Mikä on marssijärjestys kun vanha takka pitäisi hävittää ja hankkia uusi tilalle? Vanhan purku ensin? Muurari, nuohooja vilkaisemaan? Entä luvat? Miten voin olla varma että uusi ole samanlainen tupruttaja?
Miten takka vaihdetaan
7
574
Vastaukset
- huh huo
Pistä sähkötakka.
- lämmittäjä
Minkä ikäinen ja merkkinen takka? Jos alle 10v vanha kyseessä, niin kutsu ekaksi vaikka muurari kertomaan miksi takka tupruttaa.
- kokemusta asiasta
Pyydä ammattimuuraria joka on muurannut tulisijoja, katsomaan takkaasi. Varmasti osaa kertoa mikä takassasi on pielessä ja voiko vetoa korjata helpoilla toimenpiteillä. Vanhan tulisijan purkaminen ei välttämättä ole ensimmäinen toimenpide joka kannattaa suorittaa jos takka työntää savut silmille. Mahdollisesti takkasi jopa toimii halutulla tavalla pienen opastuksen jälkeen. Jos on avotakka, lekaa kylkeen ja kaatopaikalle. Avotakat ei sovellu lämmittämiseen.
Uuden takan rakentaminen vaatii todennäköisesti rakennusluvan. - ei vaadita
Uutta rakennuslupaa, jos vanhan takan purat ja teet uuden tilalle. Eri asia olisi, ellei takkaaa olisi ollenkaan, silloin joutuisi luvan hakemaan.
- kokemusta asiasta
Ei ole aina asiat noin yksinkertaisia. Esim. jos vaihdat kevyen takan tilalle massiivisen tulisijan pitäisi/pitää selvittää alustan lujuus. Voihan vanha takka olla vaikka pelkän välipohjan varassa. Tärkeää on myös selvittää hormin kulkureitti vesikatolle, aina ei alkuperäinen hormi sovellu uusiokäyttöön.
Mielestäni kannattaa ainakin kysyä ja varmistaa paikalliselta rakennusvalvojalta marssijärjestys, ettei tule tehtyä turhaa sutta.
Itse käyttäisin paikalla ensin ammattitaitoista muuraria.
Ei ole mitään astronomiaa nämä asiat. Mutta siltikään kaikki taidot ja tiedot ei valitettavasti tule äidinmaidossa.
- Tyytyväinen asiakas
Nimenomaan ammattimuuraria/ takan asentajaa. Hän myös osaa kertoa marssijärjestyksen kun on alansa ammattilainen.
Voisin jopa suositella yhtä:
Jari Ojala
[email protected]
Olemme ottaneet häneltä takan ja voin siis lämpimästi suositella häntä.
Todella ammattitaitoisia miehiä! - eipaha...
Ostaessamme pari vuotta sitten ok talon,päätimme vaihtaa tulisijan.
Etsimme mieleisen mallin,sen jälkeen muurari tuli tutkimaan istuuko uusi tulisija vanhan paikalle.
Tulisijojen paino todettiin suurinpiirtein samaksi ja uuden hormiliitos oli ongelmaton aloitettiin projekti.
Vuolukivirumilukselle löytyi uusi omistaja joka hoiti purkuhomman hienosti vuorokaudessa. Sen jälkeen vain uutta muuraamaan ja nyt tilalla on kaunis ja erinomaisesti toimiva kakluuni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447686
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/674213Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593819Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu623687- 963516
- 553143
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod572959Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302528IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2072110- 501640