keittiön kaakelilattian

Kaikki ammattilaiset (keittiöasentajat, maalarit, kaakeloijat) ovat sanoneet, että ei hyvä idea. Onko palstalla kävijöillä kokemusta asiasta?

Kyseessä on vanha 60-luvun keittiön kaakelilattia. Kaakelit sellaisia pieniä 2cmx2cm.

Tai sitten jätän sen sellaiseksi. Olen puhdistanut sitä ruokasoodalla, sitruunaviinietikalla ja kloorilla. Laatat ovat puhtaat, mutta miten saan saumat suojattua. Voiko lattian käsitellä esim jollain öljyllä tjms?
101428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olen maalannut Ronseal-kaakelimaalilla vessan lattian, noin 2 neliötä. Oikein hyvin on pysynyt jo kolmisen vuotta, kun kulutuksen kohteeksi joutuu vain se alue, jota peittää pörröinen matto. Matto peittää myös ne kaksi pahan näköistä raapeumaa, jotka olen saanut aikaan pölyimurin putkiosalla sohiessani. Keittiön lattiassa ei maali tule pysymään kauniina viikkoakaan, veikkaan.

Äänestä
  • Kiitos kommentistasi. En aio maalata, jätän sen sellaiseksi. Olen sen puhdistanut, kulunut se on, mutta olkoon.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kiitos kommentistasi. En aio maalata, jätän sen sellaiseksi. Olen sen puhdistanut, kulunut se on, mutta olkoon.

    No hyvä! Jos kukaan koskaan aikoo maalata laattalattian...(tai vaiks sinä) pesu kalkin/rasvanpoistoaineella, pohjamaalaus otexilla,2x pintamaalaus vaiks unicalla.. työvälineet saa päättää ite.. en kaikkia ny kerro.;)

    Äänestä

  • aapo? kirjoitti:

    No hyvä! Jos kukaan koskaan aikoo maalata laattalattian...(tai vaiks sinä) pesu kalkin/rasvanpoistoaineella, pohjamaalaus otexilla,2x pintamaalaus vaiks unicalla.. työvälineet saa päättää ite.. en kaikkia ny kerro.;)

    Ohennetulla unicalla...

    Äänestä

  • Ronseal on tarkoitettu seiniin, ei lattiaan.

    Äänestä

Betonilattia maali. Tarttuvuus voi olla kyseenalaista, pohjaksi jotain laattamaalia. Betonilattiamaali kestää autotalleissa, miksei sitten muualla.

Äänestä

Laatan pinta ei ole betonia. Tarttuvuus ja kulumiskestävyys ratkaisee.

Äänestä

Otex pohjalle ja Betolux pintaan, Betoluxista voi valita vesi- tai liuotinohenteisen version ja väittävät, että vesiohenteinenkin kestää melko kovaa kulutusta.

Äänestä
  • Väittävät myös et Futura 3 AQUA estää läpilyönnit...... mut eipä estäny.

    Äänestä

Meitsilläkin olisi tarve muuttaa sinällään tyylikäs harmaa keittiö ja eteisalueen lattian sävy joksikin muuksi. Mikä näyttää suunnitelmissa ja malleissa upealta, voi elämässä sittenkin olla väliin ihan syvältä.

Pitäisi siis pinnoittaa keittiön 60x60cm laattalattia johonkin lämpöisen valkoiseen beigeen menevällä... eteisen 20m2 ajattelin laittaa raa´asti kokolattiamatolle suoran laatan päälle... loppuu kerrasta hiekan vaellus kämpässä ja kun tekee fiksun asennuksen, missä sisäänkäynnillä on erillinen irrotettava (vaihdettava) osuus, niin matto toimii 100-0.

Eli asiaan... Itse ajattelin tehdä tuon niin, että pesen 25m2 keittiön lattian 1) peruspesu, 2) saumojen pyöröviilahionta poistamaan imeytynyttä rasvaa sisältävän pintakerroksen, 3) rasvanpoistaja-pesu ja lopuksi 4) koko hoidon asetonilla pyyhkiminen. Läpipoltettujen laattojen pintaa voisi koittaa herkistellä timantti-tasolaikalla paremman tarttuvuuden saamiseksi. Hienoinkaan aine ei auta, jos se ei ole kiinni pohjassa.

Sitten vaan raa´asti maalaamaan oikean sävyistä pohjaa... oli se pohjamaali tai "oikea maali", niin kaikki heti oikean sävyyn. Yksi sävy, yhdet ongelmat jos tulee raapaleita. "Maali" eli oikeaan sävyyn tehty halpa hartsi, oli se sitten "pohjamaalia" eli mattaa tai sitten sitä lopullista pintaa eli jotain puoli... kokokiiltävää, tulee suojata tuholta samaan tapaan kuin autoissa suojataan väripinta ns. "Metallivärejä" käyttäen: tehdään pohjalle väri mitä halutaan ja sitten vedetään päälle kirkas "lakka" suojaamaan väriä.

Eli, maalaamisen jälkeen ajattelin tilata vaikka Jenkeistä "naarmuttamattomien baaritiskien & lattioiden" pinnoittamiseen käytettyä, kirkasta silica-täytteellä olevaa epoksihartsia... 25m2 tarvittava tavara maksaa noin 400-450e tänne tuotuna. Silica mahdollistaa aivan uuden tason kulutuskestävyyden ja lian hylkivyyden kuin mitkään tavalliset, vain hartsiin perustuvat pinnoitteet.

Paksu kerros tuollaista hartsia värillisen kerroksen päällä tekee sen, että vaikka lattiaan tulisikin pikku tikki, niin ei tarvitse heti miettiä naarmuuntumista ja reikiä värissä. Olen kävellyt Italiassa tuollaisten lattioiden päällä (täydennettyjä kalkkikivi-lattioita) ja aina ihmettelin, että kuin nuo hartsit kestää ison hotellin aulassa.

Laskin pinnoitustöitä ja itse asiassa vaikka mitä osaavana seppänä, että projektin aineet (pesuaineet, pesun liuottimet, pohjamaalikerrokset sävyineen ja lopulta valmiin pinnan luominen silica-epoksilla) maksaa luokkaa maksimissaan 40 euroa / m2. Ok fine... Suomalainen samanlaisella pinnoitustekniikalla ratkaisua tarjoava firma haluaa 100-120e/m2.... mikä on sama, kuin piikkaisi laatat irti ja laittaisi oikeanväriset tilalle.... ja vielä riittäisi rahaa remppaharmiin kaiken päälle. Aika kova hinta silti kohtuullisen simppelistä hommasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maalaus kirjoitti:

Kaikki ammattilaiset (keittiöasentajat, maalarit, kaakeloijat) ovat sanoneet, että ei hyvä idea. Onko palstalla kävijöillä kokemusta asiasta?

Kyseessä on vanha 60-luvun keittiön kaakelilattia. Kaakelit sellaisia pieniä 2cmx2cm.

Tai sitten jätän sen sellaiseksi. Olen puhdistanut sitä ruokasoodalla, sitruunaviinietikalla ja kloorilla. Laatat ovat puhtaat, mutta miten saan saumat suojattua. Voiko lattian käsitellä esim jollain öljyllä tjms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu