahkaat, jos minä tai joku muu pyytämällä pyytää eroa miksei sitä voi myöntää? ei oikein ymmärrä rakkaussuhteissakin monesti tulee ryppy rakkauteen, sitä vaan pitäisi pyrkiä menemään eteenpäin
Joo, joopa joo.
Valtuuston alkumetrien kokemattomuutta käytettiin häikäilemättömästi hyväksi.
Kun johtajalle on myönnetty virkavapaus, niin se on sitä eikä muuksi mutustelemalla muutu.
hallinto-oikeus pisti valtuuston päätöksen hyllylle.
että mistäs sinä ko.asiasta pystyt voita vuolemaan leipäsi päälle?
Kyllä, kootun top ten - listauksen pitäisi hallituksen jäseniä hätkäyttää...kaikista noista asioista lienee tehty hallinto-oikeuteen valitus?
aihetta kyllä on.
Yhdestäkään ei ole tullut hyväksyttyä päätöstä! Ei yhen yhdestä!!!
elähän vielä nuolase.
eihän sieltä ole tullut tehtyihin oikeamielisten valituksiin mitään vastausta--VIELÄ.
top ten listauksen mukaiset valitukset ovat hallinto-oikeudessa tervattavina...tai ovat vasta menossa sinne.
missään tapauksessa eivät ole vielä finaalissa...kierre kovenee vaan sanosko pyörre:)
joo..ja teikäläisten vaikeat nieltävät aiemmin ratkaisuista on edennyt KO,n käsittelyyn
tai ovat käräjäoikeuden käsittelyyn tulossa.
Otetaampa sille, päätöksiä odotellessa.
ei valtuusto ole myöntänyt mitään virkavapautta vaan hyväksynyt eronpyynnön.sillä, että noista käydään käräjiä ei asiat miksikään muutu, sieltä tulee aikanaan tuomiot, niin ku muissakin samantapaisissa asioissa
Tahallasiko kirjoitat vääristelevää tekstiä ko. virkavapaus asiasta?
Toivottavasti, sillä JOS olet oikeasti tuolla päätöksenteon käsityskyvyllä varustettu, niin voi ei. Ei voi mitään, meitähän on joka junaan ja joku jää silti asemalle.
Se on vaan tosiasia, olli olettaja, se mitä oletuksia sulla on ei vaikuta mitään mihinkään.
joo, yksi hullu kiipesi mielisairaalan katolle ja sanoi lähtevänsä lentoon.
Mitä väliä nimillä on. Veikko Tikkanen tekee tällä hetkellä kaupunginjohtajan töitä Pyhäjärven kaujpungissa, tietääkseni. Töitä näyttää riittävän.
Näin oikein. Tikkanen on tällä hetkellä kaupunginjohtaja ja sillä siisti. Hommat pelaa ja turhat spekulaatiot on täysin turhia. Kaikki muut spekulaatiot on aivan turhia.
Tikkanen on viransijainen, kunnes toisin näytetään . ja PISTE