Hau hau vai Jahti&Vahti?

mietinvaan

Niin, kumpaa merkkiä suosittelisitte syöttämään koiralle, hau hauta vai jahti&vahtia?

7

292

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1010

      Ei merkittävää eroa, kumpi vaan.

    • 911

      J&v:ssä lyhyempi tuoteseloste, eli luultavasti vähemmän kaikenmaailman säilöntäaineita.

      • 1010

        Säilöntäaineiden määrästä se ei kerro välttämättä yhtään mitään. En tiedä miten J&V:n kohdalla mutta Hau Haun ruuat niitä uusia valkoisia säkkejä lukuunottamatta sisältävät kemiallisia säilöntäaineita. Tosin niitäkin hyvin minimaalisesti, joten minusta niitä on turha alkaa pelkäämään. Niitä samoja aineita on myös ihmisten ruoka pullollaan, jopa purkka sisältää niitä!

        Hau Haun ruokia saa pienemmissä pusseissa, J&V:llä taitaa olla aika usein vaihtoehtona se 15kg ja olikohan jossain myös 4kg? En ole tähän jälkimmäiseen ruokaan juurikaan perehtynyt. Ja sitten menee vähän sen mukaan, että mistä haluaa ruokaa ostaa, Hau Haun saatavuus on huomattavasti parempi. Itse olen kuullut enemmän positiivista palautetta Hau hausta mutta meillä ei syödä näistä kumpaakaan, joten en ota muuten asiaan enempää kantaa.


    • rotikkadobberi

      Joo..Meiän koiralla on herkkä maha. N. Kuukauden ollut tuo meillä ja huomasin heti, kun se meille tuli, että kaikki ei oo nyt ihan normaalisti. Koira meinaa piereskeli koko ajan! Ja aivan hirvee haju. Lisäks kakkaläjät oli mahtavan kokosia.
      Olin kyllä kysynyt edelliseltä omistajalta, että mitä he syöttävät. No kuulemma kaupan ruuat ihan hyviä..Joo.
      No rupesin ettii vehnättömiä ruokia. Ja totesin että hau hau:sta loppu piereminen ja kakka alko olee normaalin kokosta ja näköstä.
      Mut piti sit kokeilla muitakin ja nyt ostin järjettömän säkin jahti&vahtia...koiran maha on aivan kuralla! Mun ex-miehen matot on paskottu. Pääsen mattopesulle :(
      En tajua, kun oon lukenut että tää ruoka ois hyvää ja edullista ja nyt näyttää siltä ettei se sovi mun koiralle.
      Tulinki tänne palstalle kattoon löytyiskö mitää vinkkejä miten tuon mahan sais kuntoon...

      • rotikkadobberi

        Eli oman kokemuksen perusteella suositgelen hau hauta :)


    • rusettirinta

      Kaikki koiranmuonat pois. Yksi vrk. ainoastaan vettä ja Inupekt Forte tab. ohjeen mukaan. Seuraavana päivänä raejuustoa ja riisiä. Kolmantena päivänä keitettyjä kanasuikaleita ja riisiä. Ripulipotilas kuivuu nopeasti, joten vettä pitää yrittää tarjota usein, myös piimä sopii.

    • Nadix

      En syöttäisi niistä kumpaakaan koiralleni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1356
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      516
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      512
    Aihe