http://www.haso.fi/vaihtoporssi?start=20
http://www.haso.fi/vaihtoporssi
Katsokaa vaihtopörssiä Hason sivulla.
HASOON on halukkuutta ylitse resurssien, mistä tämä kertoo Asokodeista ym. on runsaasti pyrkyä pois!
Yksi syy on tietenkin Hason / H:gin kapungin kohteissa olevat suht kohtuulliset vuokran eli käyttövastikkeen pyynnöt.
Muutenhan aso-maskut ja ovat samoja luultavasti yleensä, jos vuokrissa on huimiakin eroja?
Vika lienee hallinnossa/ omistajatahoissa (jos nyt hasokaan mikään mallitapaus on sinänsä) ja asukasdemokratian puutteesta, josta uusi aso-laki kuitenkin puhuu ja kertoo asukkaiden puolestakin jopa.
Siis jos Asokodeissa ym. vastaavissa valtion avuilla ja säädöksillä ( aso-laki) rakennetuissa kohteissa alkaa ihmisten eläminen ja asuminen ahdistaa - asia kuuluu jo ns. tätä asumista valvovillekin tahoille, tarkistaa mistä on kysymys?
PS: Mutta ihmiset kertokaa se myös vaihtoilmoittelussanne minkä tyyppinen aso-asumismuoto teillä on ja muut tarvittavat tiedot suoraan turhia uteluja välttääksenne!
Hasoon on pyrkyä, Asokoditko ym. vast. ongelmallisia vai miten?
3
402
Vastaukset
- tyyt2
Ihan ymmärrettäväähän tuo on. Mekin mieluiten hasolle muuttaisimme, mutta koska olemme aika valikoivia sijainnista, niin joudumme tyytymään asokoteihin. Hason rivarineliö maksaisi meille varmaan 150-200e vähemmän kk, kuin asokotien vastaava. Mutta eipä taida noista muutamasta kohteesta, joissa ollaan jonossa hasolla, meille asuntoa irrota. Numerokaan ei ole ihan uusi, 74xxx, mutta tosiaan ovat niin suosittuja :(
- "Onnella on osoite"
http://www.asokodit.fi/asunnot/vaihtoporssi/
http://www.rakennuslehti.fi/forum/viewtopic/?did=3025&page=3
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9296590
____________________________________
"Asunnonvaihtopörssi
Asumisoikeuden haltijat voivat vaihtaa asuntoja keskenään. Asunnonvaihtopörssin kautta voit etsiä sopivaa vaihtokumppania.
Asuntojen keskinäinen vaihto on mahdollista:
•Myös kunnasta toiseen
•Eri yhtiöiden asuntojen välillä
•Nykyisen asuntosi järjestysnumerolla (paitsi jos vaihdat kunnasta toiseen)
Asunnonvaihtopörssiin lisätty ilmoitus on sivulla kolme kuukautta sen julkaisemishetkestä, jonka jälkeen se poistuu sivulta automaattisesti.
Kuinka toimia, kun vaihtokumppani on löytynyt?
Kun löydät keskinäisen vaihtokumppanin, tulisi lähimpään Asokotien asuntopalveluun toimittaa molempien vaihdon osapuolien allekirjoittama vaihtolomake. Lomakkeesta tulee käydä ilmi mistä asunnoista on kyse, vaihtajien yhteystiedot sekä vaihdon toiveaikataulu. On hyvä huomioida, että myyjä tarvitsee noin kahden kuukauden valmisteluajan vaihdolle.
Ennen muuttoa molemmat vaihdon osapuolet käyvät allekirjoittamassa uuden asumisoikeussopimuksen asuntopalvelussa.
•
Kaikkien uusien asumisoikeussopimusten yhteydessä peritään 2 kuukauden vastikevakuus.
•Keskinäisissä vaihdoissa huoneistot myydään siinä kunnossa kuin ne ovat.
•Asunnonvaihtopörssi on tarkoitettu vain asumisoikeusasunnoissa asuville. Sivu ei ole vuokra-asuntojen vaihtoa varten.
•Ilmoitathan Asokodeille, kun olet löytänyt vaihtokumppanin. Näin osaamme poistaa ilmoituksesi sivuilta etkä saa enää turhia yhteydenottoja.
•Jos olet pantannut asumisoikeussopimuksesi pankille lainan vakuudeksi muistathan asioida pankissasi ennen uuden asumisoikeussopimuksen allekirjoittamista.
Asunnonvaihtoa koskevissa lisäkysymyksissä auttaa kohteesi myyjä.
Asunnonvaihtopörssiä hoitaa (julkaisee ja pyydettäessä poistaa ilmoituksia):
Raija Kallasaari
[email protected] - On muttei tomi?
http://www.kuluttajavirasto.fi/fi-FI/tiedotteet-09/09/tietoa-uuden-asunnon-ostajalle-jos-rakennushanke-keskeytyy-tai-rakennuttaja-menee-konkurssiin
Kuluttajansuoja ''laki''.-.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867