huoltoväli on kerran vuodessa, joku VW /Audi, niin longlife huolto on 30 000 välein.
Ostaisin muuten V60 Volvon, mutta
12
679
Vastaukset
- ämis
Eiköhän se volvon huolto ole kilometripohjainen, aivan kuten muillakin merkeillä. Mikäli tarvittava määtä kilsoja ei tule mittariin niin auto huolletaan sitten vuosihuollon merkeissä.
- tietoa jaossa
No voihan tietämättömyys.
VW/Audin huoltoväli on maksimissaan 30tkm, mutta se vaatiin sen, että tuo kilometrimäärä ajetaan yleensä alle vuodessa. Jos ajelen vuodessa noin 15tkm, niin huoltoväli ei tosiaankaan ole 2v, tai 30tkm. Auto kerää dataa mm. käynnistysten määrästä ajotyylistä jne.jne. ja laskee sopivat huoltovälin autollesi.
Sitäpaitsi vuosi on oikein hyvä huoltoväli suomen olosuhteissa. - köliccät
eihän audia tarvitse huoltaa lisäilee vain ÖLJYÄ
- Audimaatti
Juu, öljyä on lisäiltävä kaksi kertaa huoltovälillä Audiini (2011 A4 DSL) kun tuo kulutus on luokkaa 1-1,5 l/10tkm. Miksiköhän moni automerkki ei kuluta öljyä ollenkaan?
- käytännön huoltoväli
Audimaatti kirjoitti:
Juu, öljyä on lisäiltävä kaksi kertaa huoltovälillä Audiini (2011 A4 DSL) kun tuo kulutus on luokkaa 1-1,5 l/10tkm. Miksiköhän moni automerkki ei kuluta öljyä ollenkaan?
mikähän oli Audisi todellinen huoltoväli?
- gs birotor
En usko ketjun aloittajalla olevan varaa ostaa mitään uutta autoa.
- Helppoakuinheinänte
Joo..ajokortti ensin ja sitten vasta tutustumaan autojen tekniikkaan ja huoltamiseen.
- Kutzdamaski
Jos haluat että vw hyvällä tuurilla voisi kestää, vaihdat öljyt ihan joka vuosi.
Juurihan oli uutista miten vw aloitti jotkin korjaamokutsut ja kertoivat että öljyt vaihtavat samalla - ei ne sitä ihan muuten vain tee...
Vakavasti ottaen, jos itse maksat autosi korjaukset, älä osta vw:tä. On sen verran kallista jumppaa, riippuen iästä, kilometreistä ja siitä paljonko saat tingattua oman maksun osuudeksi, että siinä ei paljon vuosittaiset huollot vaihtoehtona paina.
Uudessa koneessa ovat joutuneet siirtymään takaisin remmiin kun ketjukone oli niin läpisurkea tapaus, mutta 7-pykäläinen tomaatti yhä melkoinen ongelmapesä.
Googlaa em. jutut, löytyvät helposti, niin mielesi muuttuu. - hullua säästöä
öljyjen vaihdot on tehdä 10-20 tuhallen kilometrin välein. On tyhmää "säästää" ajamalla pikisillä öljyillä. Keskustelin öljynvaihdossa henkilöiden kanssa ja he sanoivat, että he eivät ostaisi autoa jossa on käytetty long öljyjä ja ajettu niillä noin 30 tuhatta vaihtovälein.
- vaarien puheita
Hehee, he ne myy sulle ihan sen ajatuksen minkä haluat ja jos haluat maksaa turhista öljynvaihdoista, niin toki sitä sulle kaupataan mielellään.
Noilla LongLifeillä on ajettu jo pitkään useanmankin merkin toimesta, eikä huonoa palautetta ole tullut mistään.
- mesemies
Mulla on kyllä sellanen käsitys että ainoastaan D2 eli 1.6L Dieseli jossa 20 000/1vuosi
muut koneet 30 000/1vuosi.
Itellä D4 kone,jossa huoltoväli ainakin tuo 30 000km tai 1vuosi kumpi täytyy ensin. - Hanaa77
Eihän öljyt ole kehittyny yhtään vuosikymmenien saatossa ja pitää vaihtaa useammin....just joo. Monella autolla ja merkillä on tullu ajettua 30 tkm vaihtovälillä eikä ongelmia.
Pahin koneiden tappaja on karsta ja sitä tulee kun sitä kaasupoljinta käytetään säästeliäästi ja liian suurilla vaihteilla hinkataan menemään että polttoainetta säästyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell422267Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.571831Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1411798Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041386Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,541120- 201036
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761028- 62989
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54847Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd102841