Kissanpentu ja aikuinen koira

Pentukissa

Hei,

miten olette saaneet tottumaan kissapennun ja koiran toisiinsa? Kissanpentu tosi rohkea, mutta koira ei oikein meinaa käsittää, pitää sitä jotenkin "leluna". Ei voi siis luottaa vielä niitä millään tasolla saman katon alle, kissanpentu onkin omassa huoneessaan kun ovat yksin. Ovat päässeet verkon läpi toisiaan näkemään, yrítetty rauhassa edetä ja palkita mm.koiraa hyvästä käytöksestä. Onko teillä millaisia neuvoja ja kokemuksia?

3

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neverever...

      Koira kannattaa väsyttää kunnolla aina ennen kuin se päästetään kissan lähelle. Esim 5-10km lenkille ja pääjumppaa jälkiruuaksi.Koiraa voi myös pitää hihnassa ja antaa sitten kissan liikkua vapaasti huoneistossa ja KIELTÄÄ jos se yrittää jahdata kissaa.
      Koira kaipaa ilmeisesti lisää tapakoulutusta muutenkin.Sen kuuluu kyllä totella omistajaa joka tilanteessa.

    • Miaaauuum

      Meillä on kaksi koiraa, joista nuorempi ei koskaan ollut nähnytkään kissaa ja on senverran villi, että ajattelin yrittävän syödä kissan heti alkuunsa. Ensimmäinen kohtaaminen olikin "vauhdikas"; kissanpentu omassa kuljetushäkissä turvassa, ja päästimme koirat nuuskimaan vuorokauden päästä kotiintulosta. (Koirat siis tiesivät, että on tullut uusi jäsen laumaan). Koirat ryntaäsivät nuuskimaan, kissa sähisi ja paukkui, tyhjensi rauhasensa ja huitoi tassuillaan, lopetimme tapaamisen lyhyeen.

      Tämän jälkeen ei tarvittu kuin muutama kerta turvallisessa sylissä, jossa kissa teki tiettäväksi, ettei tähän kosketa. Kolme päivää, ja kissa liikkui talossa kuten halusi, koirat väistivät. Nyt koirat komentavat riehakasta kissanpentua murisemalla (jos se pakkautuu liian lähelle nukkuvia koiria), aikaa siis mennyt kaksi viikkoa.

      Miten tähän on päästy; Adaptil ja Feliway ovat meillä ainakin käytössä... (huumattuja siis ovat eläimemme). Suosittelen!

    • Ottomaniac

      Meillä on se tilanne, että kissa 4kk luulee kohta 9v koiraa lelukseen. Koiramme on melko arka ja liian kiltti komentamaan pentua eikä oikein tiedä miten suhtautuisi moiseen "tuttavallisuuteen" Vinkkejä.
      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4609
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4385
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1730
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1661
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1423
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1109
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1100
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      979
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      964
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      938
    Aihe