-alkoi jo V-korisesta mallista alkaen: TSI moottori todellakin surkea jakopääongelmien vuoksi,venyneitä jakopään ketjuja joista seurauksena vakava moottorivaurio.
Katkeilevia sähköjohtosarjoja ovissa takaluukuissa.
Jäänrikkomia etuovien alakulmia (suunnitteluvika) koreissa IV-VI.
Manuaalivaihteisissa jytistävä kytkin jo alle 40tkm.
Varianteissa ruostumista eritoten takaluukussa. (Made in Mexico)
Dieseleissä jäät myllyyn ja kalliit moottorivauriot.
Kaikkein kalleimpia kokeiluja varmaan olivat TSI koneet joissa kokeiltiin tuplaturboja jotka pamahtelivat jo pienissä kilsamäärissä.
Toinen älytön floppi oven irrallinen ulkopelti joka lotisi kun löi oven kiinni ja katsoi ulkopuolelta.
Kaiken kukkasena "porsivat" DSG laatikot varsinkin tehokkaimpien moottoreiden yhteydessä.
Katkeilevia sähköjohtosarjoja ovissa takaluukuissa.
Jäänrikkomia etuovien alakulmia (suunnitteluvika) koreissa IV-VI.
Manuaalivaihteisissa jytistävä kytkin jo alle 40tkm.
Varianteissa ruostumista eritoten takaluukussa. (Made in Mexico)
Dieseleissä jäät myllyyn ja kalliit moottorivauriot.
Kaikkein kalleimpia kokeiluja varmaan olivat TSI koneet joissa kokeiltiin tuplaturboja jotka pamahtelivat jo pienissä kilsamäärissä.
Toinen älytön floppi oven irrallinen ulkopelti joka lotisi kun löi oven kiinni ja katsoi ulkopuolelta.
Kaiken kukkasena "porsivat" DSG laatikot varsinkin tehokkaimpien moottoreiden yhteydessä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Dsg ja alhaalta vääntävä turbokone onkin se varsinaine lahja VAG-autoilijoille. Automaattiloota pitää huolen siitä että alavääntö käytetään varmasti hyväksi. Mutta kun se onkin pahaksi kaikelle muulle kuin taloudellisuudelle.
Öljynpaineet pysyvät alhaalla, öljythän on pitkistä vaihtoväleistä johtuen lopulta täyttää kuraa, aiheuttaa sen että turbot hajoaa ennen 100tkm. Pakokaasujen takaisin kierrätys taas tukkii imupuolen niin että meno loppuu lopulta kokonaan.
Pääasia että mainostuloja saavat autolehdet leipoo Golfin voittajan jokaiseen vertailuun. Testivoittojen avulla kauppa käy juuri niin kauan, kun on joku muu kuin itse autoilija, joka auton maksaa.
Golf syöksykierteessä, mutta silti halppis Audia parempi. Miten surkea tekele se tuo A3 oikein on?
http://www.auto-motor-und-sport.de/vergleichstest/master-test-2011-welches-kompaktmodell-ist-das-beste-3893258.html?show=2
Kuka uskaltaa ostaa Golffiakin huonomman Audin?
Kokemus ja käytäntö osoittaa Audin olevan huomattavasti laadukkaampi Business auto.
Eikö se äly sano mitään jos puhutaan hinta alk. Golf 19 500€ ja Audi A3 Sportback alk.26 000€.
Minulla ainakin järki sanoo,että 6500€:lla saa todellakin laatua enemmän.
Golfihan onkin tehty halvemman luokan pirssiksi ja Audi on varakkaampien ihmisten auto.
Niipäs edellinen kirjoittaja onkin oikeassa alavääntöjen ja DSG:n suhteen.
Audissa automaattivaihteisto on ohjelmoitu paljon viisaammin,ei jurnuta koskaan kuten Golfin laatikko joskus teki.
Aivan selvä ero on A3 Sb. Audilla ja Golfilla ei voi samana päivänä puhuakkaan.
Audi on miellyttävä hilaisempi polttoainetaloudellisempi. Nautinto ajaa ja ihana omistaa.
Ei takuuvarmasti Joka ajaa A3 Sb. Business Audilla enään meluisaa Golfia autokseen huoli.
Golf on todella jumalaton melupesä. Taka-akselisto huutaa niin pirusti ettei viitsi kuunnella.
Taitaa olla "erillisjousitettu" melupesä kiesissä.
On on.
Jos A3 alkaa tuntumaan pieneltä niin ostetaan seuraavaksi A4,niin yksinkertaista se on.
Kyllä Golf on elänyt katastrofaalista aikaa viimevuodet. Nyt alkaa ostajat havaitsemaan kuinka surkeaksi laatu on kilpailun johdosta mennyt.
Eipäs keiku enää myyntilistojen kärjessä.
Viisi Golfia ehti minullakin olla ja kaikki ostettu uusina eikä kenenkään käytettynä ja piereksiminä.
Niinhän se on. Kuka sitä omaansa haukkuisi? Kaikki Pösökuskitkin uskottelevat itsellensä ajavansa maailman hiljaisimmalla ja parhaalla autolla. Mutta ihan kuten Audin karvalakkimallin omistajatkin, myös Pösöilijät joutuvat myöntämään, että
VW Golf
on ykkönen. Laadukkain ja paras. Testivoittaja.
Mistä on tullut huono käsitys Pösöstä? Taatusti ranskalainen auto on parempi tänään kuin Golf.
Tyhjensit taas tyhmyydelläsi ko paketin.
Et mistään ranskiksesta löydä nuin paljon vikoja mitä Golfeissa on ollut viimeisen 10 vuoden malleissa.
Golf = Gatastroff tänään.
Ja ruotsalaisten tutkimusten perusteella ongelmat jatkuu ja maine heikkenee.
Golfeissa aivan uskomattomia heikkouksia:jäätävän kylmä, lukkovikoja,kytkinvikoja,kuuluisia kalliita moottorivaurioita,murtuvia sähköjohtoja, jään rullaamia ovenkulmia,jäitä moottoriin dieseleissä, DSG vaihteistovikoja tätä listaa voisi jatkaa vaikka kuinka.
Katseleppas löytyykö mistään Pösöstä tälläista vikalistaa,et taatusti löydä.
Pösö ja Sitikka ovat taatusti laadultaan parempia autoja,ei epäilystäkään.
Audiin on satsattu laatua sillä 6500 eur. lisää.
Hyvä,näin on.
Tuollahan se Pösö on. Audiakin alempana. Molemmat luonnollisesti Golfin alapuolella. Kuten kaikki muutkin.
http://www.auto-motor-und-sport.de/vergleichstest/master-test-2011-welches-kompaktmodell-ist-das-beste-3893258.html?show=2
Ymmärrän, ettet ymmärrä vieraita kieliä, mutta jos edes nuo pisteet tunnistaisit.
Volkkari ja Audi saavat nyt parannettua luotettavuuttaan Skodan valmistamalla moottorilla.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11830937
Nyt voi Audin korkeampaa hintaakin paremmin perustella kun moottori tulee Skodan tehtaalta.
Hyväkään moottori ei pelasta A3 Spottipäkkiä huonon alustan aiheuttamilta vaurioilta.