E-pilsujen lopetus 2vko-> FINNEJÄ

Apua!

Olen lopettanut Diane novat n. 2vko sitten.
Mulle on tullut NYT JO FINNEJÄ. Olen kuullut, että finnejä on tullut lopettaneille VASTA kuuden kuukauden kuluttua jne.

Miten tämä on mahdollista? Onko muille käynyt samoin? Söin viime vuonna 7 kuukauden kuurin Roaa, aika hyvällä annostuksella. ja alotin samalla diane novat. Finnit hävisi, on ollut TOSI hyvä iho jo kauan. Mutta nyt kun halusin lopettaa pillerit niin finnit tulikin HETI.

Kiva homma. eiku hakeen roaa sitten vaan.
Mulla on kyllä tetrasykliinejä, mutta tuskin ne auttaa enää tässä vaiheessa... (Sain tetralysalin otettavaksi ennen kuukautisia, koska sillon finnit aktivoituivat hiukan). VAIKKA OLIKIN PILSUT.

En kestänyt olla e-pillerikierteessä. Yritän nyt hoitaa akneni pois ilman e-pillereitä. Kuka tämänkin ongelman on keksinyt?! Tässä menee elämä piloille.

P.S. Olen 23-vuotias ja kärsinyt 17-vuotiaasta asti finneistä.

Kiitos ja asiallisia vastauksia odotan.
51165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

minä lopetin reilu kuukausi sitten ja iho on vielä onneksi aika lailla virheetön. mutta tiedä sitten mitä odottaa pidemmällä aikavälillä. Minulla huononi hetkeksi kun lopetin, eli vielä menkkojen aikana kun oli vika taukoviikko, tuli finnejä mutta sitten iho palautui taas ennalleen ja on ollut siitä asti. silti saa joka aamu katsoa kauhulla peiliin josko se huononeminen olisi jo alkanut. mutta ei onneksi, vielä.....ja kun tuota roaakaan ei uskaltaisi enää käyttää nyt kun ei ole ehkäisy niin kunnollisella pohjalla=/

Äänestä

Söin about 10 vuotta pillereitä ja nyt lopetin, 2vk:n päästä leukaan tuli finnejä ja nyt on ohimollekin noussut muutamia, kivaa. Jännityksellä odotan mitä tuleman pitää, eli pitääkö vaan ruveta nappailemaan pillereitä taas vai oliko tämä joku lopettamisen jälkeinen hyökkäys. Nyt ekojen kuukautisten jälkeen iho on melkoisen rauhallinen, mutta katsotaan miten se tästä etenee..

Äänestä
  • Heippa taas!

    Kiitos vastauksistanne. Hyvä tietää, että muillakin on tullut jo 2 vkon kuluttua finnejä.
    Mutta toivotaan, että tämä tästä rauhoittuisi taas.

    Syön nyt Tetralysaleja 300mg 1 tabl 2krt/pvä.
    Ja toivon, että se edes auttaisi. Mutta eihän antibiooteista tule kuin hetkellinen apu.

    Tämä on hirveetä,mutta pillereitä en aloita. En halua olla pilleri kierteessä. Ja millonkohan se ns. "aikuisikä" tulee eli finnit lähtee?? Luulisin että sitten kun tulee vaihdevuodet. Aivan toivotonta, olen jo monta vuotta kärsinyt finneistä eikä loppua näy. Onneksi on myös kohtalotovereita.

    Äänestä

Heips!

Mä lopetin Diane Novan syömisen viime keväänä ja kesän aikana finnit tuli takas. Nyt joudun alottaan taas niiden syömisen. Ei mua muuten e-pilsujen syöminen haittaa, kun lopettamisen jälkeen myös kuukautiskivut paheni ja toivon et nekin taas helpottaa. Mut on se niin väärin et kun lopettaa niin ne perkeleet tulee takas vaikka niin toivoo et ei tulis!
Saas nähdä sit kun alan yrittään lasta ja jos/kun tulee raskaaksi niin millanen pitsanaama musta sitte kehkeytyy.. oon siis nyt 23 ja finnit tuli 17- vuotiaana.

Äänestä
  • Hei! Oli lohduttavaa lukea, että muilla on samanlaisia ongelmia. Lopetin Dianet n.2kk sitten, syötyäni niitä n.10 vuotta. Toiveissa olisi tulla raskaaksi. Söin niitä melko pahaan akneen (selässä)ja hyvin tehosivat akne häipyi kokonaan. Mutta nyt on kauhea pelko, että koska se akne iskee taas entistä pahempana. Vielå ei näy mitään mutta, en usko, että ongelma olisi voitettu.(siskolla akne vaan paheni pillereiden lopetuksen jälkeen, siis meni vaan pahemmaksi mitä oli ollut ennen noviakaan)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miten on mahdollista??? kirjoitti:

Apua!

Olen lopettanut Diane novat n. 2vko sitten.
Mulle on tullut NYT JO FINNEJÄ. Olen kuullut, että finnejä on tullut lopettaneille VASTA kuuden kuukauden kuluttua jne.

Miten tämä on mahdollista? Onko muille käynyt samoin? Söin viime vuonna 7 kuukauden kuurin Roaa, aika hyvällä annostuksella. ja alotin samalla diane novat. Finnit hävisi, on ollut TOSI hyvä iho jo kauan. Mutta nyt kun halusin lopettaa pillerit niin finnit tulikin HETI.

Kiva homma. eiku hakeen roaa sitten vaan.
Mulla on kyllä tetrasykliinejä, mutta tuskin ne auttaa enää tässä vaiheessa... (Sain tetralysalin otettavaksi ennen kuukautisia, koska sillon finnit aktivoituivat hiukan). VAIKKA OLIKIN PILSUT.

En kestänyt olla e-pillerikierteessä. Yritän nyt hoitaa akneni pois ilman e-pillereitä. Kuka tämänkin ongelman on keksinyt?! Tässä menee elämä piloille.

P.S. Olen 23-vuotias ja kärsinyt 17-vuotiaasta asti finneistä.

Kiitos ja asiallisia vastauksia odotan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu