Etsiskelin armeijan reppuja ja niiden halvempia kopioita tässä hiljakkoin ja sitten löysin yllättäen oikeasti hyvänkin repun kannettavuudeltaan: Vaeltaja Recon pack. Se on kopio taistelijan repusta, jopa molle-ominaisuus löytyy ja kiristimet, eli ylipakatun repun saa vedettyä melko litteäksikin.
http://www.google.com/imgres?imgurl=https://www.toknet.fi/productresources/pic1_big/6438114851562.jpg&imgrefurl=https://www.toknet.fi/vaeltaja-selkareppu-recon-pack-musta/6438114851562/dp&h=1033&w=832&sz=380&tbnid=2Qzdcl6rvgTl0M:&tbnh=90&tbnw=72&zoom=1&usg=__BXn1VsXjLoUuApT_4sNP_XjFqOs=&docid=zp4-TEVu-yBPnM&sa=X&ei=nYJ1UpXWB6a44AT3koD4CQ&ved=0CD4Q9QEwBA
Suosin muutenkin sotilaspuolen tavaraa, mm. ulkoilutakkini on taistelijan takki, mutta väriltään civil night black, eli sitä ei ensivilkaisulla tunnista taistelijatakiksi. Samoin kengissä suosin sotilasvarusteita, eli kuljen Saksan armeijan teräskärkimaihareilla, jotka ovat mukavat pitää jalassa.
Itse olen pakannut reppuun EDC:n, eli repussa on selviytymiskamat melkein mihin tahansa ikävämpään tilanteeseen, jossa olisi hyvä pystyä jäämään eloon ja jopa kyetä yöpymään maastossa joitakin öitä. Edellyttää tietysti, että EDC on mukana pidettynä jolloin repun sisältö on tarpeen mukaan myös käytettävissä. Repussa on kolmeksi päiväksi myös retkiruokaa ja vettä, ainakin vedenpuhdistusmahdollisuudet ja teräspullo.
Nyt kun seuraavan kerran ostan repun niin ostan sitten recon packia isokokoisemman repun ja valintani on Mil-Tec assault pack Large. Vastaava kuin recon pack, mutta vain suurempi ja ottaa raskaamman lastin sisäänsä.
Löytyi halvalla yllättävänkin hyvä reppu
10
5095
Vastaukset
- jjfhhfj
Jos haluat hyvää niin älä osta armeijaroskaa, ne ovat aina kompromisseja.
- survival instinct
Armeijan kamat ovat nimenomaan hyvää tavaraa ja halvalla. Sotilasvoimat vaativat vaatteilta ja kantolaitteilta aivan eriluokan kestävyyttä kuin siviilituotteilta vaaditaan, siksi toiseksi materiaalit ovat ronskimpia kuin siviilituotteissa, eli tuote on pitkäikäinen kun se on sotilasvaatimusten mukainen.
Sotilaan maiharia kestävämpää ja yleistoimivampaa kenkää saa hakea. Sotilaan kenkä on tarkoitettu sodan olosuhteisiin sekä pitkille marsseille, joten sen on oltava hyvä myös siviilin jalassa. Samoin sotilastakki on aivan huippukestävä, minkä lisäksi se on lämmin ja sisältää valtavan määrän taskuja survival-varustukselle.
Suosin nimenomaan sotilaspuolen ja metsästäjän varusteita koska ne todella kestävät käytössä ja täyttävät vaatimukseni jotka asetan vaatteelle tai varusteelle.- Halvat kopiot
Halvat kopiot, esimerkiksi Miltec tuotemerkillä markkinoitava tavara on kaukana alkuperäisen laadusta. Muutenkin ylijäämä kauppojen tavaroista osa on aika vaatimatonta laadultaan, hinta yleensä kertoo sen.
- araw452
Sotilaskamat on ylensä huomattavasti painavampia, ja teknisesti jälkeen jäänneitä esim pintamateriaalien osalta. Aika harvassa jutussa esim komposiittia mitä löytyykin siviilipuolelta.
- Lekä män
araw452 kirjoitti:
Sotilaskamat on ylensä huomattavasti painavampia, ja teknisesti jälkeen jäänneitä esim pintamateriaalien osalta. Aika harvassa jutussa esim komposiittia mitä löytyykin siviilipuolelta.
Vitun komposiittiö! Käyttämätön intti kama on lujaa ja laadukasta. Komposiitti on kuraa!
- survival instinct
http://www.milgear.fi/fi/product/condor-3-day-pack-musta-125-002-/1676
Tässä olisi yksi varteenotettva sotilasreppu, tehty nimenomaan armeijakäyttöön, kuten tuote-esittelykin kertoo seikkaperäisesti. 3 day pack käy myös kantovälineeksi todella 72 tunnin, eli kolmen vuorokauden bug out-pakkauksena. Survivalistille varteenotettava vaihtoehto mihin tällätä sisään kolmen päivän varustus.
Itse tilasin Mil-Tecin tactical assault pack large-mallin työjuhtapariksi Valetaja-repulle. Assault pack pystyy vetämään aavistuksen verran raskaamman lastin selviytymiskamaa sisäänsä kuin Tokmannin malli, joka sinänsä on oikeasti käytössään hyvä taktinen EDC-reppu. - davfg<sfb
Mulla on molle large -reppu UCP -kuviolla , Alice large-rinkka ynnä muutama kiinareppu.
Kaksi ekaa on aitoa armeijan ylijäämää. - Anonyymi
Ostaisitte mieluummin vaikka Savotta Jääkäri L tai XL .
- Anonyymi
Just joo, pitää olla koko ajan Inttikamaa päällä ja selässä jos yllättäen joutuu selviytymään kolme päivää hengissä.
Mistä näitä sikiää, Keravalta? - Anonyymi
No mä olen tykänny tästä repusta ihan naisenakin. https://kotikauppa.com/products/condor-outdoor-rover-reppu-musta?_pos=5&_fid=a72f1d411&_ss=c
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949167Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691144