Olen kysellyt tätä juttua tuolta Malesian palstalta mutta siellä on kovin vähän kävijöitä joten yritän täältä .Meillä on lennot Krabilta Kuala Lumpuriin ja mielessä olisi jatkaa sieltä Langkawiin!Lento tietysti on mahdollinen,mutta lähteekö noi halpalennot (air asia ym.)tolta samalta kentältä mihin Krabin kone laskeutuu vai joutuuko vaihtamaan kenttää?Toinen mahdollisuus on yöjuna/lautta?Onko kellään kokemusta noista matkoista?Aikaa meillä kyllä on ,kun ollaan reissussa kaikkiaan noin 6 viikkoa.Kiitos asiallisista vastauksista!
kuala lumpur-langkawi
vierailija6
8402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse olen matkustanut KL-Langkawi välin yöbussilla! Oli oikeen mukava, hyvä istuimet, joissa sai unta mukavasti. Oisko ollu n. 10 euron luokkaa!
Kaiketi bussi kuitenkin lautalla Langaville ?
Kuala Lumpurissa sisämaan lennot lähtee samalta kentältä.
Kuala Lumpurista voi lentää Langkawille. Se on nopein tapa.
Mukavasti pääsee myös jos menee bussilla Penangille ja sieltä lautalla. Parhaissa busseissa on kaksi kerrosta ja hyvät maisemaikkunat, ilmastointi ja tarjoilu kuin bisnes-luokassa. Maisemat ovat kauniita. Laivassa on kylmä, sinne kannattaa ottaa huppari mukaan. Vaikka matka kestää kauemmin, siinä näkee enmmän. Penang on kiva, täynnä brittien siirtomaahistoriaa, Georgetownissa vanha kiinakaupunki ja hyvä ranta Batu Feringissä.
Langkawi on sinänsä aika tylsä paikka. Ei Kanariansaaria kummempi turistisaari.
Sisämaan lennot eivät kaikki lähde samalta kentältä. Esim. Firefly lentää Supangista Langkawille... Kannattaa olla tarkkana näiden amatöörien vinkkien kanssa. Joskus kertovat palturia!
Tarkoitin Subangista...
Kovasti olet neuvoja saanutkin.!6.10 matkasuunnitelmaasi sait 40 vastausta.Ja nytkin monia.Liekö kyse samasta matkasta.
Hyvää matkka
KYllä vaan kyse on samasta matkasta ja kiitokset kaikille vastanneille! Vieläkin kiinnostaisi tuo yöjuna kun aikataulu olisi hyvä ,lähtö 21.30 ja saapuminen 8.15 joten jos jollain kokemuksia niin mielelläni otan vinkkejä vastaan.
Jos junamatkustuksesta tykkää ja reitti kiinnostaa niin mitä sitä täältä liikoja kyselemään ja "siunausta" odottamaan. Jos kerron että yöjuna oli pas*a niin jätätkö menemättä?