Marsut ovat hereillä yöllä!

Moi! Mulla on kolme ihanaa poikamarsua, ostimme ne syyslomalla. Mutta, ne eivät nuku yöllä! Eilen heräsin pari kertaa kun kolasi ja ne tappeli vähän. Ne asuvat mun huoneessani koska äiti on vähän allerginen. Yks kaveri sanoi et mun pitäsi pistää viltin tai jotain häkin yli mut onks se hyvä idea? Vai alavatko ne tuntea klaustrofobisia tunteita? Auttakaa pliis, haluan vain parasta niille ♥ ja mun pitää nukkua yöllä koska olen vielä kouluiässä.
4379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luulen että todennäköisesti totut niiden puuhasteluihin aika nopeasti, jos et ole hirveän herkkäuninen :) Marsujen pitäisi periaatteessa nukkua yöllä ja valvoa päivällä, mutta ne saattavat kyllä silti liikuskella yölläkin. Yksi hyvä idea voisi olla ottaa ne vähän ennen nukkumaanmenoa ulos oikein puuhaamaan kaikkea kivaa, niin ne olisi väsyneitä silloin kun olet juuri nukahtamassa, ja melu häiritsee eniten. Peiton hyödystä en tiedä, eikö huoneessasi muuten ole yöllä pimeää? Vai äänten heikentämiseksikö se olisi tarkoitettu? Tuskin ne ahtaanpaikankammoa tuntevat, jos on muutenkin pimeää ja häkki niitä rajottaa kumminkin, et voihan sitäkin kokeilla.

Äänestä
  • Marsut eivät nuku koko yötä. Ne puuhastelevat ja syövät sekä juovat. Tämä on ihan normaalia. Minulla on kaksi urosmarsua ja nekin kolistelevat juomapulloa ja syövät heinää kun nukun. Laita vaikka korvatulpat korviin jos olet herkkäuninen. Kyllä siihen vähitellen tottuu.

    Äänestä

Marsut pystyy myöskin ehdollistamaan kunnolliseen päiväelämään ottamalla ruuat pois yöksi. Tarkoitan siis kuppiruokaa. Jätä toki vesipullo, heinää sekä esim. porkkanaa.
Meillä aiankin pojat ovat lopettaneet yöllisen metelöintinsä tällä tavoin

Äänestä
  • Kiitti kaikille! Oli paljon apua :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


13 v tyttö kirjoitti:

Moi! Mulla on kolme ihanaa poikamarsua, ostimme ne syyslomalla. Mutta, ne eivät nuku yöllä! Eilen heräsin pari kertaa kun kolasi ja ne tappeli vähän. Ne asuvat mun huoneessani koska äiti on vähän allerginen. Yks kaveri sanoi et mun pitäsi pistää viltin tai jotain häkin yli mut onks se hyvä idea? Vai alavatko ne tuntea klaustrofobisia tunteita? Auttakaa pliis, haluan vain parasta niille ♥ ja mun pitää nukkua yöllä koska olen vielä kouluiässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu