Vanhat päiväkirjat

ewsddsadsa

Onko olemassa vanhoja päiväkirjoja, jotka on painettu kirjan muotoon? Jotain 1800-luvun loppupuolta, 1900-luvun alkupuolta tai vanhempaa. Luin isoisäni päiväkirjaa ja sitä oli mielenkiintoista lukea kun kertoi vanhan ajan arjesta. Varsinaisia muistelmia en haluaisi lukea, vaan nimenomaan tekstiä, joka on kirjoitettu tuohon aikaan.

1

406

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onhan näitä... Esimerkiksi Aino Kallaksen päiväkirjojen ensimmäiset osat ajoittuu tuohon haarukkaan, mutta näkökulma on melko suppea eli kuvauksen pääpaino on henkilön kulttuuririennoissa... Luontevia kansanelämän kuvauksia on vaikeampi painettuna löytää.

      Julkaistujen päiväkirjojen painopiste on ymmärrettävästi enempi kirjallisuuteen tai muuhun taiteenlajiin tai esim. johonkin kasvienkeräilyyn tai tutkimusmatkaan sijoittuva, puhumattakaan poliittisista päiväkirjoista. Tai sitten jokin marginaalipainotus kuten prostituoitujen päiväkirjoja jne.

      Päiväkirjoja heikentää vielä sekin seikka, että suurin osa kirjoittajista on jo kirjoittaessaan pitänyt mielessä että nämä saatetaan julkaista, mikä vaikuttaa ilmaisuun ja paperille valikoituneisiin asioihin, tai sitten merkintöjä on toimitusvaiheessa sensuroitu.

      Oman ongelmansa tuo todenpohjaisuuden määrittely. Jotkut päiväkirjat tai muut muistelmateokset kun on todettu väärennökseksi. Erityisen paljon näitä on sota-aikaan sijoittuvissa varsinkin keskitysleirikuvaukset yms. Esimerkiksi maailmankuulu Martin Grayn muistelmateos pelastumisestaan keskitysleiristä (enpä nyt juuri muista kirjan nimeä) on ajat sitten todistettu huijaukseksi. Toki on niitäkin, jotka ovat "todistaneet" Grayhin kohdistetut huijaustodisteet huijaukseksi. Ota näistä sitten selvä.

      Painotteisuudesta huolimatta päiväkirjat voivat olla hyvinkin mielenkiintoisia kuvauksia jotka osaltaan heijastelevat aikakauttaan. Esimerkiksi Rahmanovan päiväkirjat (3 kpl., mm. "Ylioppilaita, rakkautta, kuolemaa - venäläisen ylioppilaan päiväkirja") ovat mielenkiintoista luettavaa...

      Alma Kuulan päiväkirja VIRTA VENHETTÄ VIE on mielenkiintoinen varsinkin jos lukee rinnalla TUOMI ELMGREN-HEINONEN: TOIVO KUULA (Wsoy 1938).

      http://kotisivukone.fi/files/kultaomena.kotisivukone.com/.album/1383402366971_1_large.jpg

      Siihen voi sitten ottaa lisäksi vaikkapa Paavo Haavikko: Soitannollinen ilta Viipurissa 1918 ("kertoo runon ja dokumentin keinoin säveltäjä Toivo Kuulan elämästä ja kuolemasta. Se kertoo yksilöstä keskellä aikansa aatteita, se kertoo syyllisyyden yhteisyydestä ja totuuden löytämisen vaikeudesta." Wsoy 1978)

      Joskus julkaistaan vintiltä löytyneitä tai suvussa perintönä kulkeneita päiväkirjoja (tai muita muistelmateoksia) joiden tekijä ei ole mikään taiteilija tai muu kuuluisuushenkilö. Nämä teokset ovat usein sukuyhdistyksen tai jonkun jälkeläisen kustantamia omakustanteita joten painosmääräkin on pieni ja kirjoja voi olla vaikea löytää mistään.

      Painokseltaan pieniin mutta kohtalaisen uusiin ja löydettävissä oleviin kuuluvat ainakin

      Hannan päiväkirja 1917-1932 (julkaistu 2008)
      Turun tyttö Kajaanin sissirykmentissä 1918 - Anna Wikströmin päiväkirja naisen elämästä rintamalla (2008)

      Jos noita ei löydy niin nämä ainakin luulisi löytyvän kirjastoista ja kannattaa tsekata myös nettiantikvaarien tarjonnasta:

      Aleksanteri Ahola-Valon koulunpojan päiväkirjat (neljä 1900-luvun alkupuolelle sijoittuvaa teosta, julkaistu 1990-luvulla)
      Anja Makkonen: Kadonnut kangas (1890-luvulle sijoittuva, SKS 2005)
      Luotolaisnaisen päiväkirja 1859-1893 (Uudenkaupungin sanomat 1999)
      Kirkonvartijan päiväkirja 1846-1897 (SKS 2006)

      Kannattaa tutustua myös julkaistuihin kirjekokoelmiin, joskin niissä vielä korostuneemmin on sama ongelma kuin päiväkirjoissa eli ns. tavisten kirjeitä ei kukaan viitsi lukea, vain merkittävien henkilöiden kirjeitä julkaistaan. Mielenkiintoinen kirjekokoelma ohittaa mielenkiintoisuudessaan päiväkirjankin. Niissä taiteilija voi avautua rakastetulle tai ystävälleen arkiongelmistaan tai kuvata päivän kommelluksia persoonallisella tavalla. Eikä kannata unohtaa perinteisiä muistelmia.

      Omasta kiinnostuksen kohteesta riippuu millaista muistelmateosta pitää mielenkiintoisena. Juhani Ahon päiväkirjanomainen HAJAMIETTEITÄ KAPINAVIIKOILTA on mielestäni mielenkiintoinen, ehdottomasti lukemisen arvoinen.

      Väinö Tannerin NÄIN HELSINGIN KASVAVAN sijoittuu 1900-luvun alkuun ja on mielenkiintoista paikallishistoriaa Helsingin seudulta sekä elämästä siellä. Tanner sitten jatkoi muistelmiaan useallakin teoksella, jotka painottuvat enempi yhteiskuntaan ja politiikkaan.

      Jörn Donnerin TERVEENÄ SAIRAALASSA (På ett sjukhus - dagbok för vuxna, sijoittuu Porin Yleiseen sairaalaan 1950-luvun lopulla, nykyiseltä nimeltä Satakunnan Keskussairaala) on mielenkiintoinen minulle porilaisena ja koska olen ollut työssä samassa rakennuksessa.

      http://kotisivukone.fi/files/kultaomena.kotisivukone.com/.album/1383404349562_1_large.jpg

      Tsekkaa https://fennica.linneanet.fi/vwebv/searchBasic?sk=fi_FI

      Hakusanaksi päiväkirjat. Kannattaa muistaa että osa päiväkirjojen nimellä julkaistuja on fiktiota, päiväkirjan muotoon kirjoitettuja fiktiivisiä romaaneita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      79
      1877
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1202
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 85
      723
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      65
      710
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      637
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      574
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      514
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      408
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    Aihe