Isosikoni on hirviö

Ahdistunut 15vuotias

Otsikoksi olisi voinut laittaa jonkin pahemmankin sanan, vaikkapa hitler :D

Niin siis asiaan. Mulla on mua 3 vuotta vanhempi isosisko, amiksen 2 luokalla. Ja se on 18. Käytös tosin on samaa luokkaa kun jollain 12 vuotiaalla teiniangstilla. Kyllä, en siis tosiaankaan vääristele asiaa, tai värittele tarinaa.

Onko sun mielestä ilmeily ja irvaaminen normaalia 18vuotiaalle? Mun mielestä ei. Tää sisko siis määräilee mua tietokoneen käytössä.

Eli siis se määrää, että sä menet joko nyt koneelle tai sitte sä et saa sitä enää ollenkaa, koska mä oon siinä sitte kokoajan. Ja mun on ihan turha mennä sille sanoo yhtään mitään, jos sanon, siitä seuraa sellanen sota että ei sitä jaksa.

Ja siis sillonku mä olin joku 4 vee ni tää mun niin kypsä sisko määräili mua meidän yhteisissä leikeissä, hänen piti aina saada olla paras/hänen lelunsa piti aina voittaa esimerkiksi jokin taistelu. Sisko myös kiristi mua tosi paljon, hän esimerkiksi haukku mua, ja kiristämällä piti mut erossa siitä etten menis vanhemmilleni sanomaan mitään. Ja siis pikkutyttönä (ja ehkä edelleenkin vähän) olin todella ujo, ja alistuvainen, joten noudatin siskoni sääntöjä. Siskoni siis haukkui mua ja se teki henkisesti pahaa, fyysisesti mm. hän puristeli minua poskista ja kyljistä, posket oli lapsena lähestulkoon aina punaiset. Se ihan oikeesti sattu! Jos et usko niin puristeleppas itteäs poskista lujaa, kyllä se vaan sattuu, varsinkin on herkkä, niinkuin mä :( Näin tää siis on jatkunu, oon joutunu olemaan määräyksen ja huutelun ja haukkumisen alasena siitä asti kun vaan muistan.

Nykyään vahvempana ja avartuneempana oon uskaltanu sanoa sille vastaankin asioita mutta niistä on kehkeytynyt vaan riitoja, ja mä vihaan sellasia, vihaan kovaa meteliä ja kovaa huutoa. Oikeestaan pelkään kovaa ääntä/riitelyä koska niistä usein seuraa jotain kamalaa, ainakin niin mä ittelleni oon uskotellut.

Fyysisesti oon ihan fine, mut henkisesti ihan verillä. Ja mitä vanhempiin tulee, ei ne kuuntele, ajattelee varmaan että tää on iahn normaalia sisarustappelua, mut ainakun ne on poissa ja minä ja sisko kahestaan, niin me ollaan täällä aseet ja nuijat käsissä toisiamme vastaan.

En tiedä kauanko mä jaksan tätä. Sisko on siis tosiaan siinä iässä että vois tuo muutto olla lähellä, mutta toissailtana kertoi vanhemmille, että hän ei halua muuttaa, koska on paljon helpompaa asua täällä. Huoh, joskus nää riidat ja kaikki tää haukkuminen on ollut niin pahoja, että on tehnyt mieli vaan viiltää ranteet auki ja kuolla.

Nyt ollaan siinä jamassa, että pelkään siskoani. Pelkät hänen sanat ja lauseet satuttaa mua, jos ne siis on sellasia loukkausjuttuja. Yksikin sana tekee pahaa. Ja tää siskon käytös on vaikuttanut muhunkin negatiivisesti. Eli mun suhteet mun vanhempiin on huonontunu, oon enemmän sisäänpäinkääntyny, ahistaa olla suuren ihmismassan keskellä/huomiona.

Tämänhetkinen olotilani on ahdistunut, masentunut ja mitä kaikkea muuta..en tiedä...Pakko myöntää että itsemurha-ajatukset on käynyt TODELLA monta kertaa mielessä!

4

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SoulSister

      Mulla on sama ongelma! Oon itte 16 ja sisko on 18v ja toivoisin että se muuttais pois kotoa. Se ei oo ainoastaan ilkeä mulla, vaan myös mun vanhemmille! Huonokäytöksisempää sa oikeesti hakea. Se aina huuta ja uhkailee mua! Tältä päivältä pari esimerkkiä: "Nyt tuut tyhjentää kissan hiekka laatikon! Kuulitko!! Oikeesti isoihminen! Mä heitän nää paskat sun huoneeseen jos et tuu siivoo!" Ja sitte ihan kurkku suorana huusi täysiä mulle kun en kuivannut koiran tassuja ja paisko normaaliin tapaansa ovia. Mulla on toi sama juttu netin käytön kanssa. Vanhemmilta se ruinaa koko ajan rahaa, huutaa, haukkuu ja valittaa ihan joka asiasta. Vanhemmat ei saa sitä kuriin. Pelkään siskoa ja haluaisin sen johonkin käytöskouluun. En tiedä mitä teen kun en kestä haukkumista ja huutamista.

      • siskoni on narsisti

        Siskosi on luultavasti narsisti. Lisää tietoa saat aiheesta:
        www.narsistienuhrientuki.net (tai -fi, en muista, mutta kokeile kumpaakin!)
        Suomi24, Terveys- palstalta Henkinen hyvinvointi ja mielenterveys. Täältä valitse Narsismi- palsta.
        Narsismi- blogi tietoa mm. Narsisti ja perheen roolit, Narsisti johtajana muille ja Narsistin mustamaalausprosessi.

        Onnea matkaan!


    • Kerro koko juttu juurtajaksain vanhemmille jotta sulle ja sun sisarelle voidaan hankkia apua. Tai käy juttelemassa esim koulukuraattorille, sieltäpäin ainakin asiaan puututaan varmasti!

    • neuvojia

      Mä tiedän joskus ku riitelettä nii voisit vaa räjähtää ja kertoa miltä susta tuntuu jos ei auta niin on pakko sanoa että minkä vitunlainen kusijulli kiittämätön paska sun siskos on itellä tämä ainakin toimi.

      Ps:jos ei auta nii vedä vaan saatanan moiset kilarit sen pitäs jo hellittää vaikka en ole kokeillu.

      PPs:tsemppiä vaa sulle ja kehotan avautumista väkivalta ja kiristys ei auta kerro se sun siskolleski.

      PPPs: vihon viiminen keino on kertoa poliisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1904
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1246
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1131
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      42
      837
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe